|
Jaro už je asi opravdu tady. V parcích se objevují první květy, mizí z nich první alergici a lavičky brzy obsypou čtenáři všech věkových kategorií.
|
Pokud jde o komfort čtení, tak platí, že větší je lepší. 7,8 palce už je formát klasické paperbackové knihy a ty se čtou nejlépe. Dobře se drží, jsou lehké a mají dobře čitelný font. Společnost PocketBook tak vychází vstříc vášnivým čtenářům a přichází se čtečkou Ink Pad 3.
Velký display s technologií E Ink Carta™ a rozlišením 1404 x 1872 (při 300 DPI) Vás ohromí a budete si připadat, jako když čtete klasickou knihu (jen ta vůně bude chybět). Nastavitelná je úroveň jasu a navíc i teplota barvy nasvícení, což oceníte třeba při čtení večer. Navíc si lze uživatelsky předvolit šablony intenzity nasvícení a pohodlně mezi nimi přepínat dle podmínek.
Funkční design, na který jsou čtenáři zvyklí z předchozí generace, najdou i zde. Zaoblené rohy, žádné rušivé prvky a hmotnost pouhých 210 gramů, zážitek ze čtení ještě umocní (kdo držel v ruce kilovou bichli, ten ví, o čem mluvím). K listování lze použít jak display, tak ergonomická tlačítka. Příjemnou funkcí je vestavěný g-senzor, pomocí kterého lze měnit držení ze svislé do vodorovné polohy a pohodlně tak číst texty například s větším fontem.
PocketBook je přeborníkem v počtu podporovaných formátů. A tak kromě pro e-knihy nejschůdnějšího formátu EPUB (včetně EPUB s DRM), bez problému přelouská PDF, DOC, DOCX, TXT, MOBI… včetně grafických formátů typu JPEG, PNG nebo TIFF. Všechnu tu krásu můžete nahrát na 8 GB interní paměti nebo na microSD kartu s kapacitou až 32 GB.
Občas se vedou diskuze na téma, k čemu je na černobílé čtečce podpora JPEG nebo jiných grafických formátů. Světe div se, ale i v dnešní době spousta lidí skenuje text místo do PDF do JPEG a přeborníci jsou v tom na vysokých školách technických :-). Taková 800 stránková skripta v JPEG jsou lahůdka. Takže nechcete-li strávit pár hodin života převodem z jednoho formátu do druhého, podporu grafických režimů oceníte.
Za zmínku stojí ještě jeden formát a to MP3. Pro někoho nezbytná zbytečnost pro druhého zbytečná nezbytnost. Buď jak buď, někdo rád při čtení poslouchá muziku a tomu přijde podpora tohoto formátu vhod. Navíc koho omrzí čtení, ten si může pustit audio knihu a v klidu u toho podřimovat.
Čtečka bez knih, je jako kobliha bez náplně, všichni jí chtějí a když zjistí, že je k ničemu, leží v koutě tak dlouho, dokud nechytí plíseň. E-knihy lze obstarat různě. Když zůstaneme v legální rovině, tak se dají koupit. Výběr je široký a každý dobrý vydavatel má už knihy jak v papírové, tak v elektronické formě. Navíc ceny elektronických knih jsou nižší a pokud je autor s nakladatelem nestáhne z prodeje, tak se nikdy nevyprodají. Knihy se dají stáhnou – česky a legálně. Obrovské množství jich najdete třeba v projektu Gutenberg nebo v Internetovém archivu, kde jsou texty všech možných jazyků (včetně češtiny).
Praktickým pomocníkem je vestavěný slovník pro online překlad slovíček, která občas v hlavě chybí a drobné utility jako kalkulačka, kalendář, poznámky nebo Sudoku.
Kdo rád čte, toho PocketBook Ink Pad 3 nadchne. Perfektní zážitek z činnosti, která má – jako jedna z mála – skutečně smysl. Třicet minut čtení denně dělá zázraky.