DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
7. prosince 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Baterie pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 120 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

ADPO ScreenWard folie

Články o Palmech: Proč je tolik problémů s NVFS?
31.03.2006 
Hardware Palm

Vypadá to, že NVFS (souborový systém nezávislý na zdroji elektrické energie), je v současné době problémem číslo jedna, pro všechny uživatele Palmu a tak jsem si myslel, že by bylo dobré, poskytnout těmto uživatelům nějaké ty informace, proč tento systém způsobuje problémy a proč se Palm rozhodl stále tento systém používat.1. Co znamená non-volatile storage?

Je to druh úložného prostoru paměti, který není závislý na elektrickém proudu, tudíž neztrácí data, ani pokud dojde k úplnému vybití baterií. Stejný se používá v USB klíčenkách. V prvé řadě ho začal Palm používat proto, že je podstatně levnější než normální paměti, které se tradičně používají v PDA. Dalším problémem je, že NVFS je podstatně pomalejší než klasické RAM.

2. Proč to způsobuje onen bolehlav u Palmů?

Problémem je, že základní struktura Palm OS předpokládá, že není nutno nahrávat data, která potřebujete, protože již jsou vlastně v rychlé RAMce. Namísto toho, vy jen sdělíte operačnímu systému, že potřebujete přístup ke čtení/zápisu dat v určitém bloku paměti a systém vám může umožnit přístup přímo, bez virtuálního omezení.

Druhým problémem je, že Palm OS také předpokládá, že je možné spustit aplikaci prakticky ve zlomku sekundy, protože v každém případě je vlastně již nahraná v rychlé paměti. To je také důvod, proč komunikace mezi operačním systémem a aplikacemi, tak jako komunikace mezi jednotlivými aplikacemi, je realizována způsobem, který vyžaduje úplné nahrání celých aplikací. A to je ten problém, protože takové nahrání celé aplikace z NVFS trvá celé věky, ve srovnání s tradiční RAMkou.

3. Například?

Když resetujete váš Palm, všechny aplikace jsou po resetu nahrány podle určitých parametrů, takže mohou být nastaveny nejrůznější Hackmanagery.

Podobně je tomu třeba v případě, že použijete funkci „hledat“, kdy každá aplikace bez ohledu na to, jestli podporuje funkci vyhledávání, je spuštěna podle speciálních parametrů, které na povel nahlédnou do databáze dle vašeho požadavku, který byl zadán pro vyhledávání.

Tyto pochody se dějí v Palmu stále, dokonce i při takové jednoduché operaci jakou například rozbalení ovládací lišty nebo přehrávání zvuků, takže si umíte představit, kolik času systém stráví přesouváním programů z NVFS do vnitřní paměti, u těchto NVFS systémů.

4. Dobře, to je problém struktury, ještě něco?

Problém není jen OS samotný jak jsem zmiňoval, ale většina aplikací také předpokládá, že běží přímo v rychlé RAM. Například aplikace na Palmu nahraje nějakou bitmapu a poté ji ihned spustí, a to dokonce i tehdy, pokud to není zrovna nutné a klidně to opakují jen o zlomek sekundy později, protože tradičnímu Palm OS to dříve nedělalo žádné problémy a zpoždění bylo zanedbatelné. Takže si vývojáři nemuseli dělat hlavu s tím, který obrázek byl nahrán a kdy. NVFS dělá totéž, s tím rozdílem, že pokaždé když nakreslíte obrázek a budete se k němu vracet, tak ho kopíruje z NVFS do RAM, tam ho nakreslíte a poté ho to z RAMky opět vymaže a to samozřejmě trvá nějaký dobu, pokud se tak děje znovu a znovu. Horší je, že programy vyžadují přístup k datům i tehdy, když je zrovna nepotřebujete, pro NVFS to znamená, že marní čas kopírováním dat zpět do NVFS paměti dokonce i tehdy, když nedošlo k žádným změnám.

5. Co pro to Palm udělal?

Palm implementoval vyrovnávací systém. To znamená, že NVFS na chvilku podrží data, která potřebuje program mít v rychlé RAM, na dobu nezbytně nutnou k tomu, aby je mohl daný program ještě znovu využít. Problém je, že vývojáři nemohli poručit systému, která data bude nutné zachovat a která ne, proto systém více méně zkouší uhádnout podle toho, co daný program potřeboval doposud. Samozřejmě, že se mu to občas nepodaří uhádnout, tím pádem někdy Palm plýtvá drahocennou pamětí a rychlostí procesoru a může se stát i něco neočekávaného a tím je zhroucení systému. Například, když program nemá být spuštěn po resetu nebo během vyhledávání, to se nedá odhadnout….

6. Je to problém jenom pro Palm OS?

V zásadě ano. I v ostatních operačních systémech se musí vždycky počítat s tím, že nahrání údajů chvilku trvá. Ale Palm OS je jediným systémem, který nahrává údaje právě tímto způsobem. Dokonce i Windows CE založené na paměti RAM musí nahrát data z úložné paměti do operační paměti, což je sice plýtvání zdroji, ale předchází to tomuto problému. Podobně jako komunikace mezi aplikacemi nebo systémem u Palm OS je naprosto ojedinělá… u ostatních systémů mohou být nahrány dvě a více aplikací, které mohou spolu komunikovat najednou. Palm OS je jiný, protože neumožňuje multitasking.

7. Může se z toho Palm nějak vykroutit?

Ano i ne. Pod tíhou okolností, kdy uživatelé vyžadují více a více paměti, ale nechtějí za to více platit (rozhodně se nezajímají o to, jestli se jedná o levnou nebo drahou paměť), udělali právě to, co bylo nejrozumnější. Je to typické tržní hospodářství, které produkuje a propaguje určité věci, ale rozhodně to neulehčí každodenní život uživatelům. Pokud by skutečně chtěli uživatelům pomoci, potom by museli vytvořit cosi jako PowerRun, zrovna tak jako špičkový zálohovací program a vytvořit pomocí NVFS virtuální paměťovou kartu. Ale nemohli by to stále nazývat „interní pamětí“a poté by museli ještě zajistit relativně velkou tradiční RAM. Vzhledem k těsnému rozpočtu, obzvláště u mobilních telefonů, nemyslím si, že by to byla dobrá volba.

8. Takže co s tím?

Osobně se vyvaruji NVFS zařízení co nejdéle… můj spolehlivý Zodiac běhá rychle a stabilně. Pravidelně se mi v noci zálohuje, mám 2x po 1GB ve dvou SD slotech a chtěl bych každému poradit to samé. Dokud se neobjeví Palm OS 6 alias Kobalt (který by měl vyřešit některé tyto problémy, možná všechny), doporučuji počkat na ALP OS, který je navržen od základu na používání NVFS, který v podstatě pracuje jako pevný disk pod Linux systémem, čili ALP.


Zdroj: Hans Scmucker pro Palm 24/7

Jaroslav_Salcer
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Hardware Palm
· Další články od autora Jaroslav_Salcer


Nejčtenější článek na téma Hardware Palm:
ADPO Hardcase pro Zire72


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekRe: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: JumboX - Pátek, 31.03. 2006 - 09:23:44
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Už aby tady byl Pedro. Ten vám dá, že Palm nemá multitasking!!! :-)))
Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: Kasei (o.nyvlt@post.cz) - Pátek, 31.03. 2006 - 11:28:02
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.kaseisoft.com
 
Autor to holt spatne popsal - PalmOS ma samozrejme multitask ale jen kooperativni jako Win3.11, ne preemtivni jako soucasne jine systemy (tedy PalmOS 6 ho mel - hezky to bylo videt v Simulatoru - kdyz jsem si zkousel SW a zasekl se tak Taskmanager vyhodil nabidku ukoncit program).
To jen tak pro upresneni
Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: fanoush - Pátek, 31.03. 2006 - 14:48:54
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No autor to skutecne napsal presne tak jak to myslel, palmos nema multitasking ve smyslu vice spustenych uzivatelskych programu a pokud jeden program potrebuje predat neco jinemu programu, tak ho proste musi cely spustit a predat mu to a pockat az to ten jiny nejak zpracuje a sam skonci. Stejne tak to dela system. Pokud je vsechno v RAM je to bleskovka, pokud ne, je to blbe. V kontextu NVFS je to problem.

Kooperativni multitasking ala win3.1 je jeste neco jineho, tam si programy jenom kooperativne predavaji cas ale zadny program nemusi uplne skoncit aby mohl pokracovat jiny. V PalmOS ano, jeden preda cas druhemu jedine tak ze ho cely spusti a druhy ho zpet preda prvnimu jedine tak ze proste skonci.

Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: fanoush - Pátek, 31.03. 2006 - 09:30:13
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No, snaha se sice ceni ale je dost videt ze to bylo sito horkou jehlou. Obcas to nedava cesky smysl obcas byl dost zkomolen vyznam i kdyz to cesky zni dobre, obcas si prekladatel ve slovniku vybral ze tri moznosti tu spatnou :)


'proč se Palm rozhodl stále tento systém používat' - still je sice doslova 'stále' ale lepsi by bylo 'proč se Palm i přes to rozhodl tento systém používat'

'V prvé řadě ho začal ... Dalším problemem ... ' - nedava to smysl, lepe 'V prve rade... Problem je ale ze ...'

'nahrány podle určitých parametrů', spravne - 'nahrany/spusteny s urcitymi parametry'


' to je problém struktury', spravne 'to je problem architektury/navrhu systemu'

"nahraje nějakou bitmapu a poté ji ihned spustí', ne 'spustí' ale 'uvolní' to je podstatný rozdíl.

'že programy vyžadují přístup k datům i tehdy, když je zrovna nepotřebujete', klicove je v originale 'write access' cili je dulezite spis to ze programy si vyzadaji pristup k datum zpusobem jako by chteli do nich zapisovat, lepe 'že programy vyžadují přístup k datům v režimu zápisu i když budou jenom číst'

'To znamená, že NVFS na chvilku podrží data' - NVFS nic nepodrzi, NVFS je flash pamet, ten 'vyrovnavaci system' mozna lepe prelozen jako 'vyrovnavaci pamet (v RAM)' to podrzi. 'NVFS systems' myslel autor jako systemy/PDAcka s NVFS.

'Může se z toho Palm nějak vykroutit?', vyraz 'screw up' nezamena vykroutit, doslovny preklad by asi byl 'Posral to Palm?' ale asi jsou i slusnejsi preklady.

'Je to typické tržní hospodářství,' no pro 'marketing move' by asi stacilo 'marketingovy trik' nebo 'Je to typicky marketing', to se snad bezne pouziva.

No, uprime, kvalita prekladu je spatna, ale na druhou stranu pro toho kdo anglicky neumi je to mozna lepsi nez nic. Komentuju to hlavne proto ze mi pripada ze to je z takoveho nepresneho prekladu tezke pochopit, ale mozna to neni tak strasne.

Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: mh - Pátek, 31.03. 2006 - 13:11:26
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Problemy s NVFS uz me, uprime receno, pekne lezou krkem.
Kdysi stabilni PalmOS se diky nim zmenil v cosi, co pripomina bombu u ktere clovek nikdy nevi, kdy vybuchne... Zrovna vcera mne aplikace IdeaPad (kterou jsem zkousel na jinak vyladenem zarizeni) dokonale zborila Treo velmi pravdepodobne prave diky odflaknute implementaci NVFS. To cloveka pochopitelne dokaze otravit. A to uz nemluvim o tom, ze je clovek obcas otravovan hlaskou o nedostatku Dbcache pameti, k cemuz dochazi kuprikladu pri jeji fragmentaci.
IdeaPadu jsem se zbavil, Treo je zase stabilni, ale co to stalo pred casem usili nez jsem nasel mnozinu aplikaci a workaroundu, abych se nemusel bat, ze mne to padne v nejmeno vhodnou chvili :-(
2 nejlepsi workaroundy jsou: Rlock (zamyka aplikace v DBCache) a DBCache utility (cisti temer online DBCache). Diky Rlocku jsem napr. dokonale umravnil odflaknutou cestinu Piloc...
Ja si s tim poradim, ale vubec si nedovedu predstavit nejakeho BFU. Mozna ale klasicky BFU pouziva Treo uplne jinak (nikdy do nej nic nenainstaluje) a se zadnymi problemy se nepotka...
Kez by byl uz konecne na svete PalmOS zalozeny na Linuxu, tedy na opravdovem OS.

Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: Nox - Pátek, 31.03. 2006 - 15:01:36
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Palm OS pamatuji jako jednoduchy, rychly a vysoce pouzitelny system. Soucasny stav je zprasene cosi, co kupodivu obcas funguje. Skoda jen ze nejsou podobne clanky i o WM. Pri znamych praktikach MS toho tam taky musi byt hodne, jen to asi min vadi v pouzivani.
Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: Johny_G - Pátek, 31.03. 2006 - 15:26:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To bych právě neřekl. Microsoft na to jde z jiného konce. Nedostatky skutečně radikálním způsobem napravuje, ovšem úplně při tom se*e na zpětnou kompatibilitu :-). Těžko říct, který přístup je lepší.
Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: Nox - Pátek, 31.03. 2006 - 16:52:36
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jenze Palm naopak nedostatky pridava, viz napr. home tlacitko TX a dalsi.
Re: Proč je tolik problémů s NVFS? (Hodnocení: 1)
Od: Johny_G - Pátek, 31.03. 2006 - 19:14:41
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ale zas to máte zpětně kompatibilní :-D. No asi takhle, já jsem Windowsák a nechtěl jsem na Palmařským serveru vyznít jako pěst na oko :-))).

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.42 sekund

RSS - články RSS - fórum