Co dostanete, když zkombinujete všechny skvělé vlastnosti iPhonu s úžasným 10ti palcovým displejem, rychlým procesorem, 10ti hodinovou výdrží na jedno nabití a armádou nezávislých vývojářů software? Ano, jistě - přeci Apple iPAD.
|
Nazývat iPAD zvětšeným iPODem Touch rozhodně není přesné. Větší displej totiž zcela mění vlastnosti přístroje a dává celou řadu nových možností nejen uživatelům ale zejména vývojářům softwaru a poskytovatelům nejrůznějšího multimediálního obsahu, protože dojem z používání malého displeje iPODu a obřího displeje iPADu je zcela nesrovnatelný.
Když byl iPAD oficiálně představen, ihned se objevily hlasy, že iPAD je zařízení určené striktně pro konzumaci obsahu. Já s tím musím nesouhlasit. Ano, iPAD je fantastický na čtení elektronických knížek, hraní her, prohlížení internetu i sledování videa, ale zároveň se jedná také o skvělého pomocníka, kterých vás na cestách nenechá na holičkách ani při pracovních úkonech. Tímto směrem se chci vydat i při psaní tohoto článku - nebude se jednat o vyčerpávající popis jednotlivých funkcí, takovýchto článků je všude dost, ale spíše se zaměřím na to, jak si iPAD vede z pohledu dlouhodobějšího používání při práci i zábavě.
Začnu trochu netradičně, totiž tím, co mě na iPADu nejvíce vadilo. iPAD zatím není koncipovaný jako samostatné zařízení, podobně jako iPhone nebo iPOD Touch je při některých úkonech a činnostech z větší nebo menší závislý na připojení k počítači. Příkladem může být nemožnost mazat jednotlivé kalendáře do kterých můžete třídit své události v diáři přímo na iPADu. To lze zatím udělat pouze prostřednictvím počítače. Nemám ponětí, kdy se tak stane, ale nepochybuji o tom, že iPAD se ale bude do budoucna této závislosti stále více zbavovat a jednou na něm možná přestane být závislý úplne.
Zábava, zábava, zábava
Jestliže je iPOD Touch nejlepším kapesním multimediálním zábavním zařízením na světě (a já myslím, že jím je), pak musí být iPAD nejlepším přenosným multimediálním zařízením na světě.
Klíčové vlastnosti iPADu byly vyzdviženy již při jeho oficiálním představení - je lehký a dobře přenosný, může se pochlubit výbornou výdrží a je bezkonkurenčně rychlý. Pokud k tomu připočteme veliký displej, dostáváme do rukou perfektní zařízení pro práci s multimédii všeho druhu.
Základem práce s multimédii je stejně jako u iPODu Touch nebo iPhonu aplikace iPOD. Přestože jsem iPAD nepoužíval k poslechu hudby, podcastů ani audio knih, stal se mým hlavním přístrojem pro sledování filmů, seriálů a klipů. iPAD se stal mou super přenosnou a ultratenkou televizní obrazovkou.
K obrovskému množství nejrůznějších materiálů se nedostanete jen prostřednictvím iTunes nebo YouTube, ale i skrze mnoho aplikací třetích stran (např. ABC network a Netflix), které každým dnem přibývají. Videa, obzvláště ta ve vysokém rozlišení, dokáží perfektně využít špickovou kvalitu displeje a ostudu přístroji neudělá ani hlasitý a čistý zvuk vestavěných reproduktorů. Samozřejmostí je také možnost připojit si sluchátka. Díky IPS displeji a jeho širokým pozorovacím úhlum není problémem ani sledování displeje mezi více lidmi zároveň.
Pokud máte rádi hry, iPAD si zamilujete. Veliký displej, skvělá podpora multi-dotykového ovládání a citlivý pohybový senzor dělají z iPAD skvělou herní platformu, což mohu opět potvrdit z vlastní zkušenosti. Již teď vypadají některé hry pro iPAD skutečně úžasně a nemohu se dočkat doby, až se vývojáři naučí dokonale zvládat a využívat vše, co jim iPAD nabízí. Hry jako Real Racing, N.O.V.A., Mirror’s Edge nebo Plants vs. Zombies vypadají opravdu skvěle. Flight Control HD je pecka. Díky velkému displeji se na iPADu skvěle hrají také tradiční stolní hry, jejichž příkladem může být Scrabble.
Dobré důvody
Novou součástí iTunes se stala sekce iBooks. Jedná se o obchod s elektronickými knihami pro aplikaci iBooks, která je součástí základní výbavy iPADu. Používání této aplikace je radostí. Ukázkou může být Medvídek Pú, kterého si můžete zdarma stáhnout. Na barevném displeji vypadají obrázky skutečně kouzelně. Moje dcera si jej ihned oblíbila. Díky animovanému efektu při otáčení stránek a povedené navigační liště máte při čtení knih pocit, jaký dokáže navodit jen málo jiných elektronických čteček. Před zakoupením knihy si můžete stáhnout ukázku, samotné stažení knihy je pak otázkou několika vteřin. Dostupná je již i čtečka od Amazonu - Kindle, která však zdaleka nepůsobí tak elegantně. Nelze jí ovšem upřít jednu nevýhodu: je pro ni dostupných více než 400 tisíc knih, zatímco v nabídce iBooks Store je zatím pouze 60 tisíc. Je ale jasné, že toto číslo se bude neustále zvyšovat.
Nemohu říci nic jiného, než že iPAD je velmi příjemné zařízení na čtení všeho druhu. K němu se hodí i displej s poměrem stran 4:3 a skvělé pozorovací úhly umožňující využívat iPAD ve všech možných pozicích. Zvykl jsem si jej používat během odpolední svačiny, kdy piji čaj nebo kávu a přikusuji jídlo - iPAD může být položen na stole nebo opěrce křesla a displej je přesto stále výborně čitelný. Pohodlí při čtení je mnohem větší než při použití notebooku či chytrého telefonu, která má řadu specifických vlastností. iPAD může být také dobrým prostředníkem pro sdílení informací, není problém jej nechat třeba s otevřenými novinami ležet na stole tak, aby si je mohl přečíst každý, kdo o to bude mít zájem.
Displej je dobře čitelný v interiérech a i za většiny jiných světelných podmínek. Kindle i iBooks nabízejí možnost nastavení jasu displeje, takže čtení může být pohodlné i večer v posteli, což se mě osvědčilo a zvykl jsem si vždy přečíst několik stránek knihy nebo uložené články.
Ale co čitelnost displeje na slunci? Nutností je vytáhnout podsvícení na maximum, ale i přesto nebude čitelnost na přímém slunečním světle dobrá, za jiných světelných podmínek než je přímé sluneční světlo, je však iPAD použitelný. Čtečkám typu Amazon Kindle s černobílými displeji na bázi elektronického inkoustu se však v tomto případě iPAD skutečně rovnat nemůže. Na druhou stranu jsem ale za všech ostatních situací četl z IPADu raději.
Zcela nový web
Pokud ponecháme stranou chybějící podporu technologie Flash, nabídne iPAD uspokojivé možnosti a pohodlí při prohlížení internetu. Stejně jako na iPhonu i zde funguje zoom dvojím poklepáním na odstavec textu, který je ihned přizpůsob pro pohodlné čtení. To samé platí i u fotografií na stránce - pokud na ně dvakrát klepnete, využijí zobrazení na celou plochu tak, aby jste viděli jen to, co vás skutečně zajímá. Prohlížení internetu tímto způsob je zcela jiné než na počítači či notebooku, je mnohem více pohlcující, intimní a bezprostřední. Ovládání dotykem je zkrátka mnohem přívětivější než jakákoli klávesnice, myš či touchpad. Surfování na počítači Vám po chvíli používání iPADu přijde jako krok zpět. I na počítači jsem měl pak velmi často snahu používat ruce k přiblížení textu či jeho posunování.
Nechci zde zbytečně ztrácet čas nepřítomností Flashe. Služby založené na přehrávání videa jako je YouTube, Vimeo a mnoho dalších hlavních serverů již nabízí podporu standardu H.264, který iPAD podporuje. Podle Microsoftu bude také H.264 jediným formátem videa podporovaným v novém Internet Exploreru 9. Myslím, že lidé budou překvapeni, jak rychle se tento standard rozšíří. Flash ale není jen o videu, je v něm připravena i řada on-line her a ty si v současné době na iPADu prostě nezahrajete. Přesto si ale myslím, že Flash většině uživatelů nebude příliš chybět a časem jej nahradí HTML5. V budoucnu se internet bude čím dál více přizpůsobovat potřebám mobilních přístrojů a Apple udělal důrazný krok pro urychlení celého tohoto procesu.
Ve druhé části článku se podíváme na to, jak si iPAD povede v praktičtějších činnostech a při pracovním nasazení.
Pokračování zítra...
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7