
Apple se po několika letech opět rozhodl přijít s dobře přenosným počítačem určeným na časté přenášení. A v podobě MacBooku Air s 11ti palcovým displejem se mu povedlo přijít s velmi dobrým notebookem, který rozhodně stojí za pozornost. Oproti podobným modelům je sice nabízen za vyšší cenu, řada uživatelů si ale v tomto případě určitě ráda připlatí.
|
Výhody:
- Velmi tenký a lehký
- Velmi rychlý SSD disk
- Povedený displej
- Plnohodnotná klávesnice a rozměrný trackpad
- Dobrý grafický výkon
- Velmi dlouhá výdrž baterie
- Dva USB porty
Nevýhody:
- V porovnání s některými CULV notebooky hodně drahý
- Používá starší procesory Core 2 Duo místo novějších Core i3 a i5
- Výdrž baterie mohla být ještě lepší
- Chybí čtečka paměťových karet a FireWire
- Nepodsvícená klávesnice
Klíčové aspekty a design
Předmětem testu je tedy nejlevnější verze 11ti palcového MacBooku Air. První, co přijde na prozkoumání, je ihned po elegantním designu, samozřejmě displej. Spolu s 13ti palcovou variantou MacBooku Air se jedná o vůbec první notebooky Apple, které přicházejí s displeji s poměrem stran 16:9, které jsou vhodné např. pro časté sledování filmů. Velkou výhodou je plnohodnotná QWERTY klávesnice. Jedinou změnou oproti ostatním notebookům Apple je zmenšení velikosti horní řady funkčních tlačítek. Změnou umístění prošlo ještě vypínací tlačítko, které je nyní také součástí klávesnice. TrackPad je skleněný, nemá tlačítka a oproti starším modelům nijak nepřekvapí.
Applu se konečně podařilo elegantně vyřešit problém všech počítačů bez optické mechaniky. Součástí balení je totiž 8 GB USB flashdisk s nahranou zálohou operačního systému a softwarem iLife. Pokud se tedy něco stane, nemusíte shánět externí optickou mechaniku či jiné způsoby, jak systém opravit. Kéž by se tímto inspirovali i ostatní výrobci.
Uvnitř přístroje se skrývá dvoujádrový procesor Core 2 Duo SU9400 s frekvenci 1,4 GHz (FSB běží na frekvenci 800 – 1600 MHz). O zpracování grafiky se stará stejný čip jako ve starších MacBoocích - tedy NVIDIA GeForce 320M. Ta si ukusuje 256 MB z celkové 2 GB dále nerozšiřitelné operační paměti (za příplatek je možné přímo od výrobce objednat počítač se 4 RAM).
Velmi cennou je standardní přítomnost SSD pamětí místo klasických pevných HDD disků. V závislosti na ceně má uživatel k dispozici 64 nebo 128 GB prostoru. Výrobce však neosadil klasické SSD disky, ale na míru vytvořené (uživatelsky nevyměnitelné) moduly, které jsou jen o málo větší než moduly RAM pamětí. Jedná se určitě o velký pokrok v rychlosti a úspoře místa a hmotnosti, na druhou stranu má ale uživatel k dispozici menší úložný prostor, než-li by tomu bylo v případě použití klasického pevného disku. Doporučujeme tedy dobře zvážit, jestli pořídit levnější verzi s menším diskem nebo si připlatit za model s vyšší kapacitou.
Tělo počítače je díky jednolité konstrukci i přes svou malou tloušťku a nízkou hmotnost velmi pevné. Ještě jednou musím rozměry vyzdvihnout – skutečně jimi budete zpočátku překvapeni. Je skvělé, že se inženýrům podařilo osadit oproti původnímu MacBooku Air na boky více rozhraní. Ačkoli portů stále není moc, už je zde určitý prostor, jak s nimi v běžném životě vyžít. A protože výrobce rozmístil USB porty na obě strany, nebude činit problém ani připojení myši a dalšího podobného příslušenství.
Minimalismus je pro Apple typický, to ano, někdy je to ale na úkor praktičnosti. To je vidět i na výbavě nového Airu v porovnání s jeho konkurencí. Značnou nevýhodou je absence čtečky paměťových karet, hodil by se určitě konektor pro připojení mikrofonu, své využití by si jistě našel i třetí USB port či FireWire. Pokud tedy hledáte malý, ale zároveň dobře vybavený přenosný počítač, podívejte se např. na 13ti palcový Acer TimeLine X.
Displej a zvuk
11,6“ displej pro MacBook Air vyrábí společnost AU Optronics. Displej má velmi vysoké rozlišení 1366 x 768 bodů, se kterým se běžně setkáváme i u počítačů s mnohem větší úhlopříčkou. Jemností bych se jej nebál přirovnat k Retina displeji iPhonu 4. Vše je tedy nádherně ostré a díky LED podsvícení i výborně čitelné. Protože se jedná o TN panel, je nutné počítat s horší čitelností při pohledu z úhlů, ačkoli v tomto případě si displej nevede vůbec špatně. IPS panelům se ale samozřejmě vyrovnat nemůže. Displej celkově můžeme hodnotit kladně. Pro prohlížení internetu či práci s dokumenty a podobné úlohy je perfektní, a to i díky dobrému podání barev.
Vzhledem k rozměrům počítače si úplně špatně nevedou ani reproduktory. Pro poslechu hudby je pravděpodobně často používat nebudete, ale pro běžný provoz postačí. V porovnání se staršími verzemi MacBooku Air, které disponovaly pouze monofonním reproduktorem, je pokrok znatelný.
Klávesnice a trackpad
Nebudu vás napínat a rovnou řeknu, že klávesnice je excelentní. Dokonce i zmenšené funkční klávesy v horní řadě jsou dobře použitelné. Ačkoli stisk kláves je docela krátký, během psaní nepoznáte žádný výraznější rozdíl oproti ostatním notebookům Apple, což je výborné. Málokterý přenosný počítač s Windows se může pochlubit takovouto klávesnicí. Velký vliv při psaní má také docela velká podpěrka pod zápěstí, která poskytne dostatek pohodlí i na sepsání delšího dokumentu.
Ani nejmenší stížnosti nemůžeme vznést ani proti skleněnému trackpadu. Je prostorově velkorysý a pracuje se s ním skvěle. Ačkoli se to nemusí na první pohled znát, jeho rozměry jsou opravdu značným přínosem a trackpad tak spolu s klávesnicí tvoří skvěle vyvážený celek. Oproti konkurenci nabízí také propracovaná multitouch gesta, která vám velmi rychle přejdou do krve, a zpříjemní tak každodenní používání řady funkcí a programů.
Výkon, testy, výdrž baterie
Nový MacBook Air 11,6“ rozhodně nebyl stvořen proto, aby trhal nějaké výkonnostní rekordy. Prioritou jsou zde jednoznačně jiné věci, a proto se hodí také říci, že tento model není příliš vhodný pro ty uživatele, kteří by jej chtěli využívat jako svůj primární počítač pro veškerou práci. Ale jako počítač pro práci s dokumenty či internet a na cestování je ideální. Výborný je také jako „produktivnější“ alternativa iPADu. Není o moc větší, ale nabídne výbornou klávesnici.
Na druhou stranu díky svému SSD disku může Air někdy působit rychleji než jiné modely osazené výkonnějším hardwarem. SSD v novém MacBooku Air je totiž mnohem rychlejší než klasický 7200 RPM pevný disk (naměřili jsme rychlost čtení 160 MB/s), což je hodně znát při startování počítače, jeho probouzení z režimu spánku i při spouštění programů.
Výsledky testů CINEBENCH R11.5 a Geekbench jsou ale neoblomné a prozrazují, že výkonu nový MacBook Air 11,6 palců skutečně mnoho nepobral:
Jak je tedy možné vidět, nízkonapěťové Core 2 Duo opravdu není vhodné pro uživatele, kteří po svém počítači vyžadují renderování a jakékoli jiné na výkon procesoru náročnější činnosti. Výkon procesoru totiž většinou nestačí ani na téměř tři roky starý model P8600 osazený ve starším MacBooku.
Příjemným překvapením pro nás naopak byl výkon grafického čipu NVIDIA GeForce 320M. Výkon byl oproti předchozí generaci Airu zhruba dvojnásobný, a ačkoli se novinka stále na hraní 3D her či pokročilejší práci s videem stále spíše nehodí, až takový problém by jí tyto činnosti způsobit neměly.
Apple pro tento model udává výdrž zhruba pět hodin běžné práce. Naše reálné zkušenosti z praktického používání, kdy byl notebook chvílemi dokonce připojený k internetu skrze iPhone 4, mohou tento údaj potvrdit. A potvrzují ho i běžné syntetické testy. Výdrž tak patří k průměru, rozhodně je použitelná, na druhou stranu je ale pravda, že počítače s Atomem často dokážou pracovat i o několik hodin déle. Velmi neobvyklou záležitostí je také doba, po kterou počítač vydrží v pohotovostním režimu – 30 dní. Apple se podařilo dosáhnout toho, že baterie se pozvolna vybíjí velmi pomalu a navíc vestavěné komponenty v tomto režimu nemají téměř žádnou spotřebu.
Software
Silnou stránkou počítačů Mac bývá jejich softwarová výbava, obzvláště pak balík iLife’11. (Ačkoli Microsoft přispěchal se svým Windows Live Essentials, není sporu o tom, že iLife toho nabízí mnohem více.) Díky němu má uživatel ihned po prvním spuštění k dispozici nástroje pro práci s muzikou, program pro správu fotografií, editor videa či prostředí pro vytváření webových stránek. Výhodou je, že na disku se nenacházejí žádné zkušební verze dalších programů či antivirů, které pouze zbytečně plýtvají výkonem počítače.
Poměr cena / výkon
A jak si nový MacBook Air vede vzhledem ke své ceně? Jak jsme již zmiňovali, konkurencí mu nejsou mini notebooky s procesory Atom, ale vzhledem k výkonu spíše modely s úspornými CULV procesory. Vhodnou konkurencí může být např. Acer TimelineX 1830T za 899 USD. Ten nabídne úsporné Core i7 s frekvencí 1,46 GHz, 4 GB RAM a 500 GB pevný disk. Dále ale nabídne navíc také jeden USB port, HDMI a VGA výstupy, možnost připojení klasické sítě a také čtečku paměťových karet. Acer 1830T je tak možné použít i jako samostatný počítač, což v případě Airu půjde mnohem hůře. Výhodu má MacBook pouze ve výkonnější grafice, která by v případě Aceru mohla brzy narazit na své limity. Ve prospěch Applu hovoří také příjemnější rozměry a hmotnost, díky čemuž je vhodnější na časté přenášení.
Někteří uživatelé se mohou rozhodovat mezi pořízením iPADu a Airu 11,6“ jako druhého počítače do domácnosti. Nejjednodušší rada by zněla, aby si pořídili oba. Většinou to ale takto jednoduše nepůjde. Důležité je uvědomit si, že iPAD není náhrada za notebook. Pokud hledáte přístroj pro zábavu a činnosti, kdy nebudete tvořit, bude lepší volbou iPAD. Ve sledování videa se mu nic nevyrovná, navíc je vybavený skvělým IPS displejem.
Pro produktivnější práci je pak vhodnějším řešením MacBook. Stále je dost malý a lehký, aby jste jej mohli mít kdykoli u sebe, nabídne ale pohodlnou klávesnici a zejména plnohodnotný operační systém MacOS X, který je pro práci jednoznačně vhodnější.
Závěr
Výkon, provedení i softwarová výbava v podobě MacOS X a balíku iLife‘11 dělají z MacBooku Air 11,6“ lákavou volbu nejen pro fanoušky počítačů Apple, ale i pro uživatele, kteří o pořízení počítače Apple uvažují poprvé. Hodně uživatelů toužilo po počítači Apple, který by byl vhodný pro časté cestování, ale 13“ MacBook (Pro) byl pro jejich potřeby příliš drahý nebo velký. A právě tyto uživatele nový MacBook zcela jistě zaujme. Jako největší nevýhoda se jeví použití staršího procesoru a absence podsvícené klávesnice.
Určitě to však není počítač pro každého. Za tuto cenu je totiž možné pořídit mnoho výkonnějších a lépe vybavených alternativ, které však nebudou tak mobilní. V tomto případě j to tak zejména o tom, co vlastně po svém notebooku budete chtít.
Pořízením MacBooku Air 11,6 palců rozhodně neuděláte chybu. Je malý a lehký, používá se ale velmi komfortně a ani pomalejší procesor není žádnou velkou překážkou. Vše totiž vynahradí relativně výkonná grafika a zejména svižnost drtivé většiny činností, za kterou notebook vděčí osazenému SSD disku.
Zdroj: Sanjiv Sathiah pro macnn