PDASoft

Ochráníme informace v Palmu a ještě to bude vypadat hezky...
Publikováno: Pondělí, 27.03. 2006 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Bezpečnost přístupu k datům je dnes zmiňována na každém kroku. V PalmOs ji můžeme řešit pomocí vestavěných funkcí nebo různých doplňujících programů. Program Picture Password od společnosti Softava slouží zaheslování přístupu do vašeho Palm OS přístroje pomocí obrázku. Lze také použít kód zadaný hardwarovými tlačítky. Ale všechno pěkně popořádku...Instalace

Instalujete dva soubory PicturePasswordEngine.prc a PicturePasswordPanel.prc. První je vlastní aplikace a druhý soubor je panel do Preferences. Celá instalace zabere 272 kB a proběhne standardně.

Klikni pro zvetseni obrazku

Nastavení

PicturePassword můžete spustit dvěma způsoby :

  1. tapnete na ikonu programu v launcheru.
  2. v Palm Os Preferences na záložku PicturePassword.

Po spuštění se objeví pro nastavení programu následující obrazovka.

Klikni pro zvetseni obrazku

V horní části vidíte dva sloupečky tlačítek ve třech řadách. Musíte postupovat systém -> picture -> button. Jiné pořadí vám nebude povoleno. V levém sloupci máte možnost základního nastavení a v pravém další možnosti. Jakmile nastavíte cokoliv v sloupci Passwords, dojde automaticky k zaškrtnutí daného řádku.

V system musíte nastavit systémové heslo. Bez něj prostě nemůžete pokračovat v nastavení dalších parametrů. Asi ale není příliš pravděpodobné, pokud se zajímáte o tento software, že nemáte heslo už dříve nastavené.

Autolock & more vám umožní nastavit, za jakých okolností se má Palm automaticky zamknout. Můžete zde také omezit spuštění palmu pouze na hlavní vypínač. Eliminujete tak možnost náhodného zapnutí jiným hardwarovým tlačítkem. Jako poslední lze během nabíjení vytvořit z vašeho palmíku vkusný stojánek na foto.

Tlačítko picture skrývá možnost zvolit obrázek, který se objeví po zamknutí vašeho PDA (navíc tu vlastně nainstalované fotografie můžete i smazat). Určíte si, kolikrát se budete muset na obrázku správně trefit, abyste přístroj opět odemkli. Také rozhodnete, jestli budete odemykat prstem, nehtem, nebo stylusem. To je vlastně jistá tolerance nepřesnosti při zadávání kódu.

Klikni pro zvetseni obrazku

Owner Info nabízí přepnutí do systémových preferencí a úpravu informací o majiteli palmu.

Button rozšiřuje možnosti odemčení vašeho křemíkového miláčka kódem složeným až z deseti stisknutí hardwarových tlačítek. Dokonce je možné, aby PicturePassword rozeznal dlouhá a krátká stisknutí.

Klikni pro zvetseni obrazku

Built in security přepíná do vestavěných preferencí, kde nastavíte systémové zabezpečení.

Spodní část hlavní obrazovky je vyplněna textovou reklamou výrobce ...

Práce s programem

Pokud máte nastaveno automatické zamknutí přístroje, zobrazí se po zapnutí vybraný obrázek a můžete zadávat kód. Tedy tapat do obrázku tak, abyste palm odemkli. Nutno dodat, že součástí instalace je jen jeden defaultní skin a další můžete stáhnout ze stránek výrobce. Je také možné konvertovat svoje fotografie pro PicturePassword, pomocí programu PictureConverter. Tento program také získáte na stránkách výrobce. Jestliže jste si vymysleli taková místa na obrázku, že nejste schopni si na ně vzpomenout, tak nezoufejte a ... zkuste zadat kód hardwarovými tlačítky. Jistě vás napadne: „A co když ho také zapomenu?“. I na to PicturePassword myslí a po špatném zadání nabídne vložení systémového hesla. Na jméno manželky, přítelkyně, přítele, křečka ... si určitě vzpomene každý. Zde je vše jak má být a program je bezproblémový.

Při používání tohoto programu však narazíte i na některé zvláštnosti. Divné například je, že pokud nastavíte, aby se Palm automaticky nezamykal a zamknete ho vestavěnou Security prefs, tak se PicturePassword vůbec nespustí. Pokud používáte nějaký program pro spouštění více aplikací pomocí jednoho hardwarového tlačítka (například QLaunch), tak na zadání tlačítkového kódu zapomeňte. Můžete si sice v Button vše navolit, ale až budete chtít tímto způsobem Palm odemknout, tak se PicturePassword bude tvářit jakoby nic. Vývojáři by také mohli trochu zapracovat na samotném otevírání aplikace. Pokaždé vyžaduje zadání systémového hesla. Proč by třeba nešlo použít i zde obrázku nebo tlačítek? Je ale pravda, že po nastavení programu už do něj tak často vstupovat nebudete. V e l m i zvláštní ale je, že soubor PicturePasswordPanel.prc bez zaváhaní a jakéhokoliv dotazu nahradí položku Security v systémových Preferences svojí vlastní záložkou. Security se tak dá spustit jen přes PicturePassword. Ve vyšších verzích Palm Os 5 je již Security samostatnou aplikací, ale v mém Tungstenu T k této podivné transakci došlo. Ke cti PicturePassword slouží to, že se po jeho odinstalaci vše vrátí k předchozímu stavu. Navíc lze tento problém obejít. Neinstalovat PicturePasswordPanel.prc. Na funkce programu to během mého testování nemělo žádný dopad.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku
Před instalací Po instalaci

Závěr

Myslím, že si PicturePassword najde své uživatele, pro které výše zmíněné nedostatky nebudou tolik důležité. Možná jsem například až příliš citlivý na to, když něco dělá v mém Palmu změny bez mého svolení. Rozhodně uznávám, že se jedná o software, který komfortně doplňuje možnosti systému. Řekl bych, že velkou většinu své práce dělá dobře a spolehlivě.


Kategorie Bezpečnost
Výrobce Softava
Licence Komerční
Verze 2.1 Pocket PC
2.2 Palm OS
Nároky Pocket PC 2000/02/03
Palm OS 3.5
Cena 14,95 U$
Download Pocket PC - 667 kB
Palm OS - 674 kB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1888