
Motorola Atrix je špičkový telefon vybavený Androidem, dvoujádrovým procesorem a dalšími libůstkami. Jeho největší výhodou je však příslušenství. Pokud si dokoupíte laptop dock, stane se Atrix doslova srdcem malého notebooku, kterému propůjčí svůj výkon, paměť, operační systém, aplikační výbavu i konektivitu. Laptop dock pak nabídne velký displej, pohodlnou klávesnici s touchpadem a vestavěnou baterii. Dohromady se jedná o výbornou kombinaci, která se na cestách rozhodně neztratí.
|
Vezměte si telefon. Notebook. Stolní počítač. GPS navigaci. Televizor. Tablet. Každá z těchto věcí obsahuje v základu to samé: displej, procesor, čipovou sadu a paměť. Stojné komponenty kupujeme neustále dokola. Samozřejmě s mírnými obměnami, takže někde se něco přidá, někde ubere, někdo zvětší, někde zmenší tak, aby přístroj nabízel přesně to, co je po něm požadováno.
Motorola se na to také tak podívala. Tato myšlenka není originální, setkáváme se s ní již několik let: moderní telefony jsou v podstatě počítače, takže proč by se nemohly stát jeho ústředím? S touto myšlenkou nejdříve přišla u svých kolébek, kdy se telefon mohl stát budíkem či navigací.
Motorola ale tento koncept rozpracovala ještě dál a přišla s chytrým telefonem, který se může velmi jednoduše stát centrem přenosného počítače.
Motorola Atrix 4G je skvěle vybavený telefon s Androidem. K ní je možné dokoupit tzv. laptop dock – což je zařízení, které vypadá jako velmi malý a elegantní mini notebook, který ovšem nedisponuje žádným procesorem, operační pamětí ani úložným prostorem. To vše je již v telefonu, takže proč to zbytečně duplikovat? Telefon se tak doslova stává mozkem počítače připojeným skrze systémový konektor.
To je velmi dobrý nápad. Za prvé to znamená, že se vyhnete zbytečné a náročné synchronizaci. Vše je v telefonu, pokud bychom to řekli jednoduše, pak počítač slouží pouze pro zvýšení pohodlí při práci s ním.
Nabídne totiž trackpad, velký displej a tradiční klávesnici.
Samozřejmostí je neustálá on-line konektivita, o kterou se samozřejmě nestará nic jiného než připojený telefon.
Velkou výhodou bude také výdrž takovéhoto zařízení. Protože se v „mini notebooku“ nachází jen nezbytné minimum vnitřností, zbylo hodně místa pro baterii. Na jedno nabití tak bude možné pracovat osm až deset hodin s tím, že během této doby je z „počítače“ dobíjen i telefon, takže se zbytečně neplýtvá kapacitou jeho akumulátoru.
Pokud se blíže podíváme na samotný telefon, zjistíme, že se jedná o moderní Android vybavený dvěma fotoaparáty, uživatelským rozhraním MotoBlur s řadou rozšíření, jako je třeba napojení na sociální sítě či e-mail. A aby utáhl všechny náročné aplikace mini počítače, nebála se jej Motorola osadit ani výkonným procesorem se dvěma jádry. Nepříliš obvyklou záležitostí je také ve vypínacím tlačítku osazená čtečka otisků prstů, kterou je možné použít k zabezpečení telefonu (v praxi ji ale spíše vypnete, protože málokdy se jí podaří otisk prstu rozeznat napoprvé). Telefon je docela rozměrný, což ale na druhou stranu kompenzuje veliký displej s rozlišením 960 x 540 bodů, který se jistě bude hodit nejenom při prohlížení internetu, prezentaci fotografií nebo využívání satelitní navigace.
Počítač pak vypadá jako černý MacBook Air, váží zhruba 1 kilogram a je vyroben z hliníku. Klávesnice má moderní provedení s oddělenými tlačítky. Ta jsou sice o něco menší, než je obvyklá, stále se na nich dá ale psát velmi rychle.
Velkou výhodou je také to, že na počítač není nutné nijak zvlášť myslet – telefon jednoduše připojíte, provedete práci a pak zase odpojíte – nic nemusíte vypínat, zapínat, nenastavujete žádné speciální režimy ani nic podobného.
Displej počítače naběhne asi 10 vteřin po připojení telefonu. Na notebooku pak malém okně vidíte přesně to samé, co na svém telefonu a vše odsud můžete ovládat prostřednictvím touchpadu. Dokonce lze takto i telefonovat skrze hlasitý odposlech. Všechny Android aplikace lze v případě potřeby z malého okna roztáhnout na celý (téměř 12ti palcový) displej. Škoda je, že tyto programy nedokáží nabídnutý prostor nijak zvlášť využít, protože se zkrátka jenom zvětší. Na druhou stranu to má výhodu v tom, že problémy s velikostí písma nebude mít snad opravdu nikdo.
Displej ale není využit jen na to, aby překresloval obsah displeje připojeného telefonu. Ve spodní části displeje notebooku se totiž nachází lišta s různými dalšími aplikacemi, z nichž nejzajímavější je plnohodnotný internetový prohlížeč Firefox. Skvělá volba pro práci s poštou, správu on-line kalendářů a samozřejmě i surfování. Na první pohled vypadá vše dokonale, bohužel se i zde časem začnou objevovat určité nectnosti.
Prvním závažnějším problémem je rovolování na stránkách či v seznamech. Na telefonu se to dělá běžně – tažením prstu po displeji. Na laptop docku je to ale obtížnější. Musíte totiž použít kombinaci stisku tlačítka a tažení po touchpadu, což by nebyl až takový problém v případě, kdy by telefon tuto operaci často nevyhodnotil jako dvě oddělené akce a nespustil aplikaci či neaktivoval jinou volbu ještě předtím, než jste stihli posunout seznam. Na klávesnici se sice nacházejí vyhrazená směrová tlačítka, ta bohužel ale fungují pouze ve Firefoxu.
Za druhé je nutné pamatovat na to, že operačním systémem je Android a nikoli Windows či Mac. Můžete tak prohlížet internet ve Firefoxu nebo díky vestavěnému Quickoffice pohodlně editovat dokumenty, nepoběží zde ale vaše známé programy – hry, Photoshop a ani nic jiného.
Telefon podporuje Flash, což láká k využívání dalších služeb, jako je např. Hulu.com. Přehrávání je ale i při připojení přes rychlou Wi-Fi bohužel tak pomalé, že se nedá používat.
Svou roli bude hrát jistě i cena. Komplet telefonu a laptop docku přijde na 600 USD, což je již částka, za kterou pořídíte dobrý telefon s Androidem a mini notebook s Windows, který bude rychlejší a bezesporu vám toho nabídne více. Nepopiratelné výhody má ale i řešení od Motoroly, takže bude na zvážení zákazníků, co pro ně bude ve výsledku výhodnější.
Kromě laptop docku bude možné k Motorole Atrix dokoupit také TV dock pro propojení telefonu s televizorem, na kterém bude možné následně promítat fotografie, videa i další obsah. Součástí balení je také pohodlné dálkové ovládání. Nezmínit nelze ani pěknou Bluetooth klávesnici a myš, která v kombinaci s TV dockem telefon také promění v zajímavé „počítačové“ centrum.
Samotný Atrix je extrémně rychlý, dobře vybavený a navíc výborně vypadající chytrý telefon. Při zakoupení s laptop dockem jej lze považovat za zajímavý, lehký mini notebook s dobrou výdrží, jenž však trpí nepraktickým ovládáním.
Podtrženo a sečteno se jedná o skvěle realizovaný nápad, která má rozhodně potenciál k dalšímu vývoji do budoucna.
Zdroj: New York Times