DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
25. května 2022  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Prislusenstvi pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 131 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Placena inzerce - Servis jinak

Mobilní Linux: Zkušenosti s Eee, aneb zápisky linuxové lamy I.
24.06.2008 
Články napříč platformami

...aneb proč se nevzdávat Xandrosu. Na začátek drobné povzdechnutí z jednoho zahraničního serveru. se kterým nelze než souhlasit. Škoda, že Asus věnuje spoustu prostoru instrukcím o instalaci XP na Eee a nikde se nezmiňuje o tom, jak si přizpůsobit v Eee Xandros.Tento článek na tento server vlastně nepatří. Není o PDA. Ale Eee od Asusu se nám, kteří máme rádi malé a šikovné přístroje prostě musí líbit. Také obchodní politiku firmy Asus neznám, jen tuším, že oficiální podpora češtiny se dá očekávat každým dnem. Tím bude tento článek v podstatě zbytečný. Než se tak stane, tak bych vám rád zkrátil čas hledání na netu a poradil jak nejlépe nastavit češtinu. Uvedl vás trochu do systému a upozornil na případné problémy. Vždyť kdo by znal lépe lamí problémy, než jiná lama. Ale hlavně bych rád přesvědčil nerozhodnuté, aby nepřecházeli zbrkle k temné straně a zůstali u Linuxu.

Kdo by to do mě řekl...

Již nějaký čas jsem sledoval dění kolem Eee a když se naskytla možnost ho zakoupit, tak jsem moc dlouho neváhal. Jako dlouholetý milovník přístrojů s PalmOS, ale jinak počítačový odchovanec DOS a Windows jsem chtěl konečně nějaký přístroj s Linuxem. Ovládal jsem (ovládám?) jen pár příkazů pro správu linuxového serveru a to ještě náhodou. Dá se tedy říci, že jsem Linuxem nepolíbený. O to více jsem se na Eee a také na Xandros těšil a … nebyl jsem zklamán. Eee mám zhruba tři týdny a stále jsem hluboce zamilován.

Nejprve tedy kraťounce o hardwaru:

Mám Eee PC 701 4G 512RAM . Paměť je snadno rozšiřitelná až na 2GB, ale u Linuxového systému to ani není třeba. Trávím dost času na cestách a velikost Eee je proto pro mě ideální, rychlost náběhu systému přímo optimální – do půl minuty (ale spíš méně) a sám jsem byl překvapený, že mně, člověku závislému na PDA, vůbec nevadila absence dotykového displeje.

Těžko říci, jak se na klávesnici píše člověku všemi deseti – to já neumím. Ale při maximálním počtu čtyř píšících prstů, což je můj případ, je velikost i zdvih kláves skoro ideální. Ihned jsem si zvykl a při psaní dokumentů nebo třeba při chatování, jsem byl schopen psát stejně rychle jako na klávesnici „dospělé“.

Citlivost WiFi je výborná. Měl jsem možnost poměřit ji v německém hotelu s kolegy (Toshiba Portégé) a Eee přijímá signál přinejmenším srovnatelně (... podle mě vyhrálo). Baterie drží slušně. Skutečně kolem tří hodin se zapnutou WiFi a s větší baterii určitě kolem pěti hodin. Jen se Eee poměrně dost hřeje a při delším používání je v tichu větráček slyšet. Ale určitě ne víc, než jak tomu je u běžného notebooku. Jen, protože je Eee tak malý, je vám ho víc líto.

SD karta, usb myš, flashka, ale i externí DVD mechanika, vše se okamžitě chytá a je připravené k práci.

WiFi, zapojení, periferie, vše tak snadné, že by to zvládla i teta z Rakovníka.

Věnujme se ale konečně softwaru

Chcete-li si alespoň trochu představit práci v Easy Módu Eee, podívejte se na EEE simulátor.

Jak jsem již zmínil, oficiální prodej Eee dosud v Čechách není a z toho důvodu zatím neexistuje ani oficiální podpora češtiny. Tím se ale nenechme zmást, protože oživit češtinu v Eee není žádný problém. Nebudu hovořit o odpadlících, kteří přešli k temné straně. Mimochodem o WinXP systému v Eee slíbil referovat místní nejmenovaný šéfredaktor. Já chci popsat zprovoznění češtiny a základy ovládání ve výchozím Xandrosu.

Také nehodlám psát o počeštění celého systému, přestože i to již samozřejmě lze. Osobní zkušenost mi ale chybí, po českém systému netoužím. Počítač by podle mě měl mluvit tou řečí, pro kterou se narodil – anglicky … i když můj vlastně čínsky, ale … nebuďme detailisté!

Zkrátka, zájemci o český systém si mohou přečíst třeba forum na mujeee.cz nebo článek na root.cz.

Cest k češtině je samozřejmě několik, já se pokusím sepsat všechny, na které jsem narazil. Každému vyhovuje něco jiného, každý si nastavuje systém jinak...

Začnu tou nejzákladnější. Říkám nejzákladnější, protože tato cesta není nejjednodušší, ale zprovozněný Full Desktop se hodí nejen pro zapnutí češtiny.

Nejprve obecné varování. Pokud se přihlašujete jako su, nebo příkaz řešíte zrychleným sudo, buďte opatrní. Před editovaním souboru jej nejprve zálohujte a editujte pomalu. Nemusíte se bát extrémně - máme klávesu F9 na obnovení systému, ale nepřidělávejte si zbytečně problémy.

Tak tedy za pomoci kláves Ctrl+Alt+T nastartujte konzoli.

Přihlašte se jako su ( nezbytné pro editaci )

vypište apt-get update a enter

pokračujeme apt-get install kicker a enter.

Stiskněte y (tj. odpovězte yes) na případné dotazy systému.

následuje apt-get install ksmserver a enter

znovu odpovídáme y (yes)

Nakonec za pomoci příkazů exit opusťte konzoli

Překvapeně zjistíte, že vám v ukončovacím menu přibyla nová položka Full Desktop.

Klidně se tam přepněte a v klasickém KDE rozhraní, konkrétně v Control center/Peripheral devices/Keyboard Layout je nastavení té správné klávesnice hračka. Já jsem ponechal ještě klávesnici us a přidal i klávesnici německou, abych nenarazil na problém s umlauty. A je to. Píšete česky.

Pokud si ale nezaškrtnete v Personalization/ Login mode/Full Desktop mode jste po restartu zase v Easymodu a čeština je fuč! A o Easy mod přece nechceme přijít. Má ten nejrychlejší start! Nevadí, snadná pomoc! Nastartujeme konzoli a jdeme editovat.

Pokud jste jen trochu znalí příkazového řádku, nemáte se čeho bát a vyberte si postup editace jaký chcete. Editace, kopírování, zálohování atd. se od toho DOSovského zas tolik neliší. (Linuxový příkaz cp - co - kam nahradil nám známé copy - co - kam atd.) Návodů je na internetu spoustu.

Pokud však nejste v příkazovém řádku kovaní, dovolím si vám doporučit MidnightCommander, který je součástí asi každé Linuxové distribuce. (MC připomíná starý známý Norton nebo třeba jeden z jeho současných klonů TotalCommander. Prostě F4 editace, F5 copy, F10 konec atd....)

Ale do práce na Easy mod - češtině:

Spusťte tedy konzoli přihlašte se jako su a napište mc + enter. A už se na vás zubí stará známá modrá okýnka. Náš soubor se nachází ve složce etc/X11 a jmenuje se xorg.conf

V něm, ve složce „Input device“ editujte následovně:

původní Option “XkbLayout“ “us“ doplňte na Option “XkbLayout“ “cz, us“

a případně dodejte navíc

Option “XkbLayout“ “qwerty“

Option “XkbOptions“ “grp:shifts_toggle, grp:switch“

F10 konec exit restart a je to.

Ještě je možnost zapnout češtinu pouze krátkodobě, nevím proč, ale třeba na půjčeném stroji a to příkazem:

set xkbmap cz qwerty


Pokračování zítra...

Michal_Bartak
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Michal_Bartak


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekRe: Zkušenosti s Eee, aneb zápisky linuxové lamy I. (Hodnocení: 1)
Od: Pat - Úterý, 24.06. 2008 - 06:39:35
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pěkný článek a za sebe mohu říci že tady má své místo. Eee sice není klasické PDA, ale vzhledem ke způsobu použití a mobilitě (oproti klasickým notebookům) mně vůbec nevadí že je na tomto servru. Zvlášť když těch nových informací ohledně PDA není zas tolik a už jen málo nového ohledně Palmu řekl bych že místo se najde :-) A je dobře že článek se zabývá Linuxem na Eee, já tam mám XP právě pro nedostatek informací a podpory ohledně Linuxu. Na XP existuje řada utilit, návodů které práci s Eee zpříjemní a zjednoduší, o Linuxu na Eee se člověk nedozví skoro nic, takže první krok je potom instalace XP. Rád bych tam měl Linux, ale prostě problém je už s připojením periférií (např. Bluetooth) o návodech a doplňkových utilitách ani nemluvím, i když já bych tam dal možná jinou distribuci než Xandos. Ne že by vše nešlo nějak udělat, ale pro nelinuxáka je to dost problém a než něco pořád řešit, navíc s nejistým výsledkem... Myslím že kdyby komunita místo řečí vyvinula okolo Eee nějakou snahu, určitě by tam nemuselo být pak XP. Proto vítám každý článek ohledně praktického použití Linuxu na Eee.

Jen bych doplnil pár maličkostí. U nás se Eee oficiálně prodává už dávno, česká klávesnice, česká dokumentace, český Xandos, české všecko včetně záruky. Např. Comfor, Alfacomp. Cena těsně pod 8k,bez kamerky cca o 500 míň.

Paměť bych také doporučil zvýšit. Nevím jak v Xandosu, ale třeba Firefox (3) (pod XP) více paměti rozhodně prospěje (u Opery 9.5 to není tak znatelné, ale FF funguje úplně jinak když má 2GB RAM)

Co se týče mé zkušenosti, na Eee mi nevadí ani tak displej (a už vůbec ne větrák) ale hlavně ta klávesnice. Ne proto že by byla malá, ale spíš proto že je taková příliš pružná, stisk kláves je nejistý a bez korektoru se pak člověk při psaní téměř neobejde. Ne že by to byl problém pouze Eee, i u jiných NB jsem se s takovou klávesnicí už setkal, ale oproti třeba Lenovo je ta klávesnice mnohelm horší. (Jasně, cenově to je někde jinde, ale přesto) Klávesnice na Psionu (5MX) byla ještě menší,

Přečíst zbytek komentáře...
Re: Zkušenosti s Eee, aneb zápisky linuxové lamy I. (Hodnocení: 1)
Od: 72ka - Úterý, 24.06. 2008 - 15:47:13
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
 
Komunita místo řečí snahu? Pokud vím, tak DebianEEEPc vznikl snad dříve než se EEE začalo prodávat.... jinak chybějící podpora BT klíčenky od výroby je podlě mě taky velká chyba, ale naštěstí to šlo vyřešit.
Re: Zkušenosti s Eee, aneb zápisky linuxové lamy I. (Hodnocení: 1)
Od: moesh - Úterý, 24.06. 2008 - 22:52:29
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuji za pochvalu, ale mně se ten článek nelíbí. :))
Jinak o té češtině jsem psal. Lokalizace do více jazyků rychle postupuje. Teď je situace taková, že do češtiny se dá v podstatě už jen jednoduše přepnout - myslím celý systém. Článek jsem napsal před delším časem a že vyšel až teď - za tím jsou určitě nekalé rejdy šéfredaktora, který sám má v Eee XPčka! ... Náhoda?!? :))))
Prostě ten návod se teď hodí spíše pro lidi podobně postižené jako já, kterým se líbí anglický systém. Viz ale také zítřejší pokračování.
K té klávesnici. Mně fakt vyhovuje, ale jak jsem četl, z celého světa se hrnou spíše stížnosti. Ona působí opravdu trochu jako chrastítko. Člověk se do ní vlastně bojí opřít. A tam bych asi hledal původ chyb. Mám vyzkoušeno, že pokud jsem se "zapomněl" (rychlý chat a nebo třeba hra) klávesnice to bez problémů vydržela. Řídím se tím, nebojím se do kláves "bušit" a chyb je minimálně.
Co se týče paměti, nevím. Firefox nabíhá a načítá stránky podobně rychle jako ten, co mám v PC (o čuc pomaleji než Opera :) ). Nemůžu si stěžovat. I OpenOffice nabíhá solidním tempem.
A musim se zastat linuxové komunity! Vždyť co bych byl bez nich. Byla bych smutná lama. Hrát si s Xandrosem můžu jen díky tomu, že je spoooustu návodů na vylepšení. Stejně jako řada utilit, návodů které práci s Eee zpříjemní a zjednoduší. :)
Za všechny - stačí se podívat na eeeuser.com - to dokonce i pokud má člověk XP.

Největší problém byl opravdu v BT.
Pokud to někomu pomůže:
Já jsem se nakonec také rozhodl pro kbluetooth. Ale pokus o instalaci kbluetooth pomocí apt-get nebo Synapticu vždy vedl k automatickému pokusu o reinstalaci celého KDE a k poškození systému. Došlo až k použití F9. Na netu jsem zjistil, že nejsem sama - lama. Komunita pomohla. Pokud chcete zprovoznit kbluetooth doporučuji instalaci z repozitáře:
http://updates.xepc.org/ p701 main
tam je už "předpřipravený" přímo pro eee. Stačí (pomocí apt-get) nainstalovat a pak konzolí, nebo rovnou v sta

Přečíst zbytek komentáře...

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.44 sekund

RSS - články RSS - fórum