PDASoft

Xplore M68 Smartphone - Zážitky z první ruky
Publikováno: Středa, 29.03. 2006 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Xplore M68 je smartphone od GSPDA s operačním systémem PalmOS a v první řadě je prodáván na asijských a evropských trzích. GSPDA původně prohlašovaly, že serie smartfounů M se bude prodávat v Severní Americe. Nestalo se tak a nakonec od toho v USA upustili.Xplore M68 byl poprvé představen v únoru 2005. Poprvé jsem tento model uviděl v obchodech na služební cestě v Evropě. Potom jsem si udělal výlet k Tronic International, což je firma, která se zabývá distribucí Xplore telefonů v Singapůru, abych se přesvědčil, jak si stojí v konkurenci ostatních chytrých telefonů.

V první řadě největší dojem na mne udělalo to, že rozhraní PalmOS bylo lépe přizpůsobeno pro telefonování, takže základní funkce pro telefonování lze dobře ovládat jednou rukou. Také s používáním 5 směrového tlačítka jog-dial, mám ty nejlepší počáteční zkušenosti. Uvědomte si, že některé smartphony nejsou uzpůsobené ani jako telefony ani jako PDA a tím pádem se dost těžko ovládají, což jistě odrazuje uživatele. M68 je právě něco mezi PalmOS launcherem a prostředím GSPDA pro uzpůsobeným pro telefonování.

Když jsem poprvé uviděl na netu obrázky M68, okamžitě na mne působil příliš plasticky a zdaleka ne tak esteticky příjemně, jako serie Treo. Jakmile jsem ho ale uviděl ve skutečnosti a držel v ruce, tyto plastické pocity zmizely.

Ve skutečnosti materiál, který byl použitý při výrobě, byl rozhodně dobrou volbou. Velmi dobře se drží v ruce a nepůsobí tak zapatlaným dojmem, jako některé ostatní telefony po chvíli používání. Se svými rozměry 49,5 x 109 x 22,5 mm a váhou 127 gramů, se zdá poněkud tlustý a trošičku těžký, alespoň pro některé uživatele, ale na mne, jako ex-Treo uživatele, působí tenhle telefon tím správným robustním dojmem. Nezapomínejme, že vyšší váze a větším rozměrům, také notně přispívá 3,7V 1350 Li-Polymer baterie, se 170 hodinami výdrže v pohotovostním režimu.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Tlačítka tohoto smartphonu nepatří k nejhezčím, jsou naprosto plochá a vypadají obyčejně. Nicméně odezvu mají dobrou a dají vám pocítit, že byly stisknuté. Spíš bych tento smartphone viděl u business komunity než jako multimediální chytrý telefon, ale nijak mi vlastně jeho strnulý vzhled nevadí. Tlačítka jsou podsvětlena modře.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Poprvně když jsem telefon držel v ruce, tak jsem nemohl najít stylus, než jsem ho objevil v pravém dolním rohu. Je to vlastně podobné teleskopické párátko, jako měly PDA od Sony Clie. Plně vytažený je 9,4 cm dlouhý, v zasunutém stavu má pouze 5,5 cm, ale neměl jsem problémy s napsáním text, ačkoliv mám spíše větší ruce.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 MPixelů je umístěn na zadní straně přístroje. Kvalita fotek je celkem ucházející a vše je dobře provázané s programem, který je v přístroji nainstalován. Nejlepší snímky získáte pochopitelně v případě, že vše necháte na automatice. Reproduktorek je umístěn také vzadu, hned vedle fotoaparátu. Kvalita zvuku je v pořádku, přístroj netrpí žádnými neduhy, jako některé smartphony, u kterých je zvuk reproduktorku příliš hlasitý a nakřáplý.

Technické parametry:
Rozměry: 49.5 x 109 x 22.5 mm
Hmotnost: 127g
Procesor: ARM 9 OMAP 168 Mhz
Operační systém: Palm OS Garnet v5.4
Paměť: 32 MB RAM / 64 SDRAM flash memory
Rozšíření: SD/MMC memory slot
Displej: 176x220 pixelů
2.2"
65k-color
transflective (D-TFD)
Audio: 2.5mm headset jack
Zadní reproduktorek
Napájení: Dobíjecí Li-Ion Polymer
1350 mAh
4 hodiny hovoru
170 hodin ve vyčkávacím režimu
Konektivita: Tri-Band GSM radio (900/1800/1900)
Class 10 GPRS
HotSync-Connector
IrDA
Bluetooth (v1.1)

Explore M68 běží na operačním systému Palm OS Garnet verze 5.4. Většina vestavěných aplikací podporuje rozlišení displeje 176x220, zrovna tak jako některé aplikace třetích stran fungují některé dobře, ale některé hry nikoliv.

Řekl bych, že GSPDA se povedl skvělý tah s M68 s integrováním mnoha funkcí do tohoto smartphonu. Stisknutím tlačítek Nahoru nebo Dolů máte okamžitý přístup ke většině základních programů. Stisknutím tlačítka Domů uvidíte tyto obrazovky:

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku
Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Najdete zde také slušnou dávku populárních her, které jsou dodávané s tímto smatrphonem Bejeweled, Bookworm, GTS Racing, MegaBowling, Zap!2016, zrovna tak jako QuickPoint, QuickSheet, QuickWord nebo multimediální jMMS, jBrowser MoviePlay, MP3, PhotoAlbum, Ringtone, ECDiction, VoiceMemo.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

ECDiction je velmi šikovný prográmek k překladu čínštiny, pokud přepnete zněnu nastavení jazyka na čínské prostředí. Tento telefon je ve velkém dodáván právě čínským uživatelům, s čímž se můžete setkat u některé z vestavěných aplikací. Kromě toho můžete v preferencích snadno přejít na anglickou lokalizaci.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Na rozdíl od ostatních chytrých telefonů, Xplore nepřichází z žádným podobným programem jako je slovník T9, který by vám pomáhal při psaní SMS. Trvalo mi chvíli, než jsem si poradil pomocí různých metod rychlého vkládání textu. Po chvíli mi to šlo již docela rychle. Máte možnost si zatrhnout v nabídce, zda budete používat klávesnici k zadávání znaků nebo grafitti plošku.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Backup je jeden z velmi užitečných programů, který můžete zdarma využívat, jelikož je již přibalen spolu s telefonem. Jednoduše ho spustíte a o ostatní je již automaticky postaráno, včetně jednoduchého obnovení. To také zahrnuje mobilní poštu pro POP3 a IMAP email. Což je verze Mailu od PalmSource.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

M68 obsahuje také aplikaci VoiceMemo. Je to velmi jednoduché, jedním stisknutím pořizujete záznam zvuku. Zadní reproduktor poskytne celkem dobrou kvalitu přehrávaného zvuku. Zvukové záznamy lze uložit buďto do vnitřní paměti nebo na SD/MMC kartu a sice třeba přes Bluetooth, kde budou odeslány ve formátu AMR. To lze přehrát například na mém laptopu pomocí Quicktime přehrávače.

Program na správu fotek vypadal zpočátku velmi komplikovaně, ale velice rychle se mi ho podařilo zvládnout. Nejlepší je automatické nastavení, kde se opravdu nemusíte obávat, že pořídíte mizerné fotografie. V podstatě plní svou funkci dobře.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Ještě k ovládání aplikace Kamera, můžete zvolit, zdali budete pořizovat obrázky nebo video a to pomocí jog-dial tlačítka. V preferencích lze dále vybrat rychlost uzávěrky pro snímání obrazu, kvalitu zvukového záznamu, náhled, datum a rozlišení od 176x120 až po 1260x 960 pixelů. Co je nejlepší, můžete také zvolit kam se bude záznam ukládat. Uložení záznamu do vnitřní paměti je lepší, neboť se méně trhá při přehrávání. Po skončení můžete pořízené obrázky spravovat v programu PhotoAlbum. Poskytne vám nejen náhledy, ale i detailní prohlížení.

Dále je k dispozici MP3 audio pro přehrávání hudby. Ačkoliv se jedná pouze o základní funkce, poskytne v podstatě ty samé funkce jako PocketTunes.

Závěrem

Xplore M68 je dobrá koupě, dostanete kvalitní chytrý telefon, včetně GPRS tř.10, Bluetooth, Tri-band, 1,3Mpixelovou kameru a rozšiřující slot SD/MMC. K tomu celkem slušnou sadu užitečných programů. Navíc za méně než polovinu ceny mého Trea600, které nemá Bluetooth. Podle mého se jedná o něco víc než jen smartphone pro business komunitu, kde mohu číst i dokumenty s programem Quickoffice. Jedna věc je jistá, určitě nebudu editovat obsáhlé dokumenty na tak malé obrazovce, to mohu dělat na mém laptopu. Větší displej by ale znamenal větší zátěž pro baterii a narostla by i velikost a váha.

Výdrž baterie je slušná a měla by vystačit i pro nějakou služební cestu bez nutnosti dobíjení. Navíc mám k tomu USB kabel, takže mohu napájet chytrý telefon i z mého laptopu.

Je zde ale také i několik věcí, které mi u Xplore M68 vadí. Jednou z nich je stylus, nejen já jsem byl zvyklý ho mít v pravém horním rohu. Stejně budu zase používat prsty k zadávání. Další věcí je chybějící utilita pro otočení obrazovky, což je dobré například pro sledování videa nebo čtení e-knih.

A poslední věc, kéž by šlo namapovat hardwarová tlačítka, jak bylo po celá léta dobrým zvykem a standartem u PalmOS.

Celkově jsem ale s nákupem spokojen, navzdory některým softwarovým nedostatkům, což mohou vyřešit vývojáři aplikací třetích stran. Jedno je jisté, jedná se o vrcholné zařízení a je to dobrá investice, za tu cenu.


Zdroj: Paddy Tan pro Palm InfoCenterTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1892