Pro mnohé uživatele je Samsung GT-B7330 jistě velmi nedoceněným a úžitečným společníkem v dnešním mobilním světě. Dnes se proto u tohoto modelu více zaměříme na jeho design a jeho ovládání.
|
Design a ovládání
Několik posledních smartphonů Samsungu s Windows Mobile je primárně určeno k práci, nikoliv pro zábavu, čemuž odpovídá i vzhled přístrojů. Testovaný telefon již na první pohled působí fádně, černou barvu sice osvěžuje stříbrný D-Pad, přesto však smartphone vypadá decentně a teenagery nejspíš nezaujme. Jihokorejský Samsung se může pochlubit mnoha kvalitně zpravovanými smartphony, ani testovaný model OmniaPRO GT-B7330 není výjimkou. Při silnějším stisku nikde nic nevrže, kryt akumulátoru drží na svém místě, přestože je tělo telefonu plastové.
Samsung patří mezi nejtenčí smartphony s Windows Mobile Standard, i přes větší rozměry se zařízení dobře drží v ruce a palcem je možno obsáhnout všechny podstatní ovládací prvky. Namysli máme zejména D-Pad, který patří mezi ty povedenější. Stříbrný lem nahrazující kurzorové šipky je od potvrzovacího středu výškově oddělen, klade dostatečný odpor a co je podstatné, stisk je doprovázen slyšitelným cvaknutím. Středové tlačítko je přiměřeně velké, takže s ovládáním nebudou mít problémy ani uživatelé s rozměrnějším palcem.
Pod displejem najdeme ještě šest důležitých tlačítek. Jedná se o klávesu pro zobrazení domovské obrazovky, zelené a červené sluchátko a soft-keys pro práci s uživatelským rozhraním jednotlivých aplikací. Klávesy jsou pogumované, prsty po nich tudíž nekloužou. Pochválit musíme prostorové oddělení tlačítek, takže je lze ovládat i poslepu. Černá tlačítka kladou výrazně větší odpor při stisku než D-Pad, což může řadě uživatelů vadit. Člověk totiž musí mít na paměti, že každou klávesu je nutno stisknout jinou silou.
QWERTY klávesnici nemáme co vytknout. Je čtyřřadá, mírně zahnutá a klávesy jsou pro běžný palec dostatečně rozměrné, uživatelé s většími prsty však mohou mít problémy. Co se týče požitku při psaní, byl jsem se Samsungem velmi spokojen. Klávesy kladou přijatelný odpor a jsou pogumované. Podsvícení QWERTY klávesnice je rovnoměrné a hlavně dostatečné, což se bohužel nedá říct o ovládacích tlačítkách. D-Pad a sluchátka nejsou podsvícena vůbec a dvojice soft-keys kláves svítí jen mírně.
Primární funkce kláves je znázorněna bíle, červené jsou číslice a symboly, které jsou přístupné přes tlačítko Alt (případně stačí klávesu podržet déle). Zadávání znaků s diakritikou je relativně komplikované. Je třeba stisknout tlačítko Sym, které vyvolá panel s rozšiřujícími znaky. Pokud pak zmáčkneme klávesu s písmenem, ukážou se všechny dostupné varianty (s háčkem, čárkou atp.). Mnoho starších smartphonů z dílny Samsungu umožňuje spouštět velké množství aplikací stiskem patřičné klávesy, Samsung B7330 je však v tomto ohledu hodně omezený. Delším stiskem mezerníku můžeme sice aktivovat tichý režim a klávesou se symbolem obálky spustit psaní SMS, to je ale vše. Za zmínku stojí ještě tlačítko s nápisem „Lock Quick“. Jeho krátký stisk vyvolá pohotovostní menu, odkud můžeme např. změnit profil, spustit správce úlohu či spravovat bezdrátové sítě. Delším podržením klávesy uzamkneme.
Poslední dva ovládací prvky najdeme na levém boku telefonu. Jde o šipky pro regulaci hlasitosti, nejsou však od sebe oddělené, takže ani po několika týdnech používání se člověk nevyvaruje přehmatů. Několik centimetrů pod nimi najdeme také napájecí konektor. K naší velké radosti Samsung vsadil nikoli na proprietární, ale na microUSB rozhraní, takže můžeme použít libovolnou microUSB nabíječku či kabel. Na pravém boku se nachází již jen tlačítko pro spuštění fotoaparátu a slot na microSD karty.
V zítřejším závěrečném díle se budeme věnovat dodávaným aplikacím, fotoaparátu, telefonování a podíváme se rovněž na výdrž smartphonu.