PDASoft

!PyroManiA!  velice slibná izometrická akce
Publikováno: Pondělí, 06.03. 2006 - 00:00:00
Téma: Recenze počítačových her pro Pocket PC


Hra !PyroManiA! je vskutku podařeným kouskem. Něco podobného tu ještě nebylo a tím pádem zcela suveréně zaplňuje prázdné místo na trhu. Propracovaný příběh, plný akce, úkolů a hlavně nespočet hodin dobré zábavy.Klikni pro zvetseni obrazku Autorem této novinky jsou Wild Games. Ono vlastně tvrdit, že jsou je lehce mystifikující, protože celý projekt je takříkajíc „One man show“. Hra je výsledkem práce jednoho nadšeného člověka (Benjamin Kharitonov) trvající necelé tři roky. Benjamin vytvořil kompletně celý herní engine včetně grafiky, hudby a zvuků. Pojďme se tedy podívat jak to vypadá.

Grafika

Grafika je nádherná podívaná. Nejen proto, že všechny předměty jsou do detailu propracované a veškeré akce plynule animované. Je to především izometrickým pohledem, čož je jakési pseudo 3D. Schválně jestli vás napadne nějaký titul, který by také přinášel na vaše PDA 3. rozměr. Asi jich moc nebude, že? O grafice se težko píše, lépe ji vidět a posoudit sám. Jediné co zbývá dodat je náročnost a potěším asi každého, když řeknu, že stací i méně výkonné stroje bez speciálních grafických čipů. Grafika je jednoduše úžasná a nenáročná.

Zvuky

Klikni pro zvetseni obrazku Hra je velice dobře ozvučena a to jak z pohledu kvality tak kvantity. Skoro každá akce je doprovázena zvukovým efektem od odezvy tlačítek a používaných předmětů přes výmluvná citoslovce osob a nestvůr až po praskání hořících věcí, které vás bude doprovázet asi nejčastěji. Hudební doprovod je nevtíravý a dynamický. V závislosti na aktuální situaci se hudba mění a tím výborně doplňuje atmosféru. Je příjemným zpestřením a dodává hře život. Pokud mám mluvit o kvalitě, není to určitě 100%, ale velmi se blíží.

Ovládání

Klikni pro zvetseni obrazku Ovládání je velmi jendoduché a rychle se vám dostane do ruky. Na hlavní obrazovce vidíte především vašeho hrdinu, kterého ovládáte stylusem (což je asi nejlepší způsob – můžete kliknout na místo, kam má dojít a nebo držet stylus ve směru pohybu) nebo tlačítky (vlevo/vpravo natočíte a tlačítkem nahoru jdete zvoleným směrem). V horní části obrazovky je malá lišta s tlačítky pro uložení/nahrání, ukončení, pauzu či vstup do menu. Dole se nachází váš inventář, kde máte předměty, které jste cestou našli a jejich vybráním a stisknutím tlačítka POUŽIJ využijete jejich vlastností (lékárničky, brnění, přístupové karty nutné k postupu). Nad inventářem jsou poslední dva ovládací prvky. Prvním je tlačítko PAL kterým střílíte z vybrané zbraně (výborným vylepšením je automatická střelba pokud klikáte na nepřítele) a tlačítko POUŽIJ, které se, pokud je v blízkosti předmět, se kterým můžete něco provést (nebo nějaká postava), změní na AKCE. Pro zapomnětlivé je zde ID-Com což je multifunkční zařízení s mapou, zadanými úkoly a statistikami hry. Nechybí ani malý help, kde je všechno náležitě vysvětleno.

Příběh aneb o co jde

Klikni pro zvetseni obrazku Autor prezentuje hru jako Post-nukleární RPG. Pod RPG (Role Play Game, neboli hra na hrdiny) si představuji něco trochu odlišného, především hru, kde si hrdinu trénujete a určujete jeho osud (Např. Fallout). Samozřejmě můžete namítnout, že hrdinu hrajete, ostatně která hra není hrou na něco, ale původní význam je trochu jiný. Podle mého názoru je to jakási akční adventura. Nemá však smysl přesně škatulkovat hru.
Klikni pro zvetseni obrazku Důležité je, že jako odborníci na požáry ve ventilacích SkyTeku jste byli přizváni k otestování nového plamenometu. SkyTek je podzemní komplex, kam se lidé uchýlili po jaderné katastrofě, jelikož je povrch neobyvatelný. A aby to nebylo tak lehké, ani v podzemí nejsou lidé v bezpečí a proto ten plamenomet … více nebudu prozrazovat, abyste nepřisli o překvapení. Zde váš příběh začíná a prozatím končí, jelikož je k dispozici zatím jenom demo. V každém případě doporučuji vyzkoušet a v případě zájmu hru objednat, protože je momentálně v akci se slevou. Co vás čeká je hutný příběh plný vedlejších úkolů, mnoho dialogů a nespočet věcí k použití. Různé zbraně, chytří nepřátelé a dlouhé hodiny hraní. Hra by se měla dodávat i s editorem map, takže o zábavu budete mít postaráno i po dohrání.

Závěr

Klikni pro zvetseni obrazku Zatím je k dispozici pouze Trial verze, ale na plné se usilovně pracuje. Je to opravdu smělý projekt, který s přehledem může konkurovat komerčním projektům velkých firem. Rozhodně doporučuji vyzkoušet, určitě se vám hra zalíbí a budete nerpělivě očekávat pokračování v plné verzi.

PS: Pokud by se vám český překlad nezdál, pište mi vaše připomínky a já se pokusím případné chyby napravit.


Kategorie Počítačové hry
Výrobce Wild Games
Licence Komerční
Verze 1.0
Nároky Pocket PC, Arm/XScale, 4 MB RAM
Cena 24,95 U$
Download !PyroManiA! - 3,15 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1846