V tuto chvíli je 59 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.
Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
eObchod Info
Navštivte
Google Analytics
Recenze pro webOS: Recenze betaverze Twitter klienta Carbon pro webOS
31.01.2011
Ačkoli je Carbon zatím pouze betaverzí, již nyní je nad slunce jasné, že až se dostane mezi běžné uživatele, nebude mít problém prorazit. Kromě velmi příjemného prostředí totiž nabízí i celou řadu funkcí, z nichž některé je možné označit za velmi přínosné a originální.
Ačkoli je nabídka aplikací pro webOS bezesporu menší než v případě většiny ostatních mobilních platforem, není možné říci, že by se zde neobjevovali kvalitní kousky. Jedním z takových je i nadějný Twitter klient nazvaný Carbon, jehož betaverzi si dnes přiblížíme. Právě tato oblast je však na poměry webOS aplikací docela přeplněná, takže to novinka společnosti dots & lines rozhodně nebude mít jednoduché.
Carbon se snaží zaujmout novým přístupem a také pěkným grafickým uživatelským prostředím. Základní myšlenka je velmi zajímavá – protože program nepracuje s jedním hlavním displejem, ale hned se třemi, mezi kterými se jednoduše přesunujete tahem prstů do stran po displeji či oblasti pro zadávání dotykových gest. Na které obrazovce se právě nacházíte, symbolizují tři tečky ve spodní části displeje. A co že jednotlivé displeje obsahují? První obsahuje nové příspěvky od vašich přátel, druhá reakce na vaše příspěvky a třetí přímé zprávy seřazené v konverzacích, jak je dnes moderní.
Přesto, že je program zatím pouhou betaverzí, nabízí již dost funkcí. Příkladem může být již výše zmíněné řazení přímých zpráv ve formě konverzací nebo chytré rolování využívající dvou prstů. Tzv. funkce „Power Scroll“ funguje následovně – pokud se chcete posunovat mezi příspěvky, použijete jeden prst, pokud však použijete dva prsty, rychle se podle směru pohybu přesunete na začátek či konec seznamu příspěvků. Dobré je také automatické rozpoznání příspěvků s odkazy na video, u kterých dokáže zobrazit náhled a odkaz na jeho přímé přehrání. A samozřejmostí je také otevírání obrázků.
Carbon sice nedokáže spolupracovat s webOS aplikacemi pro uchovávání článků na později, místo toho ale nabízí možnost spolupráce se službami Instapaper a Read It Later, kam je možné poslat buď přímo Tweety, nebo v něm obsažené odkazy. Zajímavostí je také integrace s webOS verzí programu Foursquare.
Pomalu se dostáváme k publikování vlastních Tweetů, které je opět spojeno s celou řadou možností. Zajímavé je, že nijak nemusíte aktivovat okno pro vkládání zpráv, prostě začnete psát a program jej aktivuje zcela sám. Hodit se může také možnost toto okno otevírat do nové kartičky, takže se vždy můžete vrátit zpět do místa, kde jste se psaním začali. Pro odpovídání na Tweety vašich přátel se používá nově zavedená metoda, používání staršího stylu není umožněno.
V současné verzi programu nejsou žádné notifikace nových příspěvků ani jakákoli automatická aktualizace, vše musíte po návratu k aplikaci provést ručně. Praktická je také možnost automaticky přejít na poslední či nejnovější nepřečtený příspěvek, díky čemuž se i v rozsáhlém seznamu vždy ihned zorientujete.
Carbon podporuje také práci s více účty. A to tak, že se buď mezi účty můžete vždy přepínat v rámci jednoho okna, nebo můžete mít současně otevřeno více oken zastupující jednotlivé účty a podle potřeby se mezi nimi přepínat – obzvláště účinné ve webOS 2.0 s možností si okna organizovat do skupin.
Jak můžete vidět, již v betaverzi toho program nabízí skutečně mnoho a dá se počítat, že další funkce budou přibývat. Těšit se podle autorů můžete například na integraci geotaggingu a dalších kolokačních služeb, notifikace a možnost ukládat rozepsané zprávy (koncepty). Zajímavá bude zcela jistě také funkce nazvaná „hashcard“ monitorující funkce tzv. „hashtagů.“
Pokud se na toto vše podíváme, ze zřejmé, že by se Carbon mohl brzy stát atraktivním Twitter klientem. Skvělé funkce jsou navíc podpořeny i jednoduchým a přehledným uživatelským prostředím, které také disponuje řadou prvků umožňující lepší používání a snadnější orientaci v příspěvcích a práci s nimi. Chvílemi jsem měl při používání programu opravdu radost.
Carbon se v současné době neveřejně testuje, takže běžní uživatelé si jej zatím nemají možnost vyzkoušet. Již brzy by se ale měla objevit i veřejná betaverze s možností jejího stažení. Pro aktuální informace na Twitteru sledujte @CarbonWebOS.
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.