V tuto chvíli je 63 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.
Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
eObchod Info
Navštivte
Google Analytics
Recenze hardware: Recenze chytrého telefonu Google Nexus S se systémem Android 2.3
12.01.2011
Nexus S je druhým telefonem, který se bude prodávat pod značkou společnosti Google. Podobně jako jeho předchůdce nabídne čistý Android bez jakýchkoli úprav a jednoduchou možnost „rootnutí“ systému. Dále nabídne kvalitní Super AMOLED displej, velké množství vestavěné paměti a řadu moderních funkcí a vlastností. Zároveň se jedná o první přístroj s novou verzí operačního systému Google Android 2.3 Gingerbread.
Jednou z nejčastějších stížností směřovaných na adresu Androidu je jeho značná odlišnost mezi jednotlivými výrobci a často i modely stejného výrobce. Pokud si koupíte telefon u operátora, můžete se spolehnout na to, že v nabídce naleznete velké množství více či méně užitečného softwaru a dalších doplňků.
Prostředí přístrojů si navíc často přizpůsobují i samotní výrobci nejrůznějšími grafickými nadstavbami a rovněž doplňkovými programy. Řadě uživatelů to ale vadí, protože by rádi dostali „čistý“ Android, který si doladí dle svého vkusu. Mezi telefony bez jakýchkoli softwarových úprav patří i modely série Google Nexus. Výjimkou tedy není ani doposud nejnovější přírůstek s označením Nexus S. Telefon pro Google v tomto případě vyrábí společnost Samsung.
Hardware
Tělo přístroje nese nádech telefonů značky Samsung, což osobně považuji za chybu. Nesouhlasit budete snad jen v případě, pokud milujete pevné, ale lesklé plasty. Konstrukční stránce není možné sice nic vytknout, na druhou stranu ale působí trochu obyčejně a od ostatních telefonů se nijak moc neliší. Na žádné části telefonu se nesetkáme s jakoukoli úpravou povrchu – ani se soft touch na zadní straně, jak tomu často bývá. Jedinou výjimkou jsou nápisy „Google“ a „Samsung“ za krytu baterie. Plusem oproti telefonům se značkou Samsung je umístění vypínacího tlačítka na pravý bok a jeho příjemnější obsluha.
Na levém boku se nachází regulátor hlasitosti, který se i v tomto případě ovládá velmi pohodlně. Na spodní hraně přístroje nalezneme microUSB port a 3,5 mm jack konektor. Tlačítka pod displejem jsou kapacitní, a pokud displej zhasne, nejsou vůbec vidět.
Viditelnou změnou je také prohnutý displej. Ačkoli se může zdát, že prohnuté je pouze krycí sklo, s nejvyšší pravděpodobností tomu tak není a zahnutý je i samotný displej a digitizér. Díky zaoblení je displej velmi citlivý na dotyk, což při používání skutečně pocítíte. Takže zde telefon získává pochvalu.
Samotný displej je typu Super AMOLED a velikost jeho úhlopříčky činí 4 palce. A jak jsem již říkal, je prohnutý. Trochu jsem se obával, jaké bude mít toto provedení vliv na čitelnost na přímém slunečním světle a stále si v tomto ohledu nejsem jistý, zda-li se jedná o dobrý nápad.
Na obrázku se můžete podívat, jak si displej vede pod opravdu intenzivním umělým osvětlením. Zobrazení je hodně světlé, na druhou stranu toto je ten nejhorší scénář, se kterým se příliš často nesetkáte. Při nastavení jasu na maximum je displej čitelný, zdá se mi ale, že displeje tohoto typu na tom byly u jiných přístrojů nepatrně lépe. Rozdíl je však vskutku minimální a možná je způsoben jen mými subjektivními dojmy.
Grafické jádro: Imagination Technologies PowerVR SGX 540 s podporou OpenGL ES 2.0
RAM: 512 MB (po startu dostupných 346 MB)
Paměť: 1007,89 MB pro aplikace + 13,31 GB dostupných pro uživatelská data
Pětiosý gyroskop, akcelerometr, digitální kompas
Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR, GPS, aGPS
Android 2.3 (Gingerbread)
Fotoaparát: 5 mpx, blesk, čelní VGA kamera pro videohovory
Napájení: Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh
Novinkou v hardwarové výbavě, se kterou se setkáváme stále častěji, je NFC (near-field communication) senzor. Je součástí krytu baterie, a i když zatím nemá příliš praktické využití, do budoucna ukrývá velký potenciál.
Výborný je také světelný senzor. Na obrázku si můžete prohlédnout porovnání automatického nastavení osvětlení hned na čtyřech rozdílných telefonech. Možná je to způsobeno pouze softwarově, ale pouze Nexus S dokázal nastavit ideální úroveň. Ostatní tři telefony měly tendenci nastavovat displej příliš jasný, Nexus S dokázal v drtivé většině nastavit přesně takové osvětlení, jaké jsem si představoval. Korektně se přístroj choval i ve tmě. Svůj vliv to určitě mohlo mít i na dobrou výdrž baterie. Nabíjel jsem sice každý večer, ale měl jsem jistotu, že do večera telefon zcela jistě vydrží.
V pořádku je i GPS. Vím, že mezi lidmi panovaly určité obavy, ale oproti dřívějšku se změnil samotný čip a dokonce i software. Zaměření probíhá docela rychle, a když už telefon má signál, téměř nikdy jej neztratí. Ještě kdybychom se tak dočkali nějaké dobré kolébky do automobilu.
Překvapila mě i kvalita hovoru. Jeden kamarád se mě dokonce přímo zeptal, jestli mám nový telefon, protože poznal rozdíl oproti mému staršímu HTC Hero. Novou funkcí aktualizované verze operačního systému je také internetové telefonování skrze SIP. Ačkoli můžete mít kvůli nastavení určité potíže s jeho zprovozněním, následně již vše funguje velmi dobře, i když se jedná o první verzi této funkce. I v tomto případě si můžete prohlédnout názorné video.
Rozhodně se jedná o pěknou funkci, která pracuje dobře, a neměla by být specifickou výsadou Nexus S. Jedná se o standardní součást systému a pokud ji váš operátor nezakáže, budete ji mít ve svém přístroji také.
Co se nám na hardwaru nelíbí
Chybějící dioda upozorňující na nové události – je to škoda, mnoho uživatelů si na ni zvyklo a je chybou, když přichází na trh nový telefon s chybějící diodou. Ani sebelepší softwarové řešení ji zkrátka nedokáže nahradit.
Chybějící slot pro paměťové karty – ano, streamování multimédií z internetu je budoucnost a Google zcela jistě chce jít tímto směrem, vypustit ale v dnešní době telefon bez paměťových karet působí jako krok zpět. Pravdou je, že 16 GB vnitřní paměti by mělo drtivé většině uživatelů postačovat, stejně je to ale trochu zvláštní.
Chybějící podpora 4G – datové přenosy o rychlosti až 7 Mb/s jsou sice dobré, nebyla by rychlost 14,4 Mb/s ale lepší? Osobně jsem sice na svém telefonu takovéto rychlosti nikdy nedosáhl, jiní ale ano, a potenciál telefonu by to určitě zvýšilo. Nikdo neví, proč tato technologie chybí, ale nějaký důvod zde zřejmě asi bude, protože tohle nemůže být náhoda.
Chybějící trackball či trackpad – určitě se jedná o subjektivní bod a s novou softwarovou klávesnicí možná i zbytečnost. V situacích, kdy telefon můžete ovládat jen jednou rukou, by se ale určitě hodil.
Fotoaparát – Ano, natáčení videa v rozlišení 720p by určitě bylo pěkné, a u dnešního telefonu bychom jej snad již i očekávali jako samozřejmost. Snad se dočkáme v budoucnu, dnešní telefony jej již běžně zvládají. Bohužel to však není jediný problém.
Statické snímky jsou v pořádku – tedy za předpokladů dobrého osvětlení a pevné ruky. Velmi jednoduchý je obslužný software – chybí dokonce i takové základní věci, jako je digitální zoom. Naopak zde nechybí povedený režim pro fotografování makro snímků. Chybělo nám automatické nastavení u blesku – ten je možné pouze zapnout a vypnout, což také není zrovna nejlepší. Pokud počítáte s tím, že vám Nexus S nehrají jakýkoli typ fotoaparátu, radě ji poohlédněte po jiném telefonu.
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.