PDASoft

ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů
Publikováno: Čtvrtek, 06.05. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


RAYSolutions ComicGURU je vynikající produkt pro milovníky komiksů. Ne že by nebyly jiné alternativy - stačí si do svého PDA nahrát obrázky ve formátu JPEG a pak si je prohlížet - ale pohodlnost obvykle vítězí a ComicGURU je natolik propracovaný, že může sloužit například i k prohlížení fotografií nebo obrázků.


Program je k dispozici jak pro Palm, tak i pro PocketPC. Na Palmu jsem ho nezkoušel, protože ač mají novější Palmy displej s větším rozlišením než PPC, šířka displeje z většiny určuje pohodlí prohlížení a to je schopen nabídnout pouze Tungsten T3 a stroje od Sony, které však u nás nemají přílišnou podporu a jejich ceny jsou velmi vysoké. Budu tedy popisovat své zkušenosti z testu na svém iPaqu 1915 a dopředu mohu říct, že jsem byl velmi spokojen. Obrazovky byly sejmuty pomocí freewarového XnView Pocket. 30-denní zkušební verze je ComicGURU ke stažení zde.

Součásti programu:

  • ComicGURU Converter - pro konverzi obrazových souborů z PC do formátu pro ComicGURU
  • ComicGURU Viewer for PocketPC - prohlížeč pro PPC
  • ComicGURU Viewer for Windows - možnost nejprve si prohlédnout vytvořený soubor na PC

Nastavení konverze:

Klikni pro detail
Zobrazení s lištou, levá šipka ji zasune...
Klikni pro detail
... jak je vidno zde. Celoobrazovkový mód...
Klikni pro detail
...nebo i s lištou k rychlému posuvu o 1/10 stran.
Klikni pro detail
Také komiks Bezhlavý jezdec, tentokrát v šedi...
Klikni pro detail
... a šedivý erotický komiks s množstvím textu.
Klikni pro detail
Samotné obrázky vypadají skvěle...
Klikni pro detail
...ale s písmem už je to horší :(
Klikni pro detail
Zde komiks Lobo - Pěkně prsatý propadák...
Klikni pro detail
...s nečitelnými bublinami textu :(

Velmi příjemné je, že na svém stolním počítači není třeba v podstatě nic nastavovat - vše je připraveno tak, aby byl výsledek co možná nejlepší. Ale možnosti změn zde samozřejmě jsou, například nastavení, kde je nutno zadat formát komiksu - dvojstrana či jednotlivé stránky, omezení maximální délky obrázku na 480 bodů (u PPC je šířka nastavena ideálně na 320 bodů), kontrast, redukce šumu, nastavení barevnosti.

Při vytváření nového komiksu nejdřív zadejte File - Wizard, tato možnost vás pak provede zbytkem tvorby. Zde si otevřete adresář s uloženými obrázky, ty vyberete, ComicGURU je načte a zadáte titul. Pak už stačí jen stisknout Convert, zadat místo, kam se komiks uloží a posléze zkopírovat soubor do svého kapesního miláčka.

Podporované formáty:

PNG, JPG, TGA, GIF, BMP, PCC a PCX. Poslední dva uvedené mi ani nic neříkají, formát targa jsem také mockrát neviděl. Snad jen by mohl být podporován JPEG2000 a TIFF, ale není žádný problém, třeba s freewarovým IrfanView, převést různé další exotické formáty na některý z podporovaných.

Prohlížení komiksů:

Možnost mít sebou vždy nejen svoje digitální knížky, ale i komiksy je vynikající, zvlášť když má člověk Palm s HiRes+ nebo dokonce PPC s VGA rozlišením (to ale tuším není podporováno, aspoň při konverzi nelze nastavit větší šířka než 320). U mnohých komiksů jsou však na PPC písmena nečitelná (Lobo), u ostatních většinou na hranici. Zde je potom vidět obrovský rozdíl mezi standardním rozlišením displeje 320*240 u většiny PocketPC a 320*480 u Tungsten T3, kde jsou pak čitelná i menší písmena a obrázky krásně ostré.

Pokud si nějaký komiks rozečtete dejme tomu do poloviny a pak aplikaci zavřete, při následném znovuotevření budete opět na straně, kde jste skončili. Ovšem po restartu svého iPaqu jsem byl znovu na první straně, takže se hodí zapamatovat si zhruba stranu, kde jste skončili a pak ji najít - k tomu je ideální možnost posouvat se o 10 stran. To jsem však použij jen jednou, při normální práci bez restartů zůstanete, kde předtím.

Číst si je možno ve dvou režimech, landscape a portrait, ale rozhodně se mi zdál mnohem lepší širokoúhlý landscape, což je právě jedna z výhod PocketPC. Text, ač ve stejném rozlišení jako u Palmu, je zobrazen na větší ploše a je lépe čitelný. Právě plocha displeje je na PDA u komiksů obvykle příliš malá a vždy je nutno přijmout nějaký kompromis - jednou možností je mít obrázek v plném rozlišení, což sice znamená čtení textu bez problémů, ale zabírá pak mnohem víc místa a je nepřehledný. Druhá možnost, použitá právě v tomto programu, je zmenšení rozlišení. Výhody jsou zřejmé: malá náročnost na místo, na displeji je vlastně celá půlstrana komiksu a přehlednost je dostatečná. Ale písmena jsou, jak už jsem napsal, mnohdy skutečně kritická. Chápu, že to není vina programu a jde spíš o rozlišení kapesního zařízení, ale v tomto směru prostě ComicGURU předběhl svou dobu a pro opravdu příjemný zážitek bude třeba počkat si ná éru strojů typu Toshiba e800 s VGA rozlišením. Všechny sejmuté obrazovky jsou v rozlišení 320*240, takže jak to vidíte na svém monitoru, dost podobně je to i na PDA. A u Palmů s HiRes 320*320 je to kvůli malému displeji ještě o maličko horší.

Nastavení v PDA:

Klikni pro detail
Nastavení tlačítek
Klikni pro detail
Nastavení zobrazovacího módu a autoscrollu

Ve svém kapesním počítači se vám také nabízí několik možností, které z pouhého hezky udělaného prohlížeče obrázků vytvoří opravdu propracovaný specializovaný program.

Key - nastavení tlačítek:

Menu On/Off: s touto možností zapnutou vidíte, na které jste straně a můžete se díky spodní liště posouvat, vidět název komiksu, čas, stav baterie ap. Po zmáčknutí klávesy nebo po ťuknutí na podtrženou zelenou šipku vlevo na liště se lišta zasune a zobrazí se obrázek přes celý displej. Při ťuknutí na číslo strany (třetí obrázek odshora vpravo - 8/72) vyjede ještě další lišta pro rychlé posouvání o 1 nebo o 10 stran dopředu či dozadu.

Auto Scroll On/Off: s touto funkcí je možné se setkat i v mnoha čtecích programech na knihy, například v MobiPocketu. Po jejím spuštění se po určitém intervalu (viz obrázek níže vlevo) posune o část displeje, jedna stránka je obvykle na 3 posunutí. Zde si každý uživatel musí nastavit vlastní hodnoty, protože například u komiksů s velkým množstvým textu (a to obvykle titěrného, který nelze číst moc rychle) by člověk s defaultním nastavením obvykle nestihl ani první řádku (viz 5. obrázek vpravo odshora - ten se sexuálním podtextem).

View Mode Change: změna zobrazovacího módu portrait/landscape, neboli na výšku/na šířku. Rozhodně doporučuji spíš široký landscape mód, je to výrazně pohodlnější.

Direction Keys: nastavení posouvání. Zde děkuji těm, kdo vynalezli 5-cestný ovládací joystick (i když titěrná verze na Tungsten T/C nebo iPaq 1915 není zrovna nejlepší...), protože prohlížení si stránek je pak jedna báseň. Pro čtenáře méně znalé angličtiny jen menší slovníček: UP - nahoru, DOWN - dolů, LEFT - doleva, RIGHT - doprava.

Option - další nastavení:

View Mode: viz výše, Landscape je na šířku, Portrait je klasické zobrazení na výšku. Fit to Window je lépe mít zaškrtlé, i při větším rozlišení se zobrazí obrázek na displeji, při Portrait módu by pak bylo nutné se ručně posouvat ke krajům.

Show Hidden Files: vhodné například pokud máte firemní PDA, které sdílíte s kolegy a přitom nemůžete odolat prohlížení si erotických, exotických nebo jinak intimních obrázků, jejichž sdílení s ostatními by mohlo vyvolat určité komplikace (dívání se skrz prsty ap.).

PPC 2002 Korean Patch: zrovna tuto možnost v našem podnebí asi příliš mnoho lidí nepoužije, jedná se o podporu korejských znaků

Scroll Mode: Popravdě jsem mezi zapnutými a vypnutými Smooth Scroll a Tab Scroll nezpozoroval žádný rozdíl, ale teoreticky: Smooth by měl být jakýsi "hladký posuv", tedy bez trhání.

Hodnocení a dojmy:

ComicGURU rozhodně dělá to, co slibuje, ale bez větších displejů s výrazně lepším rozlišením, než jaké je k dispozici u většiny dnešních strojů, není čtení komiksů záležitostí většiny lidí. Spíš předpokládám zájem fanatických nadšenců, kteří doma mají kopy papírových komiksů a bez svého oblíbeného hrdiny nemohou být ani chvíli. Některé komiksy vypadají docela dobře, ale ve chvíli, kdy místo písmen vidíte jen rozmazané flíčky, člověka celkem zamrzí investice 20-ti dolarů. Přesto program hodnotím velmi dobře, protože perfektně využívá dostupné možnosti, zobrazení je velice rychlé a paměťová náročnost relativně velmi nízká.

Požadavky na váš počítač jsou však celkem příznivé - PC je požadováno alespoň 233 MHz s OS Windows a 64 MB RAM. PocketPC je pak podporováno jednoduše podmínkou "barevné s rozlišením 320*240", což je už po dlouhá léta standard na této platformě, doplněno zařízeními s CPU MIPS, ARM a SH3. U Palmu je poněkud zavádějící informací nutnost vlastnit zařízení s PalmOS 3.5.2 a vyšší a s paměťovou kartou - tuto podmínku splňuje i HandEra 330, ale v seznamu podporovaných zařízení chybí (konkrétně je podporováno Sony řad NX, SL, SJ, NZ, T, N, NR a od Palmu Tungsteny).

Náročnost komiksu na paměť je velmi příznivá - 20 stránkový černobílý komiks zabere asi 6 MB, Bezhlavý jezdec měl 4,7 MB, 72 stran většinou barevných (šedivých bylo asi 15).







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=153