Nokia E7 je výborně zpracovaný pracovní přístroj perfektního vzhledu, kvalitní konstrukce a povedené QWERTY klávesnice. Dnes na vás čeká pokračování detailní recenze tohoto přístroje.
|
Vstup dat a e-mail
Vstup dat
Jednou z klíčových funkcí nové Nokie E7 je její výsuvná QWERTY klávesnice, která funguje na podobném principu jako u Nokie N97. Přítomnost je i softwarová klávesnice, nově však i ve vodorovném zobrazení, což u dřívějších Nokií s výsuvnou klávesnicí nebývalo obvyklé.
Díky velkému displeji s kapacitní dotykovou vrstvou se na E7 píše velmi dobře i v případě softwarové klávesnice. Díky velkému displeji by byla jistě použitelná i QWERTY klávesnice postavená na výšku, ta zde ale stejně jako u ostatních Symbian přístrojů chybí.
Při psaní s oběma klávesnicemi je k dispozici automatické opravování slov i jejich automatické dokončování. Nabízená slova se nevtíravě zobrazují v rámečku, na který je možné kliknout a slovo tak zvolit, nebo jej ignorovat a pokračovat ve psaní. Systém pro automatické doplňování dokáže psaní výrazně urychlit, během psaní se totiž snaží odhadnout, co chcete napsat, a dané varianty vám nabízí. Zvláštní je, že tyto funkce nejsou k dispozici v textovém editoru QuickOffice.
Zprávy
Aplikace pro práci s SMS a MMS zprávami je stejná jako u dalších nových Nokií se Symbianem^3 a příliš se neliší ani od starších verzí tohoto systému. Konečně jsme se tak kromě běžných funkcí dočkali i řazení zpráv do konverzací, čímž se podařilo Symbianu dohnat konkurenci. Během psaní zpráv je k dispozici několik ikonek, které umožní do zprávy rychle vložit různý multimediální obsah, který ji automatiky promění v MMS. Nové zprávy mohou být stejně jako zmeškané hovory a události z kalendáře signalizovány i prostřednictvím widgetu na úvodní obrazovce.
E-mail
E-maily zastřešuje aplikace Nokia Messaging, jejíž nejnovější verze je vzhledově podobná s tím, co jsme mohli potkávat i u staršího Symbianu. To ale v tomto případě není výtka, protože s programem se pracuje dobře a vyhovovat bude určitě i uživatelům zvyklým pracovat s poštou na počítači. I díky velkému displeji je program (včetně sekce se zobrazením zpráv) velmi přehledný.
Stejně jako dřív není k nastavení potřebné schránky ve většině případů nutné znát více, než přístupové jméno a heslo. Samozřejmostí je podpora technologie push mail.
Jaká správný business telefon podporuje i Nokia technologii Microsoft Mail for Exchange pro synchronizaci elektronické pošty, kontaktů, kalendáře apod.
E-mailový klient si dobře poradí i se zobrazením zpráv ve formátu HTML, i zde určitě oceníte pinch-to-zoom. Kvůli úspoře času a baterie nejsou standardně zobrazovány obrázky, není problém je ale vyvolat stisknutím jediného tlačítka.
I e-mailová aplikace má svůj speciální widget na úrovní obrazovku, která zobrazí tři řádky textu. Na prvním řádku je zobrazen název e-mailové schránky, zbývající dva řádky pak zobrazují krátký náhled na dva nejnovější e-maily.
Organizace času
Kalendář
Kalendář je docela jednoduchý a nabízí čtyři základní pohledy na den, týden, měsíc a seznam úkolů. Podporuje přidávání několika typů položek, ke kterým je možné přiřadit i místo konání. Standardně je nyní podporována práce s více kalendáři. Uživatel si může kalendáře vytvářet podle svého uvážení, odděleně se synchronizují také položky Microsoft Exchange účtu. Při vytváření nové události je pak k dispozici volba, do kterých kalendářů má být uložena.
Kalendáře jsou ve všech náhledech odlišeny barvami, takže se mezi nimi bezproblémově zorientujete. Toto je určitě vítaným vylepšením. Nepříliš užitečný je tentokrát widgety pro úvodní obrazovku schopný zobrazit pouze dvě nadcházející události.
Kontakty
Adresář je jednou z aplikací, kde se oproti ostatním novým Nokiím dočkáme rozdílu. Na ten si ale budete muset chvíli počkat.
Základem adresáře by mělo být pohodlné vyhledávání, a to Symbian 3 splňuje, protože nabízí hned několik cest, jak se ke hledanému kontaktu dostat, každý si tedy vybere tu metodu, která mu bude vyhovovat nejvíce. Pro rychlé vyhledávání lze vybrané kontakty označit hvězdičkou jako oblíbené a ty se pak zobrazují na začátku seznamu. Několik oblíbených kontaktů je možné umístit díky patřičné mini aplikaci také rovnou na domovskou obrazovku.
Údaje uložené ke kontaktu jsou nejprve zobrazeny v souhrnném seznamu včetně fotografie či stavu na sociální síti, lze je ale zobrazit i přehledně rozdělené do záložek. Adresu přiřazenou ke kontaktu je možné nechat přímo odsud vyhledat pomocí Ovi navigace. Zda se vyhledání podaří, ale záleží také na formátu, ve kterém je adresa uložena.
V telefonním seznamu jsou připraveny také skupiny, které je možné využít např. k hromadnému odeslání SMS zprávy či mailu.
Odlišností od jiných telefonů je přítomnost záložky pro kontakty s přiřazeným SIP číslem, díky které je přímo z adresáře velmi pohodlně možné využívat internetového telefonování.
VoIP telefonování
Session Initiation Protocol (SIP) je jeden z ruhů Voice over IP (VoIP). V dnešní době již existuje velké množství služeb, které umožňují prostřednictvím těchto protokolů levně telefonovat. Díky tomu, že jsou to internetová čísla, je můžete používat kdekoli, kde se právě pohybujete.
Po provedení potřebných nastavení v nabídce je pak možné díky záložce přímo v telefonním seznamu tyto služby možné používat i na Nokii E7. Ačkoli se jedná o základní výbavu Symbianu^3, je E7 prvním modelem, kde je tato funkce dostupná uživatelům.
Internet, sociální sítě
Sociální sítě
Přístup k sociálním sítím v základu v Nokii E7 zajišťuje program Nokia Social (testoval jsem verzi 1.3). Mezi jeho hlavní funkce patří možnost přístupu na Twitter (čtení a přidávání nových tweetů včetně možnosti odpovídat na ně či je předávat dál) a Facebook (aktualizace stavů, zprávy, události, přístup k profilu, správa fotografií). Aplikace je provázána i s adresářem, takže např. u každého kontaktu v telefonním seznamu můžete vidět jeho poslední stav z Facebooku.
Součástí programu je i widget na úvodní obrazovku umožňující sledovat aktuální stavu vašich přátel.
Webový prohlížeč
Oproti internetovému prohlížeči v Symbianu S60 3rd nebo 5th Edition byl internetový prohlížeč výrazně vylepšen a jeho použitelnost výrazně vzrostla. Vděčí za to zejména jádru WebKit (verze 525) pro vykreslování stránek a podpoře pinch to zoom gest pro zvětšování a zmenšování stránek, což v kombinaci s kapacitním displejem zajišťuje mnohem příjemnější ovládání.
Kromě toho se změnila i hlavní nabídka, která je nyní mnohem intuitivnější a přímočařejší. Samotné prostředí prohlížeče ale vychází ze starších verzí systému a uživatelé to jistě zaznamenají.
Hodně jsem ocenil kinetické rolování i výše zmiňovaná gesta pro zvětšování a zmenšování stránky, které je možné použít i na vybraný odstavec, zde ale hodně zamrzí absence zalomení textu na velikost displeje, takže bude nutné posunovat stránkou i do stran.
Velkou výhodou pro prohlížení internetu je velký „Clear Black“ displej. Text je díky němu dobře čitelný a zobrazení je navíc hodně kontrastní. Internetový prohlížeč se celkově vyrovná prohlížečům z ostatních platforem a to v rychlosti i věrnosti vykreslení. Což ale neznamená, že není co zlepšovat. Symbian 3 by si totiž v kontextu s ostatními funkcemi zasloužil zcela nový, výrazně přepracovaný prohlížeč, a ne jen tuto přepracovanou (ačkoli docela povedenou) verzi.
Zabezpečení a správa telefonu
Zabezpečení telefonu
Oblast zabezpečení přístroje je jednou z věcí, ve kterých se model E7 liší od ostatních nových přístrojů se Symbianem^3. Stejně jako ve starších pracovních přístrojích E Series se i zde můžeme setkat např. s funkcí vzdáleného uzamčení telefonu a SIM karty. Pokud tedy dojde ke ztrátě či odcizení telefonu, je možné jej díky speciální SMS zprávě zablokovat a dokud jej další takovou zprávou neodemknete, bude k ničemu.
Telefonu však zatím chybí možnost kódování uložených dat, které by se měl přístroj dočkat až v první zásadní aktualizaci systému.
Místo toho Nokia do přístroje zařadila aplikaci F-Secure Mobile. Ta v plné verzi nabídne antivirus, Firewall, ochranu internetového prohlížeče a funkci Anti-Theft (ta umožní vzdálené zablokování přístroje včetně možnosti nechat si zaslat aktuální GPS pozici telefonu prostřednictvím SMS).
Aby byl program plně funkční, je nutné si připlatit, otázkou ale zůstává jeho praktický přínos. Program jsem po několika dnech používání navíc stejně deaktivoval, protože měl nepříznivý vliv na rychlost telefonu.
Správa přístroje
Zde bych rád zmínil některé věci, se kterými pravděpodobně uživatel nepřijde do kontaktu příliš často, ale někdy mohou být velmi užitečné. Kromě starší a dobře známé možnosti přetažení dat ze staršího telefonu téže značky přes Bluetooth přibyly dvě nové možnosti synchronizace. První, která se v telefonech Nokia začíná objevovat během posledního roku, slouží pro synchronizaci osobních údajů se vzdálených serverem prostřednictvím SyncML. Nově přibyla také Ovi Synchronizace, která slouží pro synchronizaci údajů se servery služby Nokia Ovi. Obě aplikace jsou nyní dobře použitelné a zbavily se největších nectností, se kterými se potýkaly dříve. Nemůže chybět ani podpora Mail for Exchange.
Nově je možné nastavit různé způsoby chování při zasunutí či vysunutí klávesnice. Otevřením telefonu je možné např. automaticky aktivovat hlasitý odposlech během hovoru, nechat uzamknout tlačítka a displej, aktivovat úvodní obrazovku, nastavit je ale možné také téměř jakoukoli akci (psaní zprávy, vytvoře poznámky, spuštění některé z aplikací či otevření nastavené webové stránky). To je skvělá funkce, která umožňuje výborné přizpůsobení telefonu podle vlastních požadavků.
Starší, ale nepříliš často zmiňovanou funkcí je schopnost přístupu ke vzdáleným složkám či úložištím prostřednictvím technologie WebDav shares. Tu nabízel již starší Symbian a jedná se o to, že standardní správce souborů umožňuje nastavit přístup ke složkám vzdáleného počítače, takže své soubory můžete mít vždy po ruce rovnou ze svého telefonu. Takto je možné připojit i Dropbox účet bez nutnosti instalovat specifickou aplikaci.
Někteří uživatelé možná využití i podporu VPN, která je také připravena.
Pokračování zítra...
Zdroj: Rafe Blandford pro all About Symbian.com