PDASoft

MoePaint 1.1 - Kreslíme na Palmu
Publikováno: Čtvrtek, 30.03. 2006 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Pokusit se najít nějaký rozumný grafický program pro PalmOS 5 s podporou HiRes se ukázalo jako hledání jehly v kupce sena. Mnou kdysi na Treu 270 používaný freeware DrawIt 2 bohužel nepodporuje HiRes a po dlouhém hledání jsem se vzdal naděje na to, že budu mít na palmu nějaké rozumné freeware "malovátko". Rozhodl jsem se tedy najít alespoň nějaký komerční produkt za rozumnou cenu. Po vyzkoušení několika shareware aplikací, jednom hard resetu a velkém rozčarování, jsem se naděje na to, že najdu něco, co mi bude vyhovovat téměř vzdával. Rozhodl jsem se proto jít na hledání programu jinak a zkusil jsem hledat grafiku vytvořenou přímo na palmu s tím, že třeba zjistím, co má který software za možnosti. U většiny galerií bylo naštěstí uvedeno i jméno programu ve kterém byl ten který obrázek nakreslen. Nápadně často se objevovalo jméno MoePaint.Po chvíli hledání jsem zjistil, že se jedná o freeware a našel jsem poslední verzi 1.1. Nainstaloval jsem ho a byl jsem více než překvapen možnostmi, které nabízí.

  • Více než dostatečný počet kreslících nástrojů - tužka (pero), štětec, sprej, výplně, výplně s gradientem, čáry, křivky, guma, rozmazání....

  • Různé velikosti a tvary "štětců"

  • Možnost práce ve vrstvách včetně jejich průhlednosti

  • Slušná možnost zvětšení/zmenšení (50, 100, 200, 400, 800%)

  • Výběr barev v režimu HSV a RGB

  • Možnost nastavit, jakým způsobem se bude kreslit (Normal, Multiply, Erase, Screen)

S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o Photoshop pro Palm. Počet nástrojů a možnosti jejich nastavení jsou dostatečné, velmi potěší i možnost práce s vrstvami. Výběr barev v režimu HSV je také velmi příjemnou záležitostí.

Nechybí zde ani možnost exportu (a importu) ve formátu .bmp na kartu (z karty). Navíc lze různým nástrojům a funkcím přiřadit hw tlačítka, což je příjemné například pro funkci Hide Toolbar. Překvapením pro mne byla i možnost nastavení barevné kalibrace (gama korekce). Pro někoho může být také velké mínus chybějící možnost vkládání textu do grafiky.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Co mi ještě trochu kalí radost z tohoto jinak výborného programu je absence podpory formátu jpg. Také uživatleské rozhraní je poměrně nevzhledné, ale to bych rozhodně nepovažoval za velkou vadu. Další věc, která mne nepotěšila je to, že soubor s obrázkem se ukláda do RAM a ne na kartu. To může být problém ve chvíli, kdy je použito více vrstev a soubor je pak poměrně velký. Nicméně nechybí možnost exportu na kartu, takže v RAM může být pouze grafika, kterou právě editujete a ostatní si můžete odložit na kartu.

Na závěr nemohu jinak, než tento výborný program všem zájemcům o kreslení na Palmu doporučit. Na mém TE2 mi běží naprosto bez problémů a jediného pádu.

A jak MoePaint vypadá?

Po prvním spuštění program je třeba vytvořit nový soubor s obrázkem.

Klikni pro zvetseni obrazku

Na výběr máte velikost od 160x160 až po 640x640 pixelů, což velmi potěší, když očekáváte maximélně HiRes.

Klikni pro zvetseni obrazku

Výběr nástrojů je určitě dostatečný.

Klikni pro zvetseni obrazku

Práce s vrstvami je příjemná a jednoduchá.

Klikni pro zvetseni obrazku

Nastavení půhlednosti pro jednotlivé nástroje.

Klikni pro zvetseni obrazku

Ani možnost exportu obrázku na kartu nechybí.

Klikni pro zvetseni obrazku

Závěr

Na závěr nemohu jinak, než tento výborný program všem zájemcům o kreslení na Palmu doporučit. Na mém TE2 mi běží naprosto bez problémů a jediného pádu.


Kategorie Kreslení
Výrobce Toshiyuki Hayashi
Licence Freeware
Verze 1.1 beta 9
Nároky Palm OS 3.0
Cena Zdarma
Download moepaint11_beta9.zip - 105 kB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1893