Tablety jsou dnes v kurzu. A nezáleží na tom, zda-li se jedná o desítky nově představených modelů na výstavách s elektronikou, nebo o spekulace ohledně nové generace Apple iPADu. Jsou dnes zkrátka všude kolem nás a stále větší vliv mají i na samotné výrobce hardwaru a softwaru.
|
Strategie jejich výrobců jsou nutně dány výběrem operačního systému; Google tablety vidí jako velkou příležitost k síření svého Androidu a proto chvátá s uvedením jeho třetí verze HoneyComb, Apple v nich vidí další možnosti rozšíření svého iTunes a App Store a potažmo ždímání zisku z prodeje tohoto obsahu. iPAD je totiž stejně jako iPhone skvělý stroj pro konzumaci obsahu – a za ten se dnes platí. A snaží se i HP, které bude prosazovat svůj webOS – což je povedený, ale trochu opomíjený operační systém, se kterým se v budoucnu určitě ještě setkáme.
A co Microsoft?
Navzdory slabším počátečním prodejům je nutno říci, že operační systém Windows Phone 7 se díky svému originální provedení a elegantnímu vzhledu povedl. Velkou výhodou by také mohla být integrace herní platformy Xbox. Microsoft se však tento systém zatím do tabletů bojí vypustit. Místo toho se zdá, že se Microsoft stále snaží do těchto zařízení tlačit Windows, na jejichž nové generaci zřejmě usilovně pracuje. Doposud ale byla tato snaha marná, protože tablety s plnohodnotnými Windows nikdy nebyly přijaty příliš kladně, navíc je příliš v oblibě nemají ani samotní výrobci, o čemž svědčí např. HP Slate.
Tato strategie se zdá být šílená. Windows Phone 7 jsou přizpůsobeny pro dotykové ovládání, přicházejí s příjemným prostředím a mohou běžet na ARM procesorech. Proč Microsoft investuje miliony dolarů do úprav desktopového systému, když se může vydat cestou, kterou má již v podstatě hotovou? Apple na to jde zcela opačně – naopak si uvědomuje, že uživatelé si oblíbily některé vlastnosti z jeho mobilního systému (např. App Store či okamžité spuštění), a ty nyní postupně přináší do svého systému pro běžné počítače. Taková poslední generace MacBooku Air je hodně povedená a celá řada uživatelů o ni uvažuje jako o prvním MacOS X produkty, který zakoupí.
Podle mého názoru Microsoft nemá moc na výběr, což se nyní pokusím vysvětlit...
Klasická Windows jsou pro Microsoft obrovský business. Tři z pěti divizí společnosti jsou přímo závislé na popularitě Windows a tvoří zhruba 80% veškerých příjmů společnosti, zbývající divize se zabývají on-line službami, hrami a mobilními přístroji. Bez Windows by Microsoft pravděpodobně nemohl dál existovat, určitě ne v podobě, v jaké jej známe dnes. A Windows jsou dnes ohroženým systémem, protože dnešní chytré telefony a smartphony jsou důkazem narůstající obliby přístrojů a platforem, které se bez Windows obejdou. Jednoduchost a pohodlí vždy vítězí – digitální hudba vytlačila kazety a kompaktní disky, protože je pohodlnější mít v kapse tisíce skladeb v maličkém zařízení, digitální fotoaparáty také nakonec vytlačily běžné, protože umožňují pozdější úpravy snímků a mnoho dalších příjemných věcí. Dnešní chytré telefony nabízejí kvalitní displeje a výkonné procesory a lidé si uvědomují, že mnoho činností na nich provedou s větším pohodlím, než na počítači.
Na Wikipedii se podíváme ihned, když potřebujeme, nákup můžeme provést ve vlaku, e-mail vyřídíte nad šálkem kávy. Jednoduché mobilní aplikace vytlačují nemotorné verze pro stolní počítač. A každý další uživatel, který si čte, surfuje nebo hraje na svém tabletu, je uživatelem, který nesedí u počítače s Windows.
Spekulace? Vůbec ne. Podívejme se na surfování. Mobilní telefony by měly převážit v počtu přístupů k internetu oproti stolním počítačům do poloviny roku 2013 a jejich podíl by měl dále narůstat. To je pro Microsoft vážný problém, protože tito uživatelé nebudou usedat ke stolním počítačům s Windows. Proto není divu, že první reklamní kampaně na Windows Phone zdůrazňovaly, jak skvělé by bylo, kdyby jste museli svůj telefon používat méně!
Co dalšího Microsoft dělá? Uživatelé jsou na Windows zvyklí, snahou Microsoftu tedy je, aby byly všude. Proto pracuje na verzi běžných Windows schopné pracovat na ARM procesorech. Což je velký úkol, protože bude znamenat nutnost přepsat i veškeré ovladače a další software, což zůstane na bedrech jejich vývojářů. Microsoft také slibuje, že Windows 8 budou pohodlně ovladatelná dotykem. Z tohoto ohledu by nebylo žádným velkým překvapením, kdyby Microsoft v budoucnu zcela odřízl své mobilní operační systémy a i do malých telefonů se snažil vecpat běžná Windows.
Ano, to je riskantní strategie. Sebeuspokojení dotlačilo Microsoft až do tohoto bodu a nyní musí čelit vážné hrozbě, která znamená nutnost rozhodovat o nepříjemných otázkách, kterými jsou např. kanibalizace uživatelů vlastního mobilního systému, rozhněvání svých partnerů (např. společnosti Intel jako výrobce x86 procesorů, na kterých Windows doposud výhradně běžely) a možná i rozkol mezi vlastními divizemi, které by si v lecčems mohli navzájem konkurovat.
Nejhorší je pro Microsoft scénář, kdy by se mu nepovedl nástup Windows 8. Nemusí se povést ovládání, systém může být pomalý, lidé si na ně nemusí zvyknout – to vše by znamenalo další odklon uživatelů ke Googlu, Applu a dalším, což by byla pro Microsoft pohroma.
Neúspěch Windows 8 by mohl znamenat pro Microsoft velký problém, který by mohl skončit i jeho fiaskem a koncem jedné dlouhé éry výpočetní techniky.
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7