|
High Tech Computer Corp., největší světový výrobce WM smartphonů, minulý týden představil čtyři nové modely s Windows Mobile 5 určené k vypuštění na předvánoční trh. Jak se liší od konkurence a co od nich můžeme očekávat?
|
HTC není jedničkou v oblasti WM smartphonů jen tak pro nic za nic a tomu odpovídají i jeho nově představené modely. Každý z nich reflektuje specifický směr vývoje trhu s mobilní elektronikou a je namířen na poněkud odlišnou cílovou skupinu.
Modelem P3300 reaguje HTC na rostoucí poptávku úp standalone GPS navigacích, což je mimo jiné jeden z faktorů ovlivňujících pokles prodeje kalsických PDA. P3300 má integrovaný GPS modul a v základní softwarové výbavě TomTom 6. UMTS sice chybí, ale s quad-band GSM/GPS/EDGE se dá také docela slušně vyžít. P3300 je navíc kromě Bluetooth 2.0 vybaven i WiFi 802.11b/g, takže nedostatek datového spojení rozhodně nehrozí. Displej má běžné QVGA rozlišení a interní paměť je také standardní - 128MB ROM a 64 MB RAM. Slot na karty bohužel není klasický SD/MMC, ale MicroSD. Místem se sice šetřit musí, ale zrovna MicroSD už je podle mě trochu moc. Dalším slabým místěm je procesor TI OMAP 850, jehož 200 MHz na plnohodnotné využití WM 5 prostě nemůže stačit. V nekonečné honbě za životností baterie je sice používání méně náročných procesorů logické a pochopitelné, nicméně mnozí uživatelé by místo toho raději uvítali pořádný výkon vykoupený o něco kratší výdrží, popřípadě větší baterií. Z další výbavy P3300 je třeba zmínit ještě FM rádio a 2.0 MP fotoaparát. Pokud tento přístroj nabídnou i naši operátoři, bude to pro mnoho zákazníků jistě zajímavá volba, protože s dotovaným telefonem tak dostanou i kvalitní navigaci, za níž by za jiných okolností museli zaplatit několik tisíc korun navíc. HTC si v tomto směru nemohlo vybrat lépe, protože navigační software TomTom je všeobecně uznáván jako špička v oboru a podle serveru NaviGadget je GPS modul postaven na chipsetu SiRF Star III, což je zárukou dobrého signálu.
Druhá novinka nese označení HTC P3600 a ačkoli na pohled vypadá docela nenápadně, ale pod tuctovým zevnějškem se skrývá nadupaná kombinace všech myslitelných bezdrátových technologií. Základem je quad-band GSM/GPRS/EDGE a tri-band UMTS/HSDPA, přičemž nechybí ani WiFi 802.11 b/g s Bluetooth 2.0, které zvládá dokonce i A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) pro bezdrátový přenos stereo hudby. Pokud jde o bezdrátovou komunikaci, nic lepšího na trhu v současnosti nenajdete. Stejně jako P3300 má i P3600 2.8-palcový QVGA displej, 128 MB RAM a 64 MB ROM, ale na rozdíl od svého navigačního příbuzného mu výrobce dopřál pořádný procesor v podobě 400 MHz Samsungu. Podle serveru the::unwired je silnější CPU nutností, protože TI OMAP 850 by na UMTS a videohovory nestačil. Na zadní straně přístroje je 2 MP fotoaparát a pro videohovory je určena menší VGA kamerka nad displejem. Paměťové karty řeší MiniSD slot. Docela mi uniká, proč HTC do svých smartphonů dává dva navzájem nekompatibilní sloty na karty (McroSD do MiniSD slotu sice jdou, ale MiniSD karta se do MicroSD slotu nevejde). Když už výrobci nestačí klasické SD/MMC sloty, tak by se měl alespoň držet jednoho jediného standardu. Navzdory použití ryze telefonního slotu na karty stojí HTC P3600 rozhodně za pozornost. Když nic jiného, tak jeho bezdrátová výbava sama o sobě z něj dělá optimální nástroj pro všechny, kteří potřebují mít vždy a za všech okolností to nejrychlejší možné připojení k internetu stále u sebe.
Třetím přírůstkem do nabídky HTC je model S620. Koncepcí s QWERTY klávesnicí a na šířku umístěným QVGA displejem bez dotykového rozhraní je konkurencí pro Samsung i320, Nokii E61 a hlavně pro Moto Q. Stejně jako Moto Q běží i HTC S620 na Wndows Mobile 5 Smartphone Edition, má quad-band GSM/GPRS/EDGE, 64 MB ROM, 128 MB RAM, Bluetooth a 1.3 MP fotoaparát. Hlavní výhodou S620 oproti Moto Q je WiFi 802.11 b/g, jinak umí oba stroje prakticky totéž. S620 tedy nepřináší nic převratného, ale přichází především proto, aby HTC dokázalo držet krok s konkurencí.
Poslední novinkou je low-endový smarpthone S310. Ve srovnání s výše popsanými přístroji by se dal stručně popsat jako malý, levný a neschopný, nicméně poptávka je i po přístrojích tohoto druhu. 200 MHz procesor, displej s rozlišením 176 x 220 a telefonní klávesnice jej předurčují pro méně náročné uživatele, kteří se spokojí jen se základními funkcemi. GPRS/EDGE a Bluetooth 2.0 dnes patří ke standardní výbavě i mezi hloupými telefony, takže jedinou výhodou S310 oproti obyčejným mobilům bude pravděpodobně pouze operační systém Windows Mobile 5, který uživateli přecijen dává mnohem větší možnosti než třeba Symbian.