PDASoft

QTEK 9100/i-mate K-JAM (HTC Wizard) II.
Publikováno: Pátek, 03.03. 2006 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


V dnešním pokračování rozsáhlé srovnávací recenze ze serveru PDA Geek, která se věnovala tomuto jistě ne nezajímavému smartphonu se více dozvíte o jeho bezdrátových možnostech a dodávaném software.Bezdráty

Wi-Fi pracuje jak má, sice jsem doma neměl router 802.11g k otestování rychlosti, ale používal jsem 802.11b a musím říct, že jsem neměl žádné problémy. Dosah odpovídal standardům jako u přístrojů se zabudovaným Wi-Fi radiem, ale už jsem viděl větší dosah u Dell X51v s externí Wi-Fi kartou.

HTC Wizard používá Microsoft Bluetooth modul, ale nemohl jsem za nic najít o jakou verzi se jedná, takže jsem musel věřit oficiálnímu prohlášení v návodu. MS Bluetooth modul patří k těm základním modulům, neuvidíme zde skvělé prostředí, které známe od Broadcomm modulů, ale pracuje dobře. Byl jsem schopen se ihned spojit s mým headsetem, GPS-kou i BT palcem.

Co jsem si vždycky přál u mého přístroje, je EDGE. Podařilo se ni dosáhnout rychlosti mezi 99 a 125 kbps na HTC Wizard, což mne samozřejmě nadchlo. Při testování přístroje QTEK, jsem viděl že mám celkem slabý signál v místech, kde u Trea 650 byl signál špičkový. Kdykoliv jsem testoval K-JAM, byl signál stejný, jako u Trea 650. Věřím, že to není závada a že je pouze věc předprodukčního modelu.

Software

Testovací QTEK neobsahoval příliš přednastaveného softwaru, ale tyto aplikace obsaženy byly Camera, ClearVue PDF, Smart Dialing utilita, Comm Manager utilita, Java MIDlet Manager, Cyberon's Voice Speed Dial, a Zip utilita a některé další standardní aplikace Windows Mobile 5.0. The I-mate K-JAM měl přednastaven Trust anti-virus, Backgammon a Skype. Doporučuji navštívit diskusní fórum Howard Forums thread, kde se dozvíte jak odstranit nepotřebné přednastavené aplikace a jak vyladit nastavení před tím, než začnete cokoliv instalovat.

ZIP utilita

Aplikace Camera se spouští tlačítkem určeným pro tuto aplikaci a ihned se otevře v landscape zobrazení, takže máte pocit že držíte skutečný digitální fotoaparát. Kvalita fotek sice není nejlepší, ale zato je zde spousta možností voleb a nastavení (photo, video, MMS video, contacts picture, sport, burst, atd.), formát fotek (.jpg nebo .bmp), velikost (od 160x120 do 1600x1280 ), prostředí (auto, denní světlo, noc, sepia, černobíle, atd.), nastavení (contrast, brightness, saturation, hue, gamma), pojmenování a počítadlo obrázků, JPEG kvalita a samospoušť. Můžete také nastavit kam se budou obrázky ukládat. Blesk lze ovládat ikonou v aplikaci Camera. V nastavení Auto není kvalita nijak vynikající, ale zřejmě by šla vylepšit v nastavení.

Volby aplikace Camera

Utilita Smart Dialing je stejná jakou používá K-mate JAM a mohla by být ještě lépe použitelná, kdybych mohl používat full keyboard k filtrování mých kontaktů. Objevil jsem totiž, že používání kontaktů v modu naležato je rychlejší pro zadávání čísel. Trochu mne zklamalo, že nelze požít scrolování v kontaktech pomocí D-Padu a musí se použít prst nebo stylus v portrét modu. Doufám, že to vyřeší nějaký update.

Jak jsem již zmínil dříve, Comm Manager umožňuje rychle přepínat Phone nebo Bluetooth a Wi-Fi radia nebo ActiveSync. Je dobré například namapovat tuto utilitu na některé hardwarové tlačítko.

Comm Manager na I-mate K-JAM

Voice Dial aplikace od Cyberon je podobná jako Voice Commander, kterou jsem objevil u TORQ P100, ale TORQ umožňuje prstem zadávat čísla a SMS a číst emaily. Musím zjistit, jestli by tato verze nainstalovat na HTC Wizard. Voice Speed Dial lze nastavit tak, aby šlo volat přímo z konaktů, můžu potvrdit, že to funguje i s BT headsetem a s BT Parrot Easy Drive car kit.

Microsoft nyní potřebuje získat oficiálně povolení ke spolupráci Voice Command přes bluetooth, když to u ostatních společností úspěšně funguje.

Nainstaloval jsem SKYPE na testovaný QTEK 9100 a zkoušel s přiloženým headsetem. Bylo ta několik vteřin zpoždění a měl jsem pocit, jako bych mluvil s někým na měsíci. Na K-JAM byl výsledek stejný, takže pokud patříte mezi náročné Skype uživatele, není to možná to pravé pro vás.

Skype na the K-JAM

Mezi oběma přístroji existuje ohledně designu a softwarové výbavy jen několik málo odlišností. Jak jsem již zmiňoval Skype, ani-virus a Backggamon a utilita Comm Manager tvoří onen trochu odlišný styl mezi oběma přístroji.

Co se hardwarových rozdílů týká, plast v okolí klávesnice je u K-JAM černý a u QTEK tmavě šedý. K-JAM má jasnější podsvícení klávesnice a má podsvícené i čísla a znaky, zatímco QTEK má podsvícená pouze písmena. Když jsem pořizoval závěrečné screenshoty klávesnic, všiml jsem si u QTEKa, že čísla a znaky jsou podsvícené také, ale pokud není vyloženě tma, tak to není pouhým okem vidět, protože toto podsvícení je příliš slabé.

Displej u QTEKa je má mnohem živější barvy, K-JAM má barvy trochu vybledlé a podsvícení je jasnější. Osobně preferuji tmavší živější barvy namísto oslepujícího jasu u K-JAM.

Vzhled těchto přístrojů mám mnohem radši než připravovanou verzi T-Mobile, která má být představena v USA, ale nemohu platit několik stovek navíc za nedotované odblokované přístroje.

Závěrem

Hrál jsem si s oběma přístroji více jak týden a věřím, že jsou to nejlepší Phone Edition přístroje, jaké jsem kdy používal. Mají všechny dostupné bezdrátové technologie, stereo reproduktory, výbornou klávesnici, multifunkční ovládací tlačítka pro WM2005, ke štěstí chybí pouze VGA displej a rychlejší procesor, jinak bychom mohli hovořit o bezkonkurenčních přístrojích. Pokud hledáte nějaký Phone Edition s WM2005, HTC Wizard bude dobrou volbou kapesního počítače. Vyzkoušel jsem i HTC Universal, ale je pro mne příliš velký a klávesnice není tak dobrá, i přesto že má naopak VGA displej a rychlejší procesor. Jedině přicházející HP 6700 s integrovaným GPS přijímačem by mohl být konkurentem pro HTC Wizard.


Zdroj: Matthew Miller pro PDA GeekTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1840