DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
2. března 2024  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Baterie pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 94 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Placena inzerce - Servis jinak

Články o BlackBerry: BlackBerry Storm  První dotykáč od RIM
02.02.2009 
Články napříč platformami

BlackBerry Storm je přístroj, do kterého vkládá jeho výrobce velké naděje. Je vybaven velkým dotykovým displeje, technologií SurePress a novou verzí operačního systému. Výrobce slibuje dobré pracovní i multimediální funkce. Prý se vyrovná i Apple iPhone. Jak dopadl BlackBerry Storm v reálném nasazení?Design

BlackBerry Storm je pozoruhodné zařízení. Většinu přední strany zabírá obrovský dotykový displej s úhlopříčkou 3,25 palce a rozlišením 480 x 360 bodů, který po celém obvodu přístroje lemuje stříbrný pásek. Celá přední strana je plochá, neruší ji žádné vystupující prvky. Stříbrný pásek se jeví spíše jako plast, o kovový materiál se pravděpodobně nejedná. Tvoří boky přístroje a část spodní a vrchní hrany. Zbytek je černý lesklý plast.

Pod displejem se setkáme se čtveřicí pro BlackBerry dobře známých tlačítek, tedy s červeným a zeleným telefonním sluchátkem, tlačítkem pro vstup do menu a tlačítkem pro návrat zpět. Na levé straně se pak setkáme s levou ovládací klávesou a microUSB konektorem, na pravé straně je pak pravé ovládací tlačítko, kolečko pro ovládání hlasitosti a 3,5 (!) mm audio jack pro připojení sluchátek. Skořepina kryjící baterii je vytvořena z broušeného hliníku. Ve vrchní plastové části zadní strany je pak umístěna čočka fotoaparátu s bleskem. Vrchní hrana nad displejem obsahuje jednu LED diodu a velmi zajímavě ztvárněná tlačítka zámku a funkce „mute,“ která tvoří okraje samotného plastového proužku tvořícího horní část přístroje.

Abychom jen nechválili, musíme zdůraznit i několik menších prohřešků. Tím prvním je pronikající osvětlení mezi otvorem mezi displejem a tlačítky umístěnými pod ním, které ruší jinak velmi jednotnou přední stranu. Celkově si ale i přes to konstrukce přístroje a osazených prvků zaslouží pochvalu, oproti předchozím přístrojům společnosti je to znatelný posun.

Dotykový displej

Dotykový displej bude tou vlastností přístroje, která na sebe strhne největší část pozornosti. Zcela právem. Na rozdíl od podobných konkurenčních přístrojů (Apple iPhone nebo Samsung Instinct) ale BlackBerry Storm nepoužívá displej s kapacitní technologií. BlackBerry na to jde svou cestou a je vybaveno zcela novou „klikací“ technologií ovládání nazývanou „SurePress,“ která využívá podobný způsob ovládání jako počítačová myš.

Technologie SureType je založena na schopnosti displeje registrovat dva druhy dotyků. První druh dotyku je určen pro pohyb po displeji, posun v textu, výběr položek apod. Tento druh dotyku ovšem neslouží k samotné aktivaci funkcí. K aktivaci funkcí nebo vybraných položek slouží až druhý typ dotyku, „hardwarový,“ při kterém dojde k mírnému posunu celé dotykové vrstvy o několik desetin milimetru dovnitř přístroje, při takovémto stisknutí také můžete slyšet zřetelné kliknutí. Snahou této technologie je tak přinést do sféry dotykových displejů lepší možnost navigace po displeji a také zpětnou odezvu na povely. To se BlackBerry Storm bezesporu daří, otázkou ovšem zůstává, zda skutečně dojde ke zlepšení a zpříjemnění ovládání přístroje. Alespoň podle našeho názoru však bohužel nikoli.

Pokud odhlédneme od použité dotykové technologie, pak je displej skutečně výborný. Nabídne bohaté barvy, solidní kontrast. Jas sice není na takové úrovni jako u Apple iPhone nebo dokonce BlackBerry 8830, na druhou stranu je ale zcela dostatečný. Veškerá grafika je ostrá a jasná, za což může skvělá hustota pixelů, se kterou se ostatní přístroje nemohou jen tak rovnat.

Operační systém

Operační systém se téměř nezměnil, je skoro stejný jako např. U předešlého BlackBerry Bold (verze 4.6). Důležité je totiž pochopit vnitřní filozofii systému. Ta byla u všech doposud existujících zařízení založena na hardwarové qwerty nebo SureType klávesnici, navigaci prostřednictvím trackballu a zejména systému nabídek, které byly přístupné stiskem tlačítka menu. A verze 4.7 použitá u Stormu, se o tolik neliší. Jistě, je přizpůsobena ovládání dotykovým displejem, zbytek je ale podobný. Na rozdíl od iPhone je vidět, že dotykové ovládání nehraje prim, že bylo přidáno až dodatečně. Věci, které na iPhone provádíte zcela samozřejmě a intuitivně, bohužel nepůsobí na BlackBerry tak elegantně a jasně. Hardwarově to není špatné, v tomto případě je ale důležitá také synergie se softwarem přístroje a ta zde prostě není zcela dotažená.

Psaní na dotykovém displeji, ovládání

BlackBerry si za dobu své existence vybudovalo téměř neotřesitelnou pověst přístrojů pro psaní zpráv a e-mailů. Jedním z důvodů byla také přítomnost hardwarové klávesnice na všech těchto přístrojích. BlackBerry se u svého Storm snaží z absence klávesnice udělat výhodu, tvrdí, že psaní prostřednictvím dotykového displeje je stejně pohodlné. Ale každý, kdo má s takovými přístroji alespoň nějaké zkušenosti, musí ihned vědět, že tomu tak být zkrátka nemůže. Psaní přes dotykový displej BlackBerry Storm je obtížnější než psaní přes hardwarovou klávesnici. Navíc díky použití technologie SurePress musíte vždy malý moment čekat na návrat displeje do původní polohy a nemůžete ihned mačkat další znak. Psaní na Stormu je skutečně velmi zpomalováno. Setkávali jsme se také s množstvím překlepů, nepříliš dobré je i modré ohraničení písmen, které budou napsány. Určitou nápravou by mohlo být použití nějakého inteligentního softwaru, který by se psaním pomáhal, ale ani tato snaha u BlackBerry příliš nevychází. Celkově si tedy psaní vyžaduje mnohem vyšší soustředění, v důsledku čehož jste pomalejší.

Použití dotykového displeje na druhou stranu přináší několik nových užitečných vlastností. Právě díky funkci SurePress je velmi elegantně zpracováno například kopírování a vkládání testu. Pomocí dvou prstů jednoduše označíte začátek a konec úseku textu, který chcete zkopírovat, následně se již zobrazí pop-up menu s nabídkou. Nové možnosti získal také internetový prohlížeč – zjednodušila se práce s odkazy, dvojité poklikání zvětší stránku. Bohužel už to takto nefunguje zpět, pro oddálení musíte využít ikonku lupy se symbolem mínus.

Nemyslíme si, že technologie dotykového displeje u BlackBerry Storm by byla mrtvou nebo nepoužitelnou. V současné době se ovšem bohužel nenachází ve stavu, kdy by používání přístroje dokázala zrychlit či zpříjemnit. Ale kdo ví, třeba se ji výrobci podaří u dalších přístrojů vyladit..

Software

Jak jsme již zmínili výše, rozdíl mezi systémem ve verzi 4.7 a 4.6 není výrazný, přesto v nabídce je možné nalézt množství změn. Navigace po úvodní obrazovce a menu je pro BlackBerry typická. Menu je rozděleno do dvou „úrovní“ z nichž ta první již na úvodním displeji zobrazuje osm nejpoužívanějších aplikací, druhá pak zobrazuje všechny programy. Pro pohyb v seznamech nahoru a dolů slouží tažení palcem, nicméně pohyb není tak plynulý, jak by měl být. Uživatelé BlackBerry zvyklí na přístroje s klávesnicí se budou zřejmě alespoň ze začátku cítit hodně ztracení. Na jednu ze dvou postranních kláves lze sice namapovat spuštění softwarové klávesnice, ta ale nedokáže rozpoznat delší stisk, zkratky, vyhledávání v kontaktech prostým psaním znaků, místo kterého se pouze spustí vytáčení čísla atd.

RIM přidalo do systému takové několik úprav vzhledu, mezi které patří např. grafické přechody nebo širší postranní rolovací pruhy. Reakce přístroje na dotyky se nám zdáli poměrně pomalé, nicméně je těžké určit, jestli je měl na vině samotný systém (případně procesor), nebo technologie dotykového displeje. Rychlost tedy nedosahuje na tradiční BlackBerry, nicméně se na druhou stranu nejedná o nic tragického.

Zaznamenali jsme ale i několik výrazných bugů, z nichž alespoň jeden stojí za pozastavení. Když opustíte internetový prohlížeč v okamžiku, kdy ještě není načtená kompletní stránka, zcela to znemožní navigaci na úvodní obrazovce. Další problém byl spojen s pohybovým čidlem. Někdy totiž zcela náhodně docházelo k překlápění obrazu z vertikálního do horizontální režimu zcela bezdůvodně, což je dost otravné. Nedokážeme ale říci, zda se jednalo o hardwarovou nebo softwarovou chybu. Jenže bohužel právě tyto detaily tvoří celkový dojem z přístroje..

Internetový prohlížeč i přes výše zmíněnou chybu zaznamenal ale výrazné vylepšení. Pokud jste někdy BlackBerry již používali, jistě víte, jak na tom s prohlížením internetu byly. A prohlížeč ve verzi systému 4.6 příliš použitelný nebyl. Dlouhé načítání stránek, často nepříliš věrné zobrazení rozložení stránky atd. To je naštěstí u systému 4.7 minulostí. Stránky jsou načítány rychle, zobrazení většinou odpovídá skutečnosti, tak jak by vypadat mělo, díky dotykovému displeji je mnohem příjemnější také navigace, překreslení při použití zoomu již také netrvá celou věčnost, a přestože rolování není tak plynulé, jak bychom si představovali, rozhodně je použitelné. Přesto ale musíme přiznat, že takovému mobilnímu Safari u iPhone nebo na webkitu založeném prohlížeči na T-Mobile G1 se nevyrovná. Otázka, proč BlackBerry není schopné vyvinout kvalitní prohlížeč nebo nezakoupí licenci od Opery je pokládána již velmi dlouho. Nicméně, na běžné surfowání prohlížeč postačí.

Co se týče e-mailů a zpráv, zda se příliš mnoho změn neudálo, samozřejmě až na grafické zobrazení, které vychází z velkého displeje. Takové zobrazení schránky s došlou poštou je nyní mnohem lepší. Práce s poštou je kvalitní, e-maily přicházely rychle, správa účtů je také jednoduchá a přehledná. Drobné vylepšení by si zasloužilo formátování zpráv, které se asi ještě ne zcela vyrovná s velkým displejem a integrace na Gmail, která ve standardní výbavě není zahrnuta. Jedinou možností je tady použít aplikaci od Google.

Když už jsme nakousli oblast přídavných aplikací, je nutné zmínit, že nabídka aplikací pro BlackBerry je stále trochu slabá, pro samotný Storm je to ještě mnohem horší, aplikací, které dokáží využít velký dotykový displej je skutečně minimum. Rovněž kvalita samotných aplikací v porovnání s konkurencí většinou ztrácí. Doufejme ale, že se celá situace bude zlepšovat. Uvidíme také, jak dopadne internetový obchod s aplikacemi, který prý výrobce připravuje.

Protože výrobce proklamuje Storm jako zařízení, které není určeno pouze pro pracující uživatele, ale i pro běžné lidi, muselo dojít také k vylepšení multimediální nabídky. Ve skutečnosti se ale jedná spíše o přizpůsobení stávajících programů velkému displeji. Ten umožní například zobrazení obrázku alba v hudebním přehrávači, výborný je pro přehrávání videa. Práce se samotnými multimediálními soubory v telefonu je také standardní. Součástí balení je microSD karta s kapacitou 8 GB.

Celkově je ale softwarová výbava přístroje bohatá. Mezi standardně dodávanými aplikacemi nalezneme prohlížeč a editor dokumentů Docs ToGo, který zvládne procovat se soubory Microsoft Wordu, Excelu a PowerPointu. Většina průměrných uživatelů bude těžko hledat něco, co by jim mohlo scházet.

Nepříjemně jsme byli překvapeni zjištěním, že součástí základního balení přístroje není žádný software pro synchronizaci s operačním systémem MacOS. A nemyslíme pouze synchronizaci s iTunes, synchronizovat nemůžete nic. Naštěstí existuje jednoduchý program přímo od RIM nazvaný PocketMac, který je poskytován zdarma a pomůže vám se synchronizací kontaktů, kalendáře a podobných nutností. Program by ale měl rozhodně být součástí základního balení a žádá si velké změny a aktualizace. Takto s budete muset spolehnout na služby placeného programu Missing Sync.

Telefonování a data

Kvalita zvuku během telefonování i příjem signálu je zcela srovnatelný s ostatními telefony. Přístroje od RIM jsou známy kvalitním a hlasitým reproduktorem a zde tomu není jinak. Kromě sítí GSM můžete telefonovat také v sítích třetí generace, nechybí ani podpora datových přenosů HSDPA, případně pomalejších EDGE. Takže přestože telefon bohužel nenabízí Wi-Fi, většinou jeho absenci nebudete pociťovat.

Fotoaparát, GPS a výdrž baterie

Fotoaparát má rozlišení 3,2 megapixelu a výsledné fotografie byly opravdu dobré. Na přístroji se ale objevoval výrazný problém – velmi dlouho mu trvalo zaostření a pořízení sním.ku. Velmi často se nám stalo, že jsme přišli o zajímavý snímek právě v důsledku velmi dlouhé doby ostření a ukládání snímku. Ve dne je situace o něco lepší, jakmile ale fotografujete s bleskem, trvá pořízení snímku opravdu celou věčnost. Naštěstí se ale zdá, že by tento problém mohlo jít jednoduše vyřešit updatem softwaru. Takže, fotografie jsou kvalitní, škoda velmi dlouhého pořizovacího času.

Jako správný moderní telefon umí BlackBerry Storm také natáčet video. A to v rozlišení až 320 x 240 bodů. Kvalita nahraných videí je proměnlivá, na zachycení zajímavých událostí ale dostačující.

Pojďme se krátce podívat na navigaci. Co se týče hardwarové stránky, tedy příjmu signálu, citlivosti a doby zaměření, byli jsme zcela spokojeni. Na druhou stranu, navigace nahraná v přístroji od operátora Verizon byla jedna z nejhorších, s jakou jsme se kdy setkali. Bylo by rozhodně dobře, kdyby se dala pořídit nějaká jiná.

Bohužel jsme telefon neměli dostatečně dlouhou dobu na provedení řádných testů výdrže. Na první pohled se ale zdá, že výdrž bude skutečně velmi dobrá. Telefon jsme skutečně vytěžovali téměř celý den prácí s multimédii, telefonováním i prohlížením internetových stránek a na konci dne ubylo pouhých 30 procent kapacity akumulátoru.

Závěr

Ze zařízení samotného i rozsáhlé reklamní kampaně v médíích i na internetu je zřejmé, že RIM vkládá do BlackBerry Storm velké naděje. Vidí v něm konkurenci pro Apple iPhone. RIM věří, že Storm je minimálně srovnatelný, nebo dokonce lepší. A on skutečně v mnohém je. Klíčovými vlastnostmi, na které chce výrobce nalákat zákazníky, jsou zajímavý design, kvalitní zpracování, a moderní funkce. Jenže celý tento předpoklad má jednu chybu. Storm není tak jednoduchý, zábavný a odladěný. A tak skvělá funkce, jako je SupePress dotyková technologie, bohužel nakonec tak skvěle také nedopadla. Pro běžné uživatele bude nepříjemná nutnost si zvykat na docela jiné rozhraní, než je běžné, pokročilejším uživatelům zase bude scházet nějaká lepší možnost rychlého psaní nebo rozsáhlejší nabídka aplikací. RIM se snažilo přijít s telefonem, který poskytne rozumnou nabídku pracovních i multimediálních funkcí. Bohužel ale ani v jedné oblasti příliš nevyniká.

Předtím, než jsme začali pracovat na tomto testu, jsme se na BlackBerry Storm skutečně těšili. Na papíře totiž vypadá vše perfektně a v mnoha směrech možná i samotný iPhone skutečně překonává. Ve chvíli, kdy Storm ale začnete používat, počáteční nadšení začne rychle mizet. Dotykový BlackBerryOS možná nebude špatná platforma, v současné době ale působí značně nedokončeně...


Zdroj: Joshua Topolsky pro engadget.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.38 sekund

RSS - články RSS - fórum