...aneb proč se nevzdávat Xandrosu. Na začátek drobné povzdechnutí z jednoho zahraničního serveru. se kterým nelze než souhlasit. Škoda, že Asus věnuje spoustu prostoru instrukcím o instalaci XP na Eee a nikde se nezmiňuje o tom, jak si přizpůsobit v Eee Xandros.
|
Tento článek na tento server vlastně nepatří. Není o PDA. Ale Eee od Asusu se nám, kteří máme rádi malé a šikovné přístroje prostě musí líbit. Také obchodní politiku firmy Asus neznám, jen tuším, že oficiální podpora češtiny se dá očekávat každým dnem. Tím bude tento článek v podstatě zbytečný. Než se tak stane, tak bych vám rád zkrátil čas hledání na netu a poradil jak nejlépe nastavit češtinu. Uvedl vás trochu do systému a upozornil na případné problémy. Vždyť kdo by znal lépe lamí problémy, než jiná lama. Ale hlavně bych rád přesvědčil nerozhodnuté, aby nepřecházeli zbrkle k temné straně a zůstali u Linuxu.
Kdo by to do mě řekl...
Již nějaký čas jsem sledoval dění kolem Eee a když se naskytla možnost ho zakoupit, tak jsem moc dlouho neváhal. Jako dlouholetý milovník přístrojů s PalmOS, ale jinak počítačový odchovanec DOS a Windows jsem chtěl konečně nějaký přístroj s Linuxem. Ovládal jsem (ovládám?) jen pár příkazů pro správu linuxového serveru a to ještě náhodou. Dá se tedy říci, že jsem Linuxem nepolíbený. O to více jsem se na Eee a také na Xandros těšil a … nebyl jsem zklamán. Eee mám zhruba tři týdny a stále jsem hluboce zamilován.
Nejprve tedy kraťounce o hardwaru:
Mám Eee PC 701 4G 512RAM . Paměť je snadno rozšiřitelná až na 2GB, ale u Linuxového systému to ani není třeba. Trávím dost času na cestách a velikost Eee je proto pro mě ideální, rychlost náběhu systému přímo optimální – do půl minuty (ale spíš méně) a sám jsem byl překvapený, že mně, člověku závislému na PDA, vůbec nevadila absence dotykového displeje.
Těžko říci, jak se na klávesnici píše člověku všemi deseti – to já neumím. Ale při maximálním počtu čtyř píšících prstů, což je můj případ, je velikost i zdvih kláves skoro ideální. Ihned jsem si zvykl a při psaní dokumentů nebo třeba při chatování, jsem byl schopen psát stejně rychle jako na klávesnici „dospělé“.
Citlivost WiFi je výborná. Měl jsem možnost poměřit ji v německém hotelu s kolegy (Toshiba Portégé) a Eee přijímá signál přinejmenším srovnatelně (... podle mě vyhrálo). Baterie drží slušně. Skutečně kolem tří hodin se zapnutou WiFi a s větší baterii určitě kolem pěti hodin. Jen se Eee poměrně dost hřeje a při delším používání je v tichu větráček slyšet. Ale určitě ne víc, než jak tomu je u běžného notebooku. Jen, protože je Eee tak malý, je vám ho víc líto.
SD karta, usb myš, flashka, ale i externí DVD mechanika, vše se okamžitě chytá a je připravené k práci.
WiFi, zapojení, periferie, vše tak snadné, že by to zvládla i teta z Rakovníka.
Věnujme se ale konečně softwaru
Chcete-li si alespoň trochu představit práci v Easy Módu Eee, podívejte se na EEE simulátor.
Jak jsem již zmínil, oficiální prodej Eee dosud v Čechách není a z toho důvodu zatím neexistuje ani oficiální podpora češtiny. Tím se ale nenechme zmást, protože oživit češtinu v Eee není žádný problém. Nebudu hovořit o odpadlících, kteří přešli k temné straně. Mimochodem o WinXP systému v Eee slíbil referovat místní nejmenovaný šéfredaktor. Já chci popsat zprovoznění češtiny a základy ovládání ve výchozím Xandrosu.
Také nehodlám psát o počeštění celého systému, přestože i to již samozřejmě lze. Osobní zkušenost mi ale chybí, po českém systému netoužím. Počítač by podle mě měl mluvit tou řečí, pro kterou se narodil – anglicky … i když můj vlastně čínsky, ale … nebuďme detailisté!
Zkrátka, zájemci o český systém si mohou přečíst třeba forum na mujeee.cz nebo článek na root.cz.
Cest k češtině je samozřejmě několik, já se pokusím sepsat všechny, na které jsem narazil. Každému vyhovuje něco jiného, každý si nastavuje systém jinak...
Začnu tou nejzákladnější. Říkám nejzákladnější, protože tato cesta není nejjednodušší, ale zprovozněný Full Desktop se hodí nejen pro zapnutí češtiny.
Nejprve obecné varování. Pokud se přihlašujete jako su, nebo příkaz řešíte zrychleným sudo, buďte opatrní. Před editovaním souboru jej nejprve zálohujte a editujte pomalu. Nemusíte se bát extrémně - máme klávesu F9 na obnovení systému, ale nepřidělávejte si zbytečně problémy.
Tak tedy za pomoci kláves Ctrl+Alt+T nastartujte konzoli.
Přihlašte se jako su ( nezbytné pro editaci )
vypište apt-get update a enter
pokračujeme apt-get install kicker a enter.
Stiskněte y (tj. odpovězte yes) na případné dotazy systému.
následuje apt-get install ksmserver a enter
znovu odpovídáme y (yes)
Nakonec za pomoci příkazů exit opusťte konzoli
Překvapeně zjistíte, že vám v ukončovacím menu přibyla nová položka Full Desktop.
Klidně se tam přepněte a v klasickém KDE rozhraní, konkrétně v Control center/Peripheral devices/Keyboard Layout je nastavení té správné klávesnice hračka. Já jsem ponechal ještě klávesnici us a přidal i klávesnici německou, abych nenarazil na problém s umlauty. A je to. Píšete česky.
Pokud si ale nezaškrtnete v Personalization/ Login mode/Full Desktop mode jste po restartu zase v Easymodu a čeština je fuč! A o Easy mod přece nechceme přijít. Má ten nejrychlejší start! Nevadí, snadná pomoc! Nastartujeme konzoli a jdeme editovat.
Pokud jste jen trochu znalí příkazového řádku, nemáte se čeho bát a vyberte si postup editace jaký chcete. Editace, kopírování, zálohování atd. se od toho DOSovského zas tolik neliší. (Linuxový příkaz cp - co - kam nahradil nám známé copy - co - kam atd.) Návodů je na internetu spoustu.
Pokud však nejste v příkazovém řádku kovaní, dovolím si vám doporučit MidnightCommander, který je součástí asi každé Linuxové distribuce. (MC připomíná starý známý Norton nebo třeba jeden z jeho současných klonů TotalCommander. Prostě F4 editace, F5 copy, F10 konec atd....)
Spusťte tedy konzoli přihlašte se jako su a napište mc + enter. A už se na vás zubí stará známá modrá okýnka. Náš soubor se nachází ve složce etc/X11 a jmenuje se xorg.conf
Ještě je možnost zapnout češtinu pouze krátkodobě, nevím proč, ale třeba na půjčeném stroji a to příkazem: