Firmu Astraware není třeba představovat. Každý ji zná již z dob, kdy hrál jejich hry na prvních barevných Palmech. Vždycky vše šlapalo jak má, děj i barevná grafika byly a jsou vždy dotažené do nejmenších detailů.
Dnes bych chtěl podrobněji představit hru, při které se sice displej PDA nezbarvuje krví a nikde nechrastí kovové uzávěry zbraní, ale vůbec to neznamená, že by závislost na tuto hru byla menší. Naopak. Ve škole, v čekárně u lékaře, či v dopravním prostředku oceníte nekonečné hledání anglických slovíček a budete se snažit dostat do tabulky nejvyšších skóre, ale to předbíhám...
|
O co jde?
Hned na úvodní obrazovce vás uvítá zelený červík se společenským motýlkem a lišáckým úsměvem. Před spuštěním nové hry si můžete přečíst pravidla. Jelikož jsou v angličtině, vysvětlíme si je zde. Není to nic složitého.
Při kliknutí na „new game“ se odshora nasypou hrací kameny a vaším úkolem je v libovolném směru nalézt anglický výraz, kromě citoslovcí a křestních jmen. Slovo klikáním vyznačíme, což poznáme i podle změny barvy kamenů a zelených šipek, které nám označují, v jakém pořadí jsme kameny spojovali. No a opětovným kliknutím na poslední písmeno slovíčka, toto celé slůvko odletí to červí tlamy a my jsme odměněni hlasitým chroupnutím. (Musím podotknout, že naprosto skvělým zvukem, který připomíná ukousnutí pořádného kusu krásně tvrdého a zeleného jablka, pomocí zdravých a silných zubů).
Jelikož Bookworm je v překladu knižní červ, podle počtu bodů a délky slova jste odměněni patřičnou vrstvou knih v poličce vlevo. U nás bychom řekli knihomol, ale mol by nemohl být tak hezky graficky vyveden, jako náš červ. V levém horním rohu jste informováni kolik bodů mělo dané nalezené slůvko a uprostřed je žlutě celkové dosažené skóre.
Po několika tazích, se začnou objevovat některé nové hrací kameny zbarvené na zeleno. To proto, že jejich použití ve hře je odměněno vyšším počtem bodů. Dosud to vypadalo jako procházka růžovým sadem, ale brzy přituhne. Začínají se totiž objevovat kameny, které doslova hoří plamenem. Pokud nevytvoříte slovo pomocí horního hořícího kamenu, tak vám za chvíli shoří celá knihovna. Nemusíte sice s hořícími kameny vytvořit slovo hned, protože to pochopitelně nemusí jít, ale při každém slovu vytvořeném jinde, se propadne hořící kámen dolů o jeden stupínek.
Jestliže necháte dopadnout hořící kameny až dolů, máte poslední možnost, jak knihovnu zachránit před totálním požárem, tedy najít slovo s použitím hořícího kamenu. Nemusím ani připomínat, že než propadne dolů jeden hořící kamen, odshora vám někdy začínají hořet další, takže se i vám postupně začíná rosit čelo. Naštěstí jde hra pozastavit pauzou nebo dokonce i ukončit a při příštím otevření pokračujete z místa, kde jste skončili.
Pokud přemýšlíte příliš dlouho, červík se na vás podívá hezky zpříma a šibalsky zamrká, neboť již delší čas neměl co chroupat.
Pokud necháte knihovnu shořet, zobrazí se vám výsledková listina, kde se dozvíte jaké bylo nejdelší vámi vytvořené slovo a zároveň jaké bylo bodově nelépe hodnocené slůvko. Kromě toho se dozvíte jestli jste pouze na kvalifikační úrovni prodejce knih nebo již vaše úroveň znalostí slůvek stoupla a vy máte kvalifikaci majitele knihkupectví. Pokud vaše skóre stojí za to, je vám nabídnuta tabulka, kam si zapíšete vaše jméno a budete se zjevovat na výsledkové listině vždy, když hru otevřete nebo po jejím skončení. Samozřejmě máte v této výsledkové listině zajištěn postup vzhůru, až se časem ocitnete pod panem Bulgakovem, který nahrál 100 tisíc bodů. Musím se pochválit, na minulém PDA před 2 lety, jsem pana Bulgakova porazil a dostal se tak na první místo. Musíte mi věřit, protože nyní to dokázat nemohu.
Ovládání, grafika a zvuky
Jelikož pouze stylusem vyťukáváte slovíčka, je tedy ovládání a hratelnost výborná, jak jinak že. O chroupání jsme již mluvili a pokud si dáte trochu větší hlasitost, tak máte možnost slyšet i jemné praskání hořících hracích kamenů. Zvuk samozřejmě na podnikové poradě u ředitele nadnárodního koncernu vypnete, ale to vůbec nic neubere na vašem zápalu do hry a herním napětí.
Hodnocení
Co k tomu napsat. Hra je naprosto stabilní a špičková a splňuje účel k jakému je napsaná. Firma Astraware si dala i u této jednoduchoučké hry, jako vždy práci s grafickým prostředím, takže to není jen o nudném vyťukávání textu. Prostě vám to sedne a za chvíli ani nezjistíte, že porada skončila a vy jste zůstali sami s ředitelem, který vám fandí a přes rameno radí další slůvka.
U novější verze přibyla jistě slovní zásoba, takže se vám asi nestane, abyste vyťukali slovíčko a červík ho neznal.
Zápory
Nyní musím najít něco záporného. Ano, vzpomínám si, že na mém starém iPaqu 2210 se hra otevírala rychleji než nyní na iPaqu 4700. V obou případech byla hra na SD kartě. Takže stejně to není vada, tak není co řešit.
Závěrem
Pokud se ptáte, jestli jsem někdy litoval peněz ta tuto hru, tak musím odpovědět, že nikdy. Znovu bych do toho šel, protože tahle hra vás nikdy neomrzí a navíc máte perfektní příležitost si prosvištět anglická slovíčka.