DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
20. dubna 2024  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Baterie pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 189 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPH



Sluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPH



R4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 Kč



Nabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 Kč



Sluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPH



Vyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPH



TTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPH



ScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 Kč



Matná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 Kč



Navštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Placena inzerce - Servis jinak

Pro všechny: Tučňák na Palmu I
21.05.2007 
Články napříč platformami

V článku o LinuxExpu jsem vás informoval o tom, jak daleko je už vývoj neoficiální linuxové distribuce. Také jsem vám slíbil že se na tento systém podíváme někdy podrobněji. Čas běží, tak jsem si pro vás nachystal úvodní článeček. Podíváme se jak Linux nainstalovat a jak vypadá základní prostředí v Opii, jednom z možných GUI. Aby toho nebylo málo, příště se dočkáte článku o některých základních aplikacích. Bude-li čas a zájem, podíváme se i na ne úplně základní aplikace.



Co bude potřeba?

Budeme potřebovat některého z podporovaných Palmů a dostatek místa na SD/MMC kartě (od cca 80 MB do 400 MB). Tabulku s podporovanými zařízeními jste mohli vidět minule. Informace v ní ale velmi rychle zastarávají. Takže pokud chcete zkoušet Linux na Palmu, doporučoval bych Lifedrive nebo Z72ku. O oba tyto projekty se starají velmi aktivní čeští vývojáři, takže máte jistotu, že budete mít vždy to nejnovější. Já osobně vlastním Palm TX a ten nedávno vývoj také dohnal, ale není tak pečlivě udržovaný jako výše zmiňované stroje. Tedy až opět dojde k nějakému významnému pokroku, tak to bude u TX chvíli trvat, než se změna projeví.

To by bylo k potřebnému hardwaru. Nyní co software? Typicky pro běh Linuxu potřebujeme zavaděč, kernel, většinou ramdisk a image nějakého kořenového filesystému. Nejpoužívanější zavaděče jsou Garux a Cocoboot. Jaký je mezi nimi rozdíl? Garux v sobě obsahuje i kernel a ramdisk. Oproti tomu Cocoboot oboje načítá z karty. Nabízí tedy lehčí updaty a je s ním jednodužší použítí vlastnoručně zkompilovaného kernelu či vlastnoručně upraveného ramdisku. U garuxu je zase vše pohodlně k dispozici v jednom prc (samozřejmě kromě kořenového filesystému). To jsou ale jen takové technické podružnosti, které běžného uživatele asi moc netrápí. Když stáhnete vše podřebné, nahrajete to podle návodu na kartu. Spustíte zavaděč, klepnete na tlačítko Boot a Linux začíná startovat. Vyhodí z RAM všechno co patří k PalmOS a zabere si ji celou jen pro sebe. PalmOS už nadále neběží a máte jen Linux. Samozřejmě jen do rebootu. Po něm dostanete svůj PalmOS zase zpět. Pokud máte zařízení s NVFS, tak dokonce ani nepřijdete o svá data. Záloha je ale vždy dobrý nápad.

Co nás čeká po bootu?

Pokud máte image s Opií, čeká vás po úvodní kalibraci příjemné grafické prostředí založené na Qt a framebufferu. Obrázek řekne jistě víc, než bych já mohl popsat, proto se pokochejte screenshoty. Jak je vidět, je tu dole panel a nahoře záložky. Pomocí záložek se lze přepínat mezi skupinami aplikací stejně jako to umožňuje třeba ZLauncher. Pro každou záložku můžete samozřejmě nadefinovat jiný vzhled. Co konkrétně? Pozadí je základ, to umí každý. Dále tu máme velikost ikonek a počet sloupců. Velikost ikonek lze nastavovat přímo v PIXELech. Ne malé velké (i když to jde taky), ale jak přesně velké. Dále je tu volba fontu. I u něj lze plynule nastavovat velikost. Toto nastavování jsem uvítal, jelikož oči mi ještě dobře slouží, tak sem nastavil, menší ikonky i menší text. Na srazu mi byla dokonce položena otázka co to je za rozlišení že to je vše tak malé...

Nyní pár informací k dolní liště. Chová se takřka stejně jak jsou na to zvyklí uživatelé MS Windows. Máme tu zelené zviřátko, na které když tapnete, tak se rozbalí nabídka s programy a některými funkcemi. Do lišty se automaticky umís»ují ikony spuštěných aplikací a můžete si s její pomocí vybrat, kdo bude běžet na popředí. No a úplně vpravo naleznete hodinky a takzvané applety. Ty slouží pro jednoduché zapnutí/vypnutí infra, bluetooth, změnu hlasitosti či podsvícení. Taktéž si lze nastavit, které tam budou a které nikoliv. Protže vše o čem se zde bavíme je ještě velmi experimentální, může se podle verze image stát, že některé nebudou fungovat, ale časem půjdou všechny.

Nyní pár slov k tomu co jste na Palm OS mohli vidět jen těžko. Máme zde multitasking. Jak jsem zmiňoval v předchozím odstavci, pomocí spodní lišty si lze vybírat kdo poběží na popředí. Ale to není to nejúžasnější. Lze si například pustit různé aplikace v oknech, jež se třeba jen částečně vzájemně překrývají. Jako na desktopu! Okýnky lze pohybovat, přerovnávat je, měnit jejich velikost... Přiznám se že jsem zarytý Palmista. Nikdy jsem na PalmOS multitasking nepotřeboval. Nikdy jsem ani nezatoužil po několika překrývajících se okýnkách. Ale čestně přiznám, že jedna z prvních věcí co jsem udělal po spuštění Linuxu byla, že jsem si otevřel několik okýnek a přesouval je po obrazovce. Přesouval, nechával je překrývat se, zvětšoval je a zmenšoval. A byl to úžasný pocit.

Závěr

Dnes to bylo spíše takové letmé poohlédnutí za Linuxem. Jen taková upoutávka. Je to úžasný pocit mít k dispozici na Palmu sílu opravdového shellu. Moci se k Palmu vzdáleně připojit pomocí ssh. Hejbat si s okýnky sem a tam... Ale samo o sobě to běžnému uživateli nestačí. Ten potřebuje kalendář, seznam kontaktů, čtečku knížek a možná nějaký ten přehrávač MP3. To vše a mnohem víc v Linuxu také najdete. Podrobněji si o tom ale povíme příště. Závěrem ještě odkaz na další zdroje informací:

Oficiální web Hack&Devhttp://www.hackndev.org
Český web věnovaný Linuxu na Palmechhttp://www.palmlinux.cz
IRC kanál Hack&Devhackndev#irc.freenode.org

Michal_Hrusecky
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Michal_Hrusecky


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.85
Účastníků: 14

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek



Re: Tučňák na Palmu I (Hodnocení: 1)
Od: fanoush - Pondělí, 21.05. 2007 - 15:36:05
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Hmm, super, a jak to v praxi slape s 32MB RAM (krome T3 ktera ma 64)?

Co mam praktickou zkusenost s Nokii N770 tak 64MB RAM je spis malo (swap na karte hodne pomuze) a 128MB v N800 je tak akorat. Ale je fakt ze Maemo je tak trochu bloatware. Nicmene i tak to na 32MB nebude s OPIE nebo GPE nic moc. Kolik zbude pameti po nabootovani? Kolik toho jde pustit nez system zacne swapovat a tuhnout?
Re: Tučňák na Palmu I (Hodnocení: 1)
Od: miska - Pondělí, 21.05. 2007 - 21:42:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
TX ma 32 MB RAM a nemam swap. V pohode to staci na cacheovany Today, pusteny xmms, ctecku knizek a koznoli. S tim ze v tyhle kombinaci mam asi pulku RAM volnou (15 MB used, 3,5 MB buffers, 9,5 MB cached, 1MB free)...
Re: Tučňák na Palmu I (Hodnocení: 1)
Od: miska - Pondělí, 21.05. 2007 - 21:44:13
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Konkretneji se jedna o opii ;-)
Re: Tučňák na Palmu I (Hodnocení: 1)
Od: fanoush - Pondělí, 21.05. 2007 - 22:20:37
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Hmm, to je dost slusne :-)





Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.43 sekund

RSS - články RSS - fórum