PDASoft

Palm T|X  exkluzivní recenze
Publikováno: Čtvrtek, 13.10. 2005 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Jistě vám neuniklo, že Palm včera představil nový handheld T|X. Nejedná se sice o žádný převratný technický zázrak, ale přesto vám díky serveru Palm Infocenter již dnes přinášíme jeho exkluzivní recenzi.



První dojmy

Palm T|X vychází z Tungstenu T5 a až na několik změn se od něj technicky v zásadě příliš neliší. Displej zůstal u rozlišení 320 x 480, přibyla WiFi, procesor se zpomalil a paměť se scvrkla na polovinu. Změn doznalo i logo, potažmo název výrobce, ale hlavním lákadlem bude bezesporu cena, která je ve srovnání s Tungstenem T|5 o 50 USD nižší.

Tělo T|X je zpracované solidně a černý plast téměř budí dojem kovu. Kromě barvy se od T|5 neliší vůbec v ničem – rozměry i umístění tlačítek, SD slotu a všech ostatních náležitostí je naprosto identické, takže zde jejich popis vynechám. Celkově T|X vzhledem připomíná nadčasový design Palmů V a řady m5xx.

Hardware

Displej je totožný s modelem LifeDrive – 16-bitová barevná hloubka, rozlišení 320 x 480, rozměry 3.25" x 2.2". Oproti předchozím modelům je o 30% jasnější a má o 40% sytější barvy. Kvalita obrazu je překvapivě vysoká i na sluníčku, takže trochu zamrzí akorát chybějící možnost zcela vypnout podsvícení.

312 MHz procesor je ve srovnání s Tungstenem T5 sice o 100 MHz pomalejší, ale jediným viditelným následkem nižší rychlosti je nárůst výdrže baterie. Dokud tedy uživatel nezatouží po přehrávání videa, je slabší procesor spíše výhodou. T|X bez problémů zvládá například přehrávat MP3 a přitom brousdat přes WiFi po internetu, takže nedostatek výkonu rozhodně nehrozí.

Mnoho bezdrátových nadšenců jistě ocení, že Palm konečně předvedl PDA (LifeDrive se sem dost dobřě počítat nedá) s integrovaným Bloetooth i WiFi 802.11b. Obojí lze používat současně a všechny potencionální kupce určitě potěší, že pokud jde o handheldy s oběma bezdrátovými technologiemi, patří T|X mezi nejlevnější na trhu.

Síla signálu WiFi je zobrazena indikátorem na stavové liště. Nastavení spojení je rychlé a jednoduché – pokud je příslušná síť přístupná, stačí klepnout na Connect, počkat 2 vteřiny a dokonáno jest. Podporovánu jsou kryptovací protokoly WEP a WPA.

Ze 128 MB interní NVFS paměti má uživatel k dispozici 100 MB. Na rozdíl od Tungstenu T5 a LifeDrife chybí možnost „USB drive“, ale vzhledem k velikosti paměti by něco takového bylo s největší pravděpodobností stejně k ničemu.

Kvalita vestavěného reproduktoru tradičně mizerná, ale na ozvučení her a alarmů postačí. Poslouchání hudby tradičně řeší 3.5 mm audio jack – k tomu snad nic dodávat nemusím. Stejně jako u T5 chybí LED indikující nabíjení nebo alarm a vibrace by jste u T|X hledali marně.

Již tradičně je v balení pouze synchronizační USB kabel a síťová nabíječka. Kolébka se tedy nekoná a všichni zájemci o tohle podle Palmu očividně nadstandardní vybavení si budou muset připlatit. Nabíječkou lze T|X nabíjet přímo nebo přes synchronizační kabel. Ten handheld sám o sobě pouze z USB nenabije, takže se uživatel neubrání zbytečné změti kabelů. Kdyby se k T|X místo kabelu dodával BT modul do USB, vůbec nic by se nestalo.

Podle Palmu vydrží baterie pět dnů, což obnáší 40 minut každý den (20 minut s WiFi, 20 minut bez). Prakticky T|X vydrží nepřetržitě přehrávat MP3 po dobu 6.5 hodin. Na přesnější informace si budeme muset ještě počkat, ale v zásadě by vytrvalost nového Palmu měla být o něco lepší než v případě T5 – se zapnutým WiFi to samozřejmě bude jinak, o používání BT i WiFi najednou nemluvě.

Rozměry120 x 78 x 15.5 mm
Hmotnost149 g
Procesor312 MHz Intel PXA270
Operační systémPalm OS Garnet 5.4.9
Paměť128 MB NVFS RAM (100 MB pro uživatele)
SlotSDIO
Displej320 x 480, 65 tisíc barev
KomunikaceUSB Multi Connector (1.1), IR, BT (1.1), WiFi (802.11b)
BaterkaVestavěná Li-on-poly, ? mAH

Software

Jak už je u Palmu zvykem, PIM aplikace jsou tradičně na špičkové úrovni. T|X nabízí například možnost připojovat ke kontaktům fotky, posílat více schůzek a kategorií najednou, kalendář podporuje události přesahující půnoc a u Kontaktů přibyla celá řada nových položek. Palm PIM aplikace zkrátka umí a T|X je toho dalším důkazem.

V ROM je nejnovější verze Dataviz Documents to GO s podporou nativních formátů Wordu, Excelu a Powerpointu. Podporované jsou samozřejmě soubory na kartě, ale i ty přijaté přes IR, Bluetooth, nebo jako příloha e-mailu. Někdy během podzimu by měl Dataviz konečně umožnit i podporu souborů PDF.

Novinkou v softwarovém vybavení jsou Pocket Tunes 3.09 – oproti RealPlayeru docela pokrok. Přehrávání videa je na tom o poznání hůře. Stále chybí podpora klíčových formátů, zejména DivXu. TCPMP to sice řeší, ale kdyby byl Palm co k čemu, tak by by tuhle schopnost zahrnul do základní výbavy ROM.

Internetový prohlížeč Blazer a e-mailového klienta VersaMail asi není třeba představovat. V obou případech se jedná pouze o drobné úpravy oproti Treu 650, což už je samo o sobě zárukou kvality.

Překvapením je navigace jednou rukou, kterou jsme zatím vídali výhradně u smartphonů. A dlužno dodat, že to je překvapení nanejvýše příjemné. Vysvětlovat výhody ovládání á la Treo by nemělo smyl a proto se omezím pouze na konstatování, že to je skvělé, úžasné a nepředstavitelně praktické (uživatelé Trea 600 / 650 jistě rádi potvrdí). Ovládání dále usnadňuje i nové umístění domečku, který se přesunul na úplně levé hardwarové tlačítko, aby na liště udělal místo ukazateli WiFi. Když se domeček podrží, tak se navíc ukáže šest naposledy používaných aplikací – sice nic převratného, ale je to v ceně.

Systém Graffiti 2 se od posledně nezměnil. Zůstala dynamic input area i možnost psát kdekoli po displeji, ale v tomhle směru se nic převratného ani dost dobřě vymyslet nedá (tedy alespoň nic užitečného).

Na rozdíl od prvních Tungstenů T5 i T650 to vypadá, že u Palmu tentokrát odvedli nečekaně dobrou práci s odlaďováním přístroje a obvyklé testování chyb na zákaznících snad odpadne. Na druhou stranu je třeba podotknout, že se v případě T|X jedná o něco podobného, jako před lety u T|T a T2 – starý handheld s vychytanými chybami a minimem skutečně zásadních změn.

Na přibaleném CD je kromě obligátního Palm Desktopu pro Windows a Mac OS X ještě Audbile player, eReader, HandMark Express (trial verze) a WiFile (rovněž trial verze) pro WiFi přístup k datům na PC.

Shrnutí

Na to, že se jedná o ořezaný Tungsten T5 s WiFi, je T|X překvapivě sympatický. Může za to v první řadě jeho cena, protože za 299 USD handheld srovnatelných kvalit prostě neseženete. Pouze čas ukáže, jak se tahle novinka od Palmu uchytí na trhu, ale už nyní lze s klidným svědomím prohlásit, že pokud jde o poměr cena/výkon, patří tenhle krasavec mezi absolutní špičku.

Zdroj: Palm Infocenter





Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1548