
Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale již i já vlastním iPhone 4. Nemůžu k tomu říci nic jiného, než že jsem dostal možnost jej získat za velmi výhodnou cenu k prodloužení mého kontraktu a já jí neodolal. Cena byla dokonce nižší, než za kolik se mi podařilo prodat můj předchozí iPhone 3GS. Díky tomu se tak na telefon budu moci podívat střízlivějším pohledem, než kdybych musel ze svého platit jeho plnou cenu.
|
Skutečnost je dokonce taková, že jsem byl rozhodnutý si 3GS ponechat, protože jsem jednoduše v novém modelu neviděl žádné výhody (obzvláště, pokud bych musel platit nějaké větší množství peněz). Retina displej je pěkný, samozřejmě, ale 3GS také nemá špatný displej. Hodilo by se větší množství operační paměti (která je nezbytná pro iOS4), nevadil by ani lepší fotoaparát, ale stále mi to připadalo při tak výrazném cenovém rozdílu trochu málo. Takovýto byl můj názor do doby, než jsem začal nový Apple iPhone 4 používat..
Design
Pokud vlastního iPhone 3G nebo 3GS, nemusejí být vaše první pocity úplně dobré. Čelní strana i software telefonu totiž na první pohled vypadají stejně nebo velmi podobně a budete mít pocit, že vám chybí cokoli nového. Apple nijak radikálně nemění design iPhone již od modelu 3G a právě vzhled je to, co je v testech probíráno nejčastěji. Na druhou stranu plochá čelní i zadní strana kombinovaná s kovovými hranami dělá z přístroje vzhledově velmi povedený telefon, který se hodí téměř ke každé příležitosti.
Patřím mezi ti uživatele, kteří nebyli po představení iPhone 3G jeho kulatými zády nijak uchváceni a volal jsem po zádech plochých. A nyní jsem jeden z těch lidí, kteří by i na iPhone 4 uvítali design starších 3G a 3GS. Neberte mě špatně, telefon vypadá skvěle a Apple odvedl poctivý kus práce, ale telefon vyvolává nikdy nekončící pocit, že je nutné jej co nejvíce chránit. Domnívám se, že je to způsobeno použitím skla a kovových boků, protože u 3GS jsem tento pocit nikdy neměl. Je ironické, že právě použití strohého designu a kvalitnějších materiálů ve mně vyvolává takovéto pocity. Ještě horší je to s použitím ochranné fólie, která kazí dojem z přístroje. Nad celkovým hodnocením vzhledu iPhone 4 si stále lámu hlavu. Jistěže mám rád dobře vypadající telefony, ale zároveň také oceňuji pocit, že se na telefon můžu spolehnout i v každodenním používání. Až čas ukáže, jestli bude i nový iPhone 4 stejný magnet na otisky prstů jako iPod Touch, iPOD nebo i iPhone 3GS. Vůbec bych se ale nedivil tomu, že si na design zvykne a časem si ho i oblíbím.
Displej
Displej si získal obrovskou pozornost a pokud si přečtete některé z recenzí, musíte mít dojem, že se jedná o největší vynález všech dob. V praxi, ale rozdíl oproti předchozím verzím iPhone není až tak velký. Jasné je, že všechno na displeji včetně videí, textů i samotných aplikací vypadá lépe a ostřeji, ale za tak výrazné vylepšení to, na rozdíl od některých, nepovažuji. Možná je to způsobeno i tím, že jsem již měl možnost testovat nové Samsungy Wave a Galaxy se skvělými Super AMOLED displeji. Retina displej je skvělý, to mu nelze upřít, ale rozdíl oproti Super AMOLED zobrazovačům v praxi vidím spíše ve specifikacích než v reálně pozorovatelných výsledcích a rozdílech.
Možná jsem ale k displeji až příliš přísný. Příliš přísný kvůli svým očekáváním a příliš přísný kvůli tomu, co kolem tohoto displeje rozpoutal samotný Apple. Apple jej vychválil do nebes a já očekával, že v momentě, kdy se na displej podívám, zalapám po dechu. Což se nestalo. To ale rozhodně není výtka, displej je i tak rozhodně moc dobrý.
Výkon
Nový iPhone 4 obsahuje jak výkonnější procesor, tak větší operační paměť, což by se mělo podepsat na chodu iOS 4 a dalších výpočetně náročnějších funkcí. Jak se mu to ale podaří je ale zatím příliš brzo soudit. Očekávám však, že již brzy bude k dispozici software, který dokáže vytěžit z použitého hardwaru maximum, a pak teprve uvidíme, jak si nový iPhone povede. Zatím bych jeho rychlost přirovnal k beta verzi iOS 4 na iPhonu 3GS, což rozhodně není špatné. Možnost mít spuštěno více programů současně je jistě vítána a už se těším, až ji budu moci vyzkoušet s náročnými aplikacemi. Již nyní se ale při přepínání programů nebo změnách obrazovky objevuje nepatrná prodleva. Na žádném jiném telefonu bych si toho nikdy nevšiml, ale pokud používáte iPhone delší dobu, postřehnete to. Myslím ale, že se výrobci iOS 4 podaří vyladit do té podoby, jak jsme na iPhonech zvyklí.
Zábava
iPOD byl přístroj stvořený pro zábavu a iPhone již od své první generace můžeme považovat za iPOD doplněný o telefonní funkce. Tento trend pokračuje i nyní. Za celou dobu používání nejrůznějších verzí iPODu i iPhonu jsem byl vždy překvapen kvalitou hudby, která byla výborná i s obyčejnými dodávanými sluchátky. Co jsem ale rozhodně neočekával byl tak výrazný nárůst kvality, jaký jsem u iPhone 4 zaznamenal. Kvalita zvuku je to nejlepší, co jsem kdy na jakémkoli mobilním telefonu, smartphonu nebo MP3 přehrávači slyšel. Velký pokrok je to oproti 3GS i jakýmkoli dalším zařízením. Poměrně zvláštní je, že touto změnou se Apple nikde nechlubí.
Skvělé je také přehrávání videa - film na vás doslova dýchá Zde nejvíce oceníte kvality displeje. Sledování filmů je ještě větším potěším, než bývalo dříve, což rozhodně nebyla snadná úloha. Výkonnější hardware je znát při vybírání filmů i při spouštění jejich přehrávání, které je nyní svižnější než dříve.
Z kvalitního displeje samozřejmě těží i fotografie, kterým se věrností zobrazení vyrovná jen málokterý další telefon. Stejně jako u filmů na vás doslova dýchají, soupeřem mohou být snad jen přístroje se Super AMOLED zobrazovači.
Hraní her je také jednou z velmi rozšířených činností, kterou nyní Apple navíc okořenil osazením gyroskopu, takže si i nadále drží náskok před konkurencí. Již nyní hry vypadají skutečně dobře, a to ani nejsou optimalizované pro vyšší rozlišení displeje. Opravdu se těším na hry, které touto optimalizací projdou. S hrami ale budu muset ještě strávit nějaký čas, protože se mi zdá, že u některých z nich jsem zaznamenal určitá krátká zpomalení a výkonová zakolísání.
Problém s anténou nechme nyní stranou. Apple se k celému problému vyjádřil v dopise, jehož nejzajímavější část si můžete přečíst na následujících řádcích:
“Po vyšetření celé situace jsme zjistili, že vzorec, který je používán pro výpočet kolik se má na displeji zobrazovat políček pro indikaci signálu, byl použit zcela špatně. Telefon tak v mnoha případech zobrazoval o několik úrovní silnější signál, než jaký byl ve skutečnosti. Telefon tak například zobrazovat 4 čárky, místo toho, aby zobrazoval pouhé dvě, které by odpovídaly skutečnému stavu. Uživatelé pak často zaznamenali prudký výkyv v síle signálu, když telefon určitým způsobem uchopili do ruky. Stávalo se to zejména v oblastech se slabou úrovní pokrytí. Příčinou takovéhoto propadu byla chybně navýšená indikace signálu na displeji telefonu.
Pro vyřešení problému jsme ve spolupráci s AT&T pozměnily vzorec používaný pro výpočet síly signálu zobrazovaného na displeji. Skutečná úroveň pokrytí samozřejmě zůstává stejná jako dříve, telefon ji však na displeji zobrazí mnohem přesněji. Mírně jsme také pozměnily grafiku indikátoru, takže sílu signálu bude možné nyní sledovat pohodlněji než dříve.”
Z dopisu tedy vyplývá, že příčinou celého problému byla softwarová chyba, která mohla za nepřesné zobrazení úrovně signálu. Pěkně to koresponduje s posledními zprávami o zmenšujícím se počtu přerušených hovorů a celkovým zlepšením chování přístrojů. Rozumím tomu, co Apple říká, ale rozhodně mě tím nepřesvědčil. Nedaleko mého domu jsem proto poměřil příjem signálu iPhone 4 a iPhone 3GS. Oba se SIM kartou Vodafone a bylo aktivované 3G připojení. Za stejných podmínek nedokázal iPhone 4 signál zachytit, přičemž iPhone 3GS zobrazoval jednu čárku. Z iPhone 4 nešlo telefonovat, s 3GS to možné bylo. Myslím, že pokud by šlo o čistě softwarovou záležitost, mělo by být možné z iPhone 4 hovor uskutečnit. Apple přitom tvrdí, že “skutečná síla signálu zůstává stejná..” Apple dále také dodává, že tato chyba byla v operačním systému přítomna již od doby původního iPhone a proto bude aktualizace dostupná i pro všechny starší modely. Pokud by tomu ale tak bylo, proč šlo z iPhonu 3GS zatelefonovat a z iPhonu 4 nikoli?
V oblasti mobilních telefonů jsem pracoval 15 let, dříve spíše na straně přístrojů a později i na straně mobilních sítí, takže vím, o čem mluvím. A nejsem si jistý, že takovýto problém má nějaké jednoduché řešení. Mnoho lidí se signálem problém vůbec nemá a mnoho dalších jej vyřešilo použitím pouzdra, skutečnost je ale taková, že iPhone 4, který používám, není v příjmu signálu lepší než 3GS a naopak se zdá, že je na výkyvy signálu mnohem citlivější. Je pravdou, že svět se nezboří, Apple by se ale měl polepšit, obzvláště proto, že příjem signálu nikdy nepatřil mezi silné stránky jeho přístrojů.
Znatelně se však zlepšila kvalita zvuku při hovoru ze sluchátka i hlasitého odposlechu. Kvalita zvuku je nyní plně srovnatelná s telefony jako je BlackBerry Bold 9700, Samsung Galaxy nebo Nokia E72. iPhone 4 si tak nyní mohou bez obav pořídit i uživatelé, kteří si potrpí na kvalitní zvuk, protože telefon se konečně i těm nejlepším chytrým telefonům konkurence. Za běžných okolností je zvuk stejně kvalitní jako u BlackBerry Curve 8310, pokud ale vyjdete na ulici či ven, zjistíte, že iPhone 4 si vede lépe - takže na proklamované redukci okolního zvuku zřejmě něco bude.
Dokončení zítra...
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7