
Nokia E7 je výborně zpracovaný pracovní přístroj, který kromě perfektního vzhledu, kvalitní konstrukce a povedené QWERTY klávesnice zaujme také novou verzí operačního systému Symbian a rozsáhlou výbavou. Nokia E7 bude jistě lákavou volbou pro majitele starších přístrojů téže značky, zaujmout ostatní uživatele v záplavě ostatních dnešních telefonů ale už tak jednoduché nebude, i těm však má co nabídnout.
|
Pozice Nokie E7 v nabídce výrobce je jasná – jako nejvyšší model jeho „business“ série E se stane vlajkovou lodí následujících měsíců. Sice nenese označení „Communicator,“ na druhou stranu je ale jasně vidět, že se jedná o jasného pokračovatele pracovních telefonů s QWERTY klávesnicí, jejichž tradici již před lety založil legendární vyklápěcí model Nokia 9000. Dnešní trend je ale jasný, dochází ke sjednocování funkcí a jen pracovní náplň by dnes již nikomu nestačila. E7 se tak může pochlubit i špičkovými multimediálními funkcemi, navigací či výbornou internetovou konektivitou. Zcela jistě se tedy jedná o funkčně vyzrálý komunikační prostředek vhodný i pro nejnáročnější uživatele.
Obsah balení
Trendem Nokie je bohužel co nejvíce omezovat dodávané příslušenství. E7 tak přichází v docela malé krabičce, ve které kromě samotného telefonu naleznete tenký manuál, propojovací USB kabel, HDMI a USB OTG kabel, sluchátka a nabíječku. Až na ochranné pouzdro ale spolu s telefonem dostanete vše, co budete potřebovat pro používání jeho funkcí, takže si nemůžeme nijak stěžovat.
Design
Nokia E7 může na první pohled působit trochu obyčejně, o své výsuvné klávesnici nedává nijak vědět. Ačkoli se jedná o velmi hezký přístroj, od zbytku dnešní produkce s velkými dotykovými displeji se nijak zvlášť neliší. Odliší se až v momentě vysunutí hardwarové klávesnice, která je velkou výhodou tohoto modelu. Skvělé je, že Nokia při konstrukci nemusela sáhnout k žádným kompromisům. Se zavřenou klávesnicí je telefon dokonale pevný a nikde se nic nehýbe. O to větší překvapení je, když se objeví klávesnice, jejíž mechanismus je ovšem také výborně zpracovaný a působí velmi precizně. Telefon je navíc výborně hmotnostně vyvážený v zavřeném i otevřeném stavu.
Když dostanete telefon do ruky, uvědomíte si ještě další věc – použití velmi kvalitních materiálů, díky kterým Nokia E7 vyzařuje jakýmsi dojmem luxusu. Nutno dodat, že hliníkový kryt odolný proti poškrábání si to opravdu zaslouží. V tomto ohledu se nebojím E7 označit za jednu z nejlepších Nokií všech dob.
Pojďme se na telefon podívat blíže a popsat si jeho jednotlivé části. Na levé straně telefonu najdeme obvyklý zámek displeje, který je možné při delším podržení použít také k aktivaci LED diody v případě potřeby si tak posvítit. Na pravou stranu umístil výrobce spoušť fotoaparátu, tlačítka pro regulaci hlasitosti a slot pro SIM kartu. Obsluha tlačítek i slotu pro SIM je bezproblémová.
Čelní stranu okupuje displej, k tomu se ale podrobněji dostaneme později. Pod displejem se nachází hlavní ovládací tlačítko, které je oproti předchozím modelům umístěno na prostředek, kde je jeho používání mnohem příjemnější. Toto tlačítko slouží také jako světelný indikátor zmeškaných událostí. Nad displejem se nachází také miniaturní kamerka pro video hovory, a senzory osvětlení a přiblížení.
Na vrchní straně si své místo vybojovaly konektory (mini HDMI, microUSB a 3,5 mm jack) a vypínač. MicroUSB konektor je možné použít pro nabíjení, připojení k počítači i pro USB host. Zadní strana poskytla prostor čočce fotoaparátu, hlasitému reproduktoru a druhému mikrofonu pro funkci rušení okolního šumu. Reproduktor je monofonní a mohl být umístěn lépe – pokud je telefon položený na rovný povrch, je dosti utlumený.
S rozměry 123,7 x 62,4 x 13,6 mm patří model E7 mezi největší telefony od Nokie. Důležité ale je, že i přesto se dá telefon stále dobře obsluhovat jednou rukou. Nokia E7 tak patří mezi větší přístroje, díky velkému displeji a rozměrné QWERTY klávesnici se jedná o velmi dobře akceptovatelné hodnoty.
Displej
Rozměrný AMOLED displej je samozřejmě největší dominantou přístroje. Nokie u tohoto modelu displej navíc vylepšila technologií Clear Black Display, která výrazně eliminuje jakékoli odrazy a napomáhá tak lepší čitelnosti zejména venku za jasného osvětlení. Vylepšeno je též podání barev. A nutno dodat, že výsledek je opravdu velmi dobrý a displej E7 patří k tomu nejlepšímu, co je možné dnes mít. Mírně ho sice sráží nižší rozlišení 360 x 640 bodů, to ale při naprosté většině činností nijak nepoznáte. I díky použité technologii je možné používat spořič obrazovky, který po uzamčení telefonu zobrazuje datum a čas (a případné zmeškané události).
Klávesnice
Ačkoli i softwarové klávesnice udělaly za posledních několik let značný pokrok v pohodlí psaní, vždy se najde řada uživatelů, která bude preferovat klávesnici hardwarovou. Právě pro takového lidi je určen i model E7 a nutno uznat, že na to jde skutečně dobře. Klávesnice se vysouvá prostřednictvím kvalitního mechanismu a ve výsledném postavení má vzhledem k displeji zhruba 30ti stupňový náklon.
Celkově větší rozměry telefonu umožnily osazení pohodlné klávesnice, která až na vrchní řadu, která je trochu stísněná, nabízí velkorysé rozměry tlačítek. Kromě lidí se skutečně velkými prsty by neměl mít se psaním nikdo potíže. Klávesnice se inspirovala u modelů N97 a N97 mini, díky většímu prostoru ale mohla být přidána i další řada tlačítek a její rozložení se více podobá klasickým počítačovým klávesnicím. Díky rozměrům tlačítek a jejich rozmístění je i delší psaní poměrně pohodlné. Mnohem lepší je i stisk tlačítek, jeho jasná zvuková signalizace i odezva tlačítek. Všechny tyto charakteristiky výrazně napomáhají i rychlosti a přesnosti psaní.
Ocenili jsme přítomnost směrových tlačítek, které umožní nejen lepší pohyb v textu, ale také ovládání většiny funkcí v operačním systému. Stále je sice nutné přehmatávat na softwarová tlačítka, ta jsou ale hned nad klávesnicí, takže to není takový problém. Větší problémy způsobuje tlačítko pro návrat na úvodní obrazovku, které se špatně ovládá zejména v případě, kdy máte rozevřený telefon položený např. na stole.
Postavení mezi ostatními současnými Nokiemi
Nokia E7 je čtvrtý model se Symbianem^3 (po N8, C7 a C6-01). Všechny mají mnoho společného - např. procesor, grafický akcelerátor, 256 MB operační paměti i vestavěné senzory, navigační funkce i komunikační technologie. Základ je tedy u všech těchto telefonů totožný.
Při rozhodování mezi těmito přístroji si tak dávejte pozor zejména na jejich displeje, fotoaparáty (včetně záznamu videa), sloty pro paměťovou kartu, velikost vnitřní paměti, přítomnost HDMI a USB On-The-Go a samozřejmě také design.
Symbian^3
Stejně jako v případě hardwaru sdílení všechny nové Nokie i software. Samozřejmě se napříč těmito modely najdou různé drobné rozdíly vycházející z konkrétní výbavy, základ je do co možná největší možné míry totožný.
Ačkoli Symbian^3 již nějakou tu dobou potkáváme, pro mnoho uživatelů stále může být novinkou, proto neuškodí, když si stručně nastíníme největší rozdíly oproti jeho předchozí verzi. Velkým rozdílem je vyšší výkon, přepracováno bylo uživatelské prostředí, přibyla podpora multitouch, systém počítá s grafickým akcelerátorem, uživatel má nově k dispozici tři úvodní obrazovky a změny se samozřejmě dočkaly i vestavěné aplikace, z nichž jako příklad můžete zvolit hudební přehrávač.
U Nokie E7 je počítáno s jejím častým používáním na šířku i na výšku – všechny aplikace proto zvládnou pracovat v obou těchto režimech. To je oproti ostatním platformám výhoda, to zdaleka nemusí vždy platit.
Nicméně ani Symbian^3 se nedokázal vyhnout určité kritice, zejména v případě uživatelského prostředí. A je nutné přiznat, že v některých ohledech je dědictví starších generací operačního systému stále znát. To platí např. u internetového prohlížeče. Na druhou stranu je ale nutné dodat, že většina kritiky, kterou je možné vidět, je zcela neoprávněná. Co se multimédií, telefonování, výdrže baterie či hospodaření s výkonem procesoru a paměti týče, patří tento systém k tomu absolutně nejlepšímu. Pro řadu uživatelů může navíc být podobnost se starší verzí systému výhodou.
Funkce pro nasazení ve firmě
Protože je Nokie E7 cílena hlavně na firemní uživatele, doplnil výrobce přístroj řadou vhodného softwaru. Jako samozřejmost lze dnes již považovat podporu Mail for Exchange, která je i nadále vylepšována (i přes některá omezení, kterým je např. možnost používat pouze jeden účet). V nejbližší době by pro E7 měl být k dispozici i software umožňující napojení na služby typu Lotus Notes Traveler či software od IBM. Důležitá je také přítomnost komunikační pomůcky Office Communicator Mobile a webového rozhraní pro přístup Microsoft Sharepoint pro sdílení dokumentů.
I VoIP služby mají u Symbianu již poměrně dlouhou tradici a ani Nokie E7 není výjimkou, bez problémů je možné telefonovat i prostřednictvím SIP protokolu, vše je navíc provázáno s klasickým telefonním seznamem a adresářem (VoIP je možné dokonce nastavit i jako výchozí typ hovoru).
Nokia přibalila také spoustu softwaru dalších výrobců. Nejcennějším příkladem může být Quickoffice Premier se schopností zobrazování, ale i prezentace dokumentů ve formátech Microsoft Word, Excel a PowerPoint (v tomto případě funguje pouze prohlížení). Stále častěji se i u mobilních přístrojů setkáváme s antivirovými programy, v tomto případě se jedná o F-Secure. Dále je možné v nabídce nalézt World Traveler (pomocník pro cestovatele), Adobe PDF, ZIP manager či slovník.
Jako celek tak E7 poskytuje pro firemní použití dobře použitelný přístroj. I zde je však prostor pro další zlepšování, kterého se snad ujmou zejména přídavné aplikace. Řadu jich je možné již zakoupit již nyní, na některé si budou uživatelé muset ještě počkat.
Fotoaparát
Již v první části článku jsme si stručně řekli, že právě fotoaparát je jednou z funkcí, ve kterých se nové Nokie liší nejvíce. A to zejména v rozlišení, přítomnosti blesku a přítomnosti / nepřítomnosti automatického ostření. Nokia E7 z tohoto „souboje“ vyšla s 8 megapixelovým snímačem, LED bleskem a s EDoF (tedy bez autofokusu). Inu, nějak Nokia jednotlivé modely odlišit musí, i když automatické ostření by bylo u telefonu za tuto cenu hezké. Právě použití EDoF snímače bylo jedním z nejvíce kritizovaných aspektů. Možné však je, že v telefonu kvůli jeho výsuvné konstrukci jednoduše na integraci klasického automatického ostření jednoduše nezbyl dostatek prostoru.
Na druhou stranu je ale pravda, že jsme se již přesvědčili o tom, že i s takovýmto fotoaparát je možné pořídit celkem pěkné fotografie, proto nebudeme hned kritizovat, ale počkáme si na praktické zkušenosti. Zajímavě působí např. funkce automatické detekce tváře.
Nicméně pojďme k samotným snímkům. Ty sice nepatří mezi špičku, ale při dobrém osvětlení je jejich kvalita dostatečná. Díky vysokému rozlišení je lze navíc zmenšit, díky čemuž řada nedokonalostí zmizí. Fotoaparát si poradí dokonce i s rozpoznáním QR kódů, na zachycení dokumentů je ale většinou krátký. Pro denní fotografování běžných scén ale každopádně postačí.
Prohlížeč fotografií
Již výše jsme si prozradili, že E7 plně podporuje multi-touch, jehož využití se hodí i při práci s obrázky a fotografiemi, příkladem budiž jejich snadné zvětšování či zmenšování. I díky svižnému zobrazování a povedenému displeji je práce s fotkami velmi příjemná. Vestavěný program Nokia Social Network navíc umožňuje i jejich snadné sdílení prostřednictvím Facebooku a Twitteru, fotografie je ale samozřejmě možné šířit i dalšími obvyklými způsoby.
Uživatel ale není odsouzen pouze na prohlížení fotografií, vestavěný prohlížeč (editor) umožňuje provádět i celou řadu úprav. Snímky je tak možné otáčet, zvětšovat či ořezávat, přidávat k nim kliparty, něco domalovat, přidat otisk či známku, měnit jas či kontrast, doplnit text či podobně. Kromě toho je možné také aplikovat celou řadu různých (nejen vtipných) grafických efektů.
Video kamera
Použití EDoF čočky se dá při natáčení videa považovat za výhodu, protože alespoň odpadá problém s ostřením, se kterým mívají výrobci občas potíže. A výsledek je skutečně vidět. Na vzdálenost větší než zhruba 40 cm je schopná Nokie E7 pořídit krásně čistá videa, která jsou kvalitnější než na N8. Videu naopak příliš neprospívá používání přisvětlovacích LED diod. Nokia E7 nahrává při frekvenci 25 sn./s. do formátu H.264, datový tok činí zhruba 10 Mbps. Velmi kvalitní je i zvuk, ačkoli je zaznamenáván pouze monofonně.
Natáčení videa je na E7 povedenou záležitostí, ať již díky jednoduchému ovládání, nebo kvalitnímu záznamu.
Bohužel se však nijak nezměnila nepříliš povedená aplikace pro obsluhu fotoaparátu a kamery. Ta je stejná jako dříve a nový Symbian by si určitě zasloužil nějaké povedenější řešení.
Přehrávač videa
Již u Nokie N8 jsme se přesvědčili, že nový Symbian si s multimédii poradí více než dobře. A je to vidět i u přehrávače videa, který podporuje více kodeků, než jakákoli jiná dnešní mobilní platforma. Vše je navíc podpořeno skvělým výkonem vestavěného grafického čipu Broadcom. Velkou výhodou je také skvělý displej s velkou úhlopříčkou. Dojmy ze sledování videa tak musejí být zákonitě kladné.
Podpora formátů je opravdu široká – dovolím si tvrdit, že přístroj přehraje drtivou většinu vašich videí a vy tak nebudete nuceni je předem nijak upravovat. S klipy a filmy ve formátech AVI, MKV, DiVX, MP3 ani WMV by jste opravdu neměli mít problémy. U přehrávače videa patrně zamrzí absence slotu pro paměťovou kartu, vynahradit ji ale pomůže velká vnitřní paměť a podpora USB on-the-go. Mnoho uživatelů jistě potěší i HDMI výstup pro připojení k televizoru či monitoru. Ještě, kdyby tak Nokia, potažmo Symbian 3, přišly s podporou DLNA.
Zajímavě ve specifikacích působí také podpora technologie Dolby Digital Plus Surround Sound pro zlepšení zvuku, na druhou stranu je otázkou, jakou to bude mít praktický přínos. Samozřejmostí je také podpora příjmu streamovaného videa i YouTube, které však není zastoupeno zvláštní aplikací, ale pouze odkazem na mobilní webovou verzi.
Video editor
U Nokie si asi řekli, že když už telefon umí natáčet moc pěkná videa, bylo by dobré, kdyby je šlo přímo v telefonu také upravit. Velmi pěkná je již virtuální nástěnka, kam si můžete klipy rozmístit. Jednotlivé klipy je dále možné oříznout, přidat titulky a doplnit o hudbu či přechodové efekty. A to vše je možné provádět i s klipy v nejvyšším rozlišení. Na základní úpravy to postačí, ale setkáme se i s několika nevýhodami. První z nich je, že si rozpracovaný klip nelze nijak uložit v podobě projektu, ke kterému se budete moci vrátit později – buď úpravy dokončíte, nebo budete muse příště začít od začátku. Lepší zpracování by si rozhodně zasloužily také přechody mezi klipy. Jejch implementace rozhodně není příliš kvalitní. Celkově je editor videa použitelný, ale šáhnete po něm spíše kvůli zábavě, na serióznější práci bude vhodnější použít počítač.
Hudební přehrávač
Od základů byl přepracován hudební přehrávač, čehož si každý všimne již při jeho spuštění, kdy je nyní na úvodní obrazovce zobrazen seznam alb a kapel (zpěváků). Nokia si určitě zaslouží stejně jako u mnoha jiných aplikací pochvalu za příkladné využívání místa na displeji. Aktualizace knihovny hudby je stále pomalejší, oproti předchozí verzi operačního systému je ale poznat pokrok. Ani tentokrát bohužel není zcela dokonalá (a už vůbec ne intuitivní) práce s obrázky alb.
Podle očekávání je však výborná podpora hudebních formátů. Kromě obligátních MP3 skladeb si poslechnete i písničky ve formátech WMA, AAC, eAAC, eAAC+, AMR-NB, AMR-WB, E-AC-3 a AC-3. Přehrávač obsahuje i vestavěný ekvalizér se šesti křivkami včetně možnosti vytvořit si vše uzpůsobit. Sluchátka dodávaná v balení nejsou špatná, náročnější uživatelé je ale pravděpodobně vymění za vlastní.
Ačkoli je 16 GB spousta paměti, kvůli absenci rozšiřujícího paměťového slotu by se mohla hodit možnost poslechu hudby z internetových zdrojů. Z tohoto důvodu je připravena aplikace Nokia Internet Rádio (zřejmě ji bude nutné stáhnout z Ovi Store), která nabízí přístup k tisícům stanic nejrůznějších druhů. K dispozici je samozřejmě i spousta podobných programů od dalších výrobců, příkladem může být i klient oblíbené služby Spotify.
V nabídce nechybí ani staré dobré FM rádio, které vyžaduje připojení sluchátek, ale na oplátku si umí z internetu stáhnout seznam okolních stanic.
Hry
Symbian^3 přináší výrazně lepší podmínky i vývojářům her. Všechny nové Nokie mají ve výbavě dedikovaný grafický čip s podporou OpenGL 2.0, který by spolu s vysokým počtem prodaných Nokií měl zajistit příliv známých vývojářských studií a jejich her.
První výsledky se již dostavují. Příkladem může být povedená závodní hra Motor Academy HD, která využívá všech dostupných prostředků, nabídne špičkovou grafiku s 3D okruhy a řadu dalších přitažlivých vlastností. V nejbližších měsících bychom se měli dočkat řady dalších výborných titulů, samozřejmě je ale možné využít i Java aplikace a klasické Symbian hry.
Pokračování zítra...
Zdroj: Rafe Blandford pro all About Symbian.com