Připravil jsem si pro vás recenzi na strategickou hru Azeroth Wars. Je to vlastně klon Warcraftu. Přesněji Warcraftu 1. Azeroth Wars je dílem známého programátora S. Volchenkova a sám autor o něm na svých stránkách píše, že je to „Warcraft based real-time strategy“. Pokud tedy znáte původní Warcraft, můžete se těšit na známé stavění budov, vytváření jednotek a jejich oblíbené hlášky. Také grafika jakoby původnímu Warcraftu z „Orka“ vypadla.
|
Instalace
Z webu www.palmos.riot.ru si stáhnete archiv azeroth.zip. Rozbalíte soubor War.prc, který nainstalujete do svého miláška. A to je vše. V Launcheru se objeví nová ikona s názvem War. V RAM si připravte asi 2.9 Mb volného místa.
Hra a její nastavení
Po spuštení hry se objeví nabídka s mapami 1 - 12. Tyto mapy spadají pod nadpis CAMPAIGN. Ostřílení hráči RTS jim jistě neřeknou jinak než mise. Dále je na úvodní obrazovce možnost vybírat z RANDOM MAPS. Zde máte na výběr dvě tlačítka – Island a Lake.
Měl jsem možnost vyzkoušet pouze demo. To dává k dispozici jen dvě mapy. Ostatní jsou sice také spustitelné, ale zřejmě z nich nebudete mít to pravé potěšení. Je přes ně totiž zobrazen nápis, který oznamuje, že hra je neregistrovaný shareware.
Myslím, že s ohledem na tuto skutečnost příliš neoceníte, že jinak jsou mapy vlastně plně funkční.
První mise byla velmi jednoduchá. Druhá těžší. Odvažuji se tvrdit, že obtížnost bude asi mít vzestupnou tendenci.
Po výběru se objeví popis cíle, kterého máte dosáhnout. Ťápnete na displej...
... a můžete začít. Doporučuji hned navštívit menu Options a zaškrtnout volbu LIGHT. Bez tohoto zásahu je hra dost tmavá.
Pokud znáte realtime strategické hry, budete si jistě hned vědět rady. Napravo je hlavní herní plocha a nalevo svislý informační a nabídkový pruh.
V něm je úplně nahoře čtvercové orientační zobrazení celé mapy. Pokud vyberete jednotku nebo budovu, objeví se v tomto pruhu nabídka toho, co vám nabízí a za kolik. Peasant staví a těží.
Přesvědčíte ho k tomu tak, že na něj tapnete a potom se dotknete stylusem lesa nebo dolu... Také můžete z nabídky vybrat, aby postavil například opevnění. K dispozici máte širokou škálu bojovníků.
Patří sem například Footman, Spearman a další. Hlavní hrdina je Lothar. Ten vydrží v boji déle než ostatní vaši svěřenci. Nesmrtelný však není.
Postavičky by snad mohly být o něco větší. Byly by tak lépe rozlišitelné, ale to je asi věc názoru. Škoda, že se nedá označit více jednotek najednou. Pohybem dotykového pera po displeji docílíte jen rolování mapy.
Rolovat po Azerothím světě můžete také 5-ticestným tlačítkem nebo hardwarovými gombíky. Když uchopíte malý čtvereček v orientačním zobrazení herního plánu vlevo, můžete se také pohybovat po mapě.
Samozřejmě rychleji než pouhým rolováním.
Budovy mají v nabídce stavění dalších staveb, vytváření jednotek atd. Opět stačí na stavbu ťuknout a vybrat si v pruhu vlevo. Tedy pokud máte dostatek dřeva a zlata...
Občas se objeví místo, kde může vaše postava pouhým vstupem získat dřevitý a zlatý bonus. Je dobré stavět u cesty. Označíte budovu, kterou chcete postavit a potom na displeji tapnete, kam chcete nový architektonický zázrak umístit. Pokud na daném místě nelze stavět, objeví se čtvereček vyplněný úhlopříčkami. Jestliže zde stavět můžete, čtverec je prázdný. Vytváření jednotek a stavění je signalizováno indikátorem v informačním pruhu. Pokud tedy označíte stavbu, která vytváří jednotku nebo na rozestavěnou budovu, víte jak jste již pokročili. Stavení jsou nejdřív pouhými hromádkami a objevují se postupně. Běhěm hry se přidávají další jednotky a budovy, které můžete vytvořit a používat.
Nepřátelé – Orkové mají podobné jednotky i budovy. Na vítězném postupu světem Azerothu se můžete setkat ještě s jinými protivníky. Jsou to například Skeleton, útočný „megapavouk“ a další.
Azeroth Wars má výrazné problémy s rychlostí. V menu Option je defaultně nastaveno Normal, ale než váš bojovník někam dojde, tak byste asi u s n u l i. Po přepnutí na Fast se situace alespoň trochu zlepší.
Nízká rychlost Slow není akceptovatelná ani náhodou. I přes nastavení Fast se mi občas stalo, že hra zpomalovala a pozvolna tuhla. Také se tu a tam objevovaly problémy s grafikou.
S čím se setkáte v Menu? Nečekejte nic extrémně rozsáhlého. Každá nabídka má jednu položku. Zleva: Game nabízí New Game.
Tato volba vás zavede na úvodní obrazovku k výběru mapy – mise. Na nabídku New Game pozor. Pokud nemáte stávající hru uloženu, už se k ní nemáte šanci vrátit ani za všechno zlato Azerothu.
Tedy žádné Cancel... Options poskytuje volby nastavení. Zde se nachází výše zmíněná možnost změny rychlosti hry a zesvětlení. Také můžete zapnout/vypnout zvuk a použít tři pozice pro uložení.
Lze také nechat hru ukládat automaticky pomocí AUTO SAVE. Menu Help vás překvapí nabídkou About a poslední v řadě je výmluvné Reg pro zadání registračního čísla.
Závěr
Azeroth Wars je zatím ve fázi betaverze, takže se občas bez varování zřítí. Stane se, že tak i přijdete o všechny uložené hry.
Také zatím nelze hrát v Hi-Res+ v Landscape modu. Hi-Res+ Portrait mod je v funkční.
Některé další chybky jsem už zmínil výše. Přesto má ale Azeroth Wars už teď vysokou hratelnost.
Věřím, ze až bude ve finální vychytané podobě, bude to ještě lepší. Plná verze stojí $23.99. Rozhodně vyzkoušejte demo.
Nabijte Palmíka a zavřete se někam, kde vás nebude nikdo rušit v bojích s Orky. Doporučuji nezapomenout svačinu a dobíječku...