DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
19. dubna 2024  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 318 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPH



Sluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPH



R4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 Kč



Nabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 Kč



Sluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPH



Vyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPH



TTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPH



ScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 Kč



Matná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 Kč



Navštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

ADPO ScreenWard folie

Pro všechny: Jaké nároky by měla splňovat správná aplikace pro mobilní zařízení
17.02.2011 
Články napříč platformami

Aplikací pro nejrůznější mobilní přístroje vzniká v poslední době neskutečné množství. Co by taková aplikace měla splňovat, aby ji bylo možné považovat z pohledu běžného uživatele za povedenou?



Snad nejdůležitějším kritériem je, aby byla aplikace uživatelům snadno dostupná. Dalším důležitým bodem, který jistě napadne snad každého, je intuitivní ovládání. To ale určitě není vše, pojďme se zkusit zamyslet nad tím, co dalšího by správně vytvořená mobilní aplikace měla splňovat. Jaké požadavky kladou běžní uživatelé na software, který používají na svých telefonech, tabletech a dalších přístrojích?

Inspiraci jsem hledal u dvou zdrojů: Abrahama Maslowa a Kevina Michaluka. První z nich, Abraham Maslow, byl psychologem a autorem dobře známé teorie hierarchie lidských potřeb, která je často zpodobňována populární pyramidou. Ve svém díle z roku 1943 vysvětluje vývoj lidské osobnosti a motivace. Kevin Michaluk je oproti tomu editorem webových stránek CrackBerry.com a právě jeho Hierarchie vlastností správného chytrého telefonu mě dovedla k sepsání dnešního článku.

Podle Teorie potřeb A. Maslowa musí být pro zdravý rozvoj člověka splněno několik potřeb. Na potravu, přístřeší a vodu navazuje soukromí, respekt, morální chování atd. Pokud bychom přešli k oné pyramidě, pak základní potřeby najdeme v její základně, méně významné potřeby jsou pak stále výše a výše. Stále je ale potřeba na to myslet, že se jedná o teorii a proto se celá řada jejích aspektů dá kritizovat. Ale ať již s touto teorií souhlasíte nebo nikoli, pak mě právě ona spolu její Kevinovou adaptací na chytré telefony vedla k zamyšlení nad tím, jaké nároky by měly splňovat mobilní aplikace. Pojďme se na ně tedy podrobněji podívat (pokud chcete příměr k pyramidě, postupujeme od nejspodnějších pater směrem vzhůru, jak můžete vidět na nákresu):

1. Funkcionalita:

Naprostým základem je to, že aplikace musí být funkční. Pokud aplikace nebude pracovat tak jak má, nebude nikoho zajímat. Aplikace zkrátka musí být schopna splnit to, co slibuje a to, co se od ní očekává. Vývoj aplikace by navíc měl odpovídat aktuálním požadavkům a možnostem, vývojáři by např. měli reagovat na nové funkce operačního systému a využívat je k co největšímu prospěchu uživatelů.

2. Účinnost:

Druhým nutným kritériem je účinnost, neboli efektivnost. Tím se rozumí nejenom efektivnost směrem k uživateli, ale také efektivnost při využívání dostupných systémových zdrojů. Každý vývojář by si měl tak dávat záležet nejenom na tom, jak program vypadá zvenčí, ale i jak je naprogramován. Špatné kódování ztěžuje budoucí aktualizování, a komplikuje odstraňování chyb i přidávání nových funkcí. Špatně naprogramovaná aplikace také může zbytečně vytěžovat procesor a zkracovat tak výdrž baterie.

Z pohledu používání je pak základem snaha o pokud možno co nejpřímější ovládání, které nenutí uživatele dělat zbytečné úkony navíc. S nárůstem počtu funkcí se stává toto kritérium o to důležitější, protože je nutné zachovat jednoduché ovládání, zároveň ale musí být vše co nejdostupnější.

3. Intuitivnost:

Uživateli musí být zcela jasné, jak program funguje. Je ostuda, když musí program při prvním spuštění svého uživatele prodávat skrze nejrůznější návody. Intuitivnost je možné označit jako další krok efektivnosti: hlavní funkce programu musejí být ihned jasné, nadstavbové funkce by ale měly být stejně snadno identifikovatelné a použitelné. Používání nejrůznějších gest, klávesových kombinací, nabídek, ikon a podobně musí dávat smysl a mělo by být nastaveno v souladu s operačním systémem, pro který je aplikace připravována. Ovládání programu by se nemělo nijak podbízet, zároveň by ale mělo být nastaveno tak, aby vyhovovalo i uživatelům, kteří nemají zrovna titul z informatiky. Dalším bodem by mělo být jednotné prostředí, což obnáší používání stejných postupů, sladění použitých barev, rozmístění ovládacích prvků apod.

4. Přizpůsobitelnost:

Postupně se dostáváme do vyšších pater pyramidy, která by již bylo možné označit za „něco navíc.“ Zatímco dobrý základ je nezbytný, její vrchol je něčím, co dokáže práci s programem zlepšit a zkvalitnit. Do předposledního patra jsem tedy zařadil přizpůsobitelnost, která vždy bude kompromisem mezi pojetím programu tak, jak si jej představoval jeho autor, a možnostmi, které poskytne uživateli. Přizpůsobitelnost je i jeden ze způsobů, jak poskytnout více možností pokročilejším uživatelům. Přizpůsobitelnost je velmi důležitá i u programů, které běží neustále na pozadí, protože uživatel by měl mít možnost ovlivnit její chování a způsob, jakým o sobě dá vědět a jak se zachová v případě jakékoli akce.

5. Atraktivita:

Pátý požadavek – tedy atraktivita – je možné splnit pouze za předpokladu, že aplikace vyhoví ve všech čtyřech předchozích bodech. Pokud totiž uděláte na pohled pěknou a jednoduchou aplikaci, která však nebude pracovat tak, jak by měla, nebo bude pomalá, nebude ji možné označit za atraktivní. U takové počítačové aplikace jsou nároky mnohem menší, protože jsou v drtivé většině případů využívány na velkých monitorech, uživatel má po ruce myš a je v klidu, u mobilních programů je to náročnější, protože se musí počítat s tím, že budou používány z pochodu, což nikdy není tak snadné. Mobilní aplikace musí být tedy v prvé řadě dobře použitelná, na druhou stranu každý jistě ocení i pěkný vzhled. Mnoho potenciálně dobrých programů neuspěje jen proto, že nemají dobré ovládání nebo nejsou pěkné, takže pokud má být program atraktivní a uspět, musí splnit všechny výše zmiňované body.

K čemu to všechno?

Stejně jako u jakékoli jiné hierarchie i zde je možné dosáhnout vyšších úrovní bez toho, aniž by jste splnili ty základní. Apple iPhone byl úspěšný díky atraktivnímu vzhledu a jednoduchému uživatelskému prostředí, přestože mu chyběly některé základní funkce. Naproti tomu například výborná funkce Univerzálního vyhledávání ve webOS byla opomíjena kvůli svému nepříliš intuitivnímu ztvárnění a zakomponování do systému a musela být nahrazena snadno ovladatelným Just type vyhledáváním použitelným přímo z pohotovostní obrazovky.

Z pohledu uživatelů je důležité pokusit se na způsob používání aplikací s odstupem. Z dlouhodobého hlediska by se totiž mezi nejčastěji používanými programy měly vyskytovat ty, které co nejvíce odpovídají výše vypsaným požadavkům. Výše popsané požadavky by také mohly posloužit běžným uživatelům i vývojářům. Běžným uživatelům při výběru toho nejvhodnějšího softwaru, vývojářům pak při jeho tvorbě. Při tvorbě programů je však nutné pamatovat na to, že dané požadavky mohou mít u každého programu trochu jiné požadavky, protože nikdy není nic definitivní. Určitý postup by měl ale být zachováván vždy – program by měl být nejdříve kvalitně navržen, pak vytvořeny jeho základy a na těchto základech postupně přidávat další a další funkce a vrstvy. Vše zkrátka musí zapadnout na své místo, jinak hrozí to, že program brzy zapadne do dějin zapomnění.


Zdroj: Derek Kessler pro PreCentral.net

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek







Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.45 sekund

RSS - články RSS - fórum