Baterie a s ní související výdrž vašeho PDA, to jsou jedny z nejzajímavějších témat, protože napříč platformami je s výdrží svého PDA spokojený asi jen málokdo. Svědčí o tom také velký zájem o naše kutilské články, kdy se skrze zkušenosti PDA kutilů snažíme přiblížit tuto problematiku všem majitelům PDA. Dnes pro vás máme připraveno pokračování, kde vás seznámíme s nožnými komplikacemi spojenými s výměnou baterie.
|
Aneb zánět spodku
Tak nějak bych to asi nazval.
Když tohle slyšíte někde v nějakém ženském klubu, tak je jasné že dotyčná slečna či paní má nějaké ty svoje ženské problémy. U nás chlapů a chlapců se tohoto slova dočkáte leda když se někdo zmíní o tom, že mu koroze zpracovává podvozek jeho automobilu a nebo, že mu vlhne od sklepa barák.
No možná by jsme našli ještě i více slovních obratů, ale tohle pro úvod stačí.
V případě tohoto článku se jedná o spodek vysunovací části Tungstenu T3, alias slider.
Jupí, juchej, juchajdá. Tak nějak bych popsal svoje pocity po výměně baterie v mém Palmíkovi. Hned chvilku po tom, co jsme se tu společně dohadovali, kdo, co a kde a komu, aneb v komentářích „válka serverů“, pustil jsem se do další výměny baterie.
Budou to informace, které tu již letmo proběhly, ale rád bych to nějak nashromáždil aby to bylo vše po jedné hromadě.
Shrnutí předchozího článku
Baterie funguje a za normálního používání a čtení nějakých informací jsem se udržel asi tři dny na 70%. K tomu proběhla asi jedna nebo dvě synchronizace po kabelu, jinak jsem se jí snažil řešit přes BT, aby se baterie nedostávala zbytečně na 2 minuty do režimu nabíjení.
Další měněná baterie pro kamaráda se chovala naprosto stejně výborně.
Přináším tentokrát i logy (batery.txt).
I tak jsem byl se svým Palmem, ale stále ve střehu co baterie dělá a jak se chová. Takže jsem ho několikrát denně zapnul a nechal jen tak ať se po třech minutách sám vypne a sledoval, co dělá kapacita baterie. Vše by OK.
Problém nastal až v pátek na večer, když jsem Palmíka odpojil v práci z kabelu v domnění, že je nabitý a ubíral jsem se domu. Když jsem pak dorazil domů, zarazilo mě, že baterie byla na 80% !! No nějak jsem neměl čas se tomu věnovat a tak jsem ho napojil na kabel nechal nabíjet a odjel se věnovat svým dalším aktivitám.
Když jsem se vrátil zpět, asi kolem čtvrté hodiny ranní, počítal jsem s tím, že již bude Palm plně nabit. Avšak to, co na mě čekalo mne opravdu překvapilo.
Ne, neběhaly kolem bíle myšky, jel jsem autem, tedy se nepilo.
Když jsem si Palm zapnul a koukl na stav baterie, tak jsem si připadal jako ve špatném snu.
Kapacita ukazovalo zhruba toto:
100%, 95%, 72%, 59%, 46%, 33%, 25% Vaše PDA je vybité...
Na to jsem opravdu neměl sílu tak časně ráno, hodil jsem ho znovu na kabel a šel spát.
Druhý den jsem zkoušel to samé znova, ale marně.
Nakonec jsem se rozhodl, že Palm rozeberu a zkusím projít celé vedení a zapojení baterie, jestli se někde něco neuvolnilo, nebo nevznikl kraťas (short circuit).
Takže jsem vše rozbalil, proměřil a jen tak na krátko zapojil do Palmíka
Nastartoval a naběhl s kapacitou asi 45%. Ale dál nic. Zůstal stát na této hodnotě a dokonce se dostal až na 49%. Tak jsem z toho byl trošku zmatený a pustil jsem na něj BatteryTIME.
V pohodě se standardně vybíjel a asi po hodině z něj ubylo jen asi 5% (můžete srovnat v článku Výměna baterie v PDA Palm Tungsten T3 Roberta Bureše, pozn. šéfredaktora).
Za rozebraného stavu jsem zapojil spodní část a pomalu se připravoval na nové nabíjení.
Po připojení spodní části jsem měl ale oči opět na vrch hlavy, když mi BatteryTIME začal hlásit 33%, 25%, Vaše PDA je vybité... a byl konec.
hš>Takže závada byla zřejmě ve spodní část, ale kde?
Tímto vám tedy přináším obrázky rozebraného spodku (slideru), jestli jste se do této fáze ještě nedostali.
Nejhorší fáze rozebírání
Vrchní díl kolem tlačítek - rozloupnete stejně jako tělo palmu, jen s tím rozdílem, že musíte vyvinout šikovnou hrubou sílu. Vršek je nalepen po obvodu spodní části.
Zámeček u konektoru – tak to je ten poslední obrázek. Mělo by to fungovat tak, že se zadní kryt promáčkne pod úroveň konektoru a vysune. No, nějak se mi to zrovna nepodařilo, ale po složení to drží.
Moc se toho tady zrovna dělat nedá. Srovnat folie, vyčistit vše od špíny a lupou prozkoumat, jestli někde něco není.
Mezi tím tělo Palmu leželo bokem a BatteryTIME si už asi kolem dvou hodin pomalu ukusoval energii s baterie. Tedy se zdálo, že takhle je vše v pořádku.
Co se dalo vyfoukat, tak se vyfoukalo, co mechanicky očistit očistilo a zase jsem to celé poskládal zpět. Očistil jsem i konektor v palmu a zacvakl do něj konektor od spodku.
A najednou nic.
Kapacita se držela a jela dál podle svého.
Tedy se domnívám, že mi někde zůstal vlásek drátku. Mohl zapadnout i do konektoru od spodku a nebo to bylo vyloženě na spodní části, kde se připojuje PDA na kabel a byla tam nějaká vodivá špína. Jinak si nedokážu vysvětlit tento stav.
Tedy tímto jsem možná odhalil tajemství rozebraného spodku Tungstena T3.
Trosku jsem upřesnil dodaným výpisem BatteryTIME předchozí článek.
A ještě jedna informace na závěr
Při běhání po Internetu jsem objevil zajímavé informace ohledně baterií pro mobilní telefony.
Mám za to, že stejně tak se to trošku týká i nás PDAčkářů. Jestli přímo ne, tak jen budeme v této oblasti zase o malinko chytřejší
Ať Vaše Palmy mají stále jasný svit !