Notebooky Asus Bamboo se vyznačují elegantním designem, skvělou výbavou a zejména použitím neobvyklého materiálu, kterým bambus ve spojitosti s počítači bezesporu je. Nový 13ti palcový notebook kromě zajímavé konstrukce nabídne také řadu moderních technologií, mezi které patří procesor Intel Core i3, přepínání grafických karet NVIDIA Optimus, USB 3.0 a bezdrátová technologie přenosu obrazu Intel WiDi. Zcela určitě se jedná o jeden z nejzajímavějších notebooků, které jsou v současné době na trhu. Pokud Vás úvod zaujal, na následujících řádcích si můžete přečíst kompletní test.
|
Design
Notebook nezaujme fanoušky lesklých materiálů, zavděčí se spíše uživatelům, kteří si potrpí na matné dřevo ozdobené chromovanými doplňky. Notebook svým provedením připomíná spíše moderní nábytek, což je zajímavé a rozhodně to není na škodu. Přestože bambus pokrývá pouze víko displeje a opěrku zápěstí, působí velmi zajímavě a oproti běžným notebookům vyvolává zcela odlišné pocity.
Zatímco svým provedením nás počítač zaujal, nemůžete popřít, že s jeho rozměry a hmotností jsme již tolik spokojeni nebyli. Tloušťkou mírně přes 3 cm a hmotností zhruba 2 kg je notebook srovnatelný s modelem Asus U30Jc, na rozdíl od něho však není vybaven optickou mechanikou. I přes důkladné ohledání se nám ji nepodařilo nalézt. V porovnání s nedávno testovanou Toshibou Portege R705 je notebook větší i těží. Na boky počítače rozmístil výrobce dva klasické USB 2.0 porty, jeden portu USB 3.0, HDMI, VGA, Ethernet a konektory pro sluchátka a mikrofon spolu s univerzální čtečkou paměťových karet.
Klávesnice, touchpad a displej
Počítač působí v porovnání s většinou konkurence kvalitním dojmem, což se však nedá říci o klávesnici s platovými tlačítky a chicklet provedením. Matná tlačítka příliš neladí se zbytkem základy a působí levně. I přes na pohled nepříliš povedené provedení se však na klávesnici psalo pohodně, nechybí jí ani klasický klapavý zvuk při psaní. U takovéhoto počítače bychom již očekávali podsvícenou klávesnici, zde se však osvětlení bohužel nekoná.
Jinak než pozitivně nelze ohodnotit touchpad. Ten se výrobci opravdu povedl. Nejen, že nijak nenarušuje vzhled základny, navíc jej lze ale velmi pohodlně používat. Pohyb prstu po ploše touchpadu byl plynulý, dobrý pocit jsme měli i z ovládacího tlačítka. Škoda chybějící podpory multitouch, alespoň že nechybí rolovací proužek na pravé straně.
Displej s úhlopříčkou 13,3 palce se může pochlubit rozlišením 1366 x 768 bodů, které je při těchto rozměrech dostatečně jemné. Svým provedením nepatří mezi ty nejlesklejší, v této disciplíně jej však dobře zastoupí jeho černý rámeček. Nebude asi velkým překvapením, že jsme nebyli příliš nadšeni z pozorovacích úhlu. Vertikální úhly byly na nastavení displeje citlivější než horizontální. Podobně jako několik dalších modelů výrobce je webová kamera s rozlišením dva megapixely vybavena posuvnou bezpečnostní krytkou, kterou bychom rádi viděli i u všech dalších notebooků. Reproduktory jsou ukryty v pásu nad klávesnicí a poskytnou dostatečně kvalitní, plný a hlasitý zvuk pro nenáročné sledování videa či poslech hudby.
Výkon, grafická karta a výdrž baterie
Výrobce v tomto případě sáhl po procesoru Intel Core i3-370M s frekvencí 2,4 GHz. Výsledky testů hovoří v porovnání s modelem Core i3-350M o nárůstu výkonu, v běžném každodenním používání jsme ale nic takového nepostřehli. Našim běžným nárokům počítač vyhovoval bez jakéhokoli zaváhání - bez problémů zvládal zároveň obsloužit spuštěný FireFox s deseti otevřenými okny, Office, Skype, Trillian, Adobe Leader i TweetDeck. Procesor měl v našem případě k dispozici 4 GB operační paměti. Pro data byl připraven pevný disk o kapacitě 500 GB. Pokud by někdo potřeboval vyměnit pevný disk či operační paměť, neměl by to být díky krytkám na spodní straně přístroje žádný složitý úkol.
Integrované grafické jádro v procesoru je dobré pro základní práci a přehrávání HD videí, pro náročnější grafické činnosti však určitě využijete dedikovanou NVIDIA GeForce 310M s 1 GB VRAM. Díky technologii NVIDIA Optimus notebook automaticky přepíná mezi integrovanou a dedikovanou grafickou kartou. Takže ačkoli si většinu času pokojně jede na integrovaném Intelu, v momentě, kdy spustíte náročnou hru nebo třeba 1080p, během vteřiny aktivuje výkonnější grafiku, která vás nebude nijak omezovat. Počítač dokáže přepínání provádět zcela automaticky, nechybí ale ani možnost vše podrobně podle potřeby nastavit v ovladačích. Nejnovější ovladač nazvaný Verze, který dokáže zobrazovat, na kterou grafiku počítač právě jede, nebyl předinstalován, což tedy bude čekat na každého uživatele v průběhu příštího měsíce, kdy by měl být dostupný.
Aktualizováno: Všimli jsme si, že výsledky v testu 3DMark06 byly u U33Jc nižší než u U30Jc, přestože dnes testovaný model měl k dispozici více grafické paměti. Podle reportérů LAPTOP Magazinu a PCMagu je to způsobeno podtaktováním grafické karty z 625 MHz na 606 MHz a pomalejší pamětí.
Technologie NVIDIA Optimus se nám zalíbila nejenom díky tomu, že nemusíme neustále myslet na ruční přepínání grafických karet, ale také díky jejímu blahodárnému vlivu na výdrž baterie. Při přehrávání standardního videa běžel notebook na integrované grafice a v tomto režimu vydržel s jasem nastaveným na 65% pracovat po dobu pěti hodin a deseti minut. To je zhruba o hodinu více než u Asusu U30Jc nebo Toshiby Portege R705, ale stále to není oněch osm hodin, které nám slibuje výrobce. HD video si budete s dedikovanou grafikou užívat na jedno nabití zhruba 3,5 hodiny. I to je však dobré číslo. Pokud budete navíc pouze pracovat v textovém editoru, poslouchat hudbu a provádět další méně náročné činnosti, dostanete se s výdrží i přes šest hodin, což je na tuto kategorii rozhodně dobrý výsledek.
WiDi - bezdrátový přenos obrazu
Notebook Asus U33Jc je příkladem toho, že osazení grafické karty NVIDIA a možnost používat bezdrátový přenos obrazu Wi-Di (Wireless Display Technology) společnosti Intel se navzájem nevylučují. Protože je ale nutné vypnout dedikovaný čip, přijdete tak o možnost přehrávání náročnějších HD videí. Aby vše fungovalo, tk je také nutné k televizoru dokoupit Netgear Push2TV za 99 USD. I přes nemožnost přehrávat videa v 1080p rozlišení jsme si však sledování oblíbených seriálů na 40ti palcovém televizoru opravdu užívali. Jen je nutné počítat zhruba se tří vteřinových zpožděním, které znemožňuje použití pro hraní her nebo pracovní úcely.
Software
Tento odstavec nemůžeme vynechat, protože většina uživatelů pravděpodobně nebude nadšena obrovským množstvím přeinstalovaných utilit a dalších programů, kvůli kterým při prvním spuštění snad ani nevíte, co udělat dřív. Některé jako Kindle pro PC nebo Times Reader využijí alespoň někteří z uživatelů, věci jako je odkaz na server eBay jsou však zcela zbytečné.
Tlačítkem na klávesnicí je možné spustit systém Express Gate, jehož výhodou je velmi krátký bootovací čas, se základními funkčními možnostmi. Systém je vyveden v novém atraktivnějším rozhraní, zdá se ale pomalejší, než u předchozích verzí.
Závěr
Asus U33Jc rozhodně nezaujme jen tím, že patří do speciální řady Bamboo. Použití bambusového dřeva počítači samozřejmě dodává auru něčeho výjimečného, pro většinu uživatelů ale bude určitě mnohem důležitější dokonale vyvážený výpočetní a grafický spolu s dlouhou výdrží na baterii. Počítači se však dá ledacos i vytknout. Jedná se zejména o absenci optické mechaniky, levně vypadající klávesnici a relativně vysokou tloušťku. Pokud hledáte co nejmenší a nejlehčí notebook v rámci 13ti palcové kategorie, doporučujeme spíše Toshibu Portege R705. Nicméně za cenu, za kterou je k dispozici dnes testovaný Asus, se rozhodně jedná o skvělou nabídku, kterou by jste rozhodně měli zařadit do užšího výběru.
Plusy:
- Povedený design
- Vyvážený výkon
- Výdrž baterie
Mínusy:
- „Levná“ klávesnice
- Větší tloušťka
- Chybějící optická mechanika
Zdroj: Joanna Stern pro engadget.com