PDASoft

Emily Dickinsonová III.
Publikováno: Čtvrtek, 30.03. 2006 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Knižní etvrtek

Dnes jsou k mání nejen jednotlivé básně Emily Dickinsonové, ale jejich soubory. Pokud jste tedy nestihli v minulých dílech vychutnat si její netypickou poezii nebo máte chuť počíst si víc, je k tomu teď ta ideální chvíle.Dnes je Emily Dickinsonová považována za jednu z největších básnířek Ameriky, ale v době její smrti bylo jejích téměř 2000 básní roztroušeno pouze mezi nejbližšími přáteli a příbuznými. Emily spoustu básniček nedokončila a také je nepřipravovala pro zvěřejnění. Psala si je na útržky papírů, na účtenky z obchodu, na zadní stranu kuchařských receptů a dávala je do obálek.

První editoři jejích básní je museli upravit, aby byly čtenářům 19. století srozumitelné. Přidali jim názvy, pozměnili syntaxi, upravili gramatiku, sjednotili psaní velkých písmen, doplnili předložky a spojky. Také jednotlivé básně roztřídili do kategorií jako - přátelé, příroda, láska a smrt.

Takto až do roku 1955, kdy Thomas Johnson publikoval kompletní vydání básní Emily Dickinsonové v původní podobě, neměli čtenáři šanci poznat styl a plnou hloubku jejích básní.

Poems - Series One
Básně - První série

V první části této sbírky jsou básně obecně přijímané pozitivněji, než v druhém díle: důvod je prostý - do tohoto dílu byl dán výběr toho nejlepšího od této autorky a do druhého dílu přišlo to ostatní...

Poezie HandStory
Poems - Series Two
Básně - Druhá série

...ale ani tento díl není špatný a leckomu se bude líbit víc. Kupříkladu někdo má raději poezii opěvující smrt, zatímco jiný spíše milostné - zvláště s ohledem na to, ze Emili Dickinsonové oba typy těchto básní psala velice netradičně a originálně.

Poezie HandStory
Selected Poems of Emily Dickinson
Vybrané básně

Další výběr básní, tentokrát však je dával dohromady někdo jiný - a s jiným pořadím mohou básně i jinak vyznět. vždyť do knihy se otiskne nejen srdce autora, ale i pořadatele.

Poezie PalmReader


Zdroj: www.memoware.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1894