PDASoft

Knihy online zdarma od Googlu
Publikováno: Sobota, 02.09. 2006 - 00:00:00
Téma: Obecné články


Google plánuje zdarma nabídnout ke stažení a tisku klasické romány, na něž už se nevztahují autorská práva. Nový vyhledávací nástroj umožní tisknout díla jako je Dantova Božská komedie nebo Ezopovy bajky.Do teď bylo možné knihy online pouze číst. Knižní vyhledávací nástroj Googlu má základ v mnohem rozsáhlejším projektu majícím za cíl zpřístupnit literaturu online ve vyhledávatelném formátu. Google za tímto účelem spolupracuje s významnými univerzitami jako je Oxford, Harward, Stanford, University of Michigan nebo University of California a na projektu se podílí i New York Public Library.

Dobrovolníci pracující na projektu Gutenberg už několik let upravují stará literární díla do textových souborů, které mohou být použity k tisku, čtení, nebo další editaci. Naproti tomu Google chce knihy nabídnout už přímo ve formátu pro tisk, jak se o to v minulosti snažilo už několik méně známých firem. Google Book Search neobsahuje knihy, na které se ještě vztahuje copyright – k těm jsou k dispozici pouze bibliografické údaje a omezené ukázky.

Zpráva o rozšíření této služby v době, kdy Google oznámil plány na rozšíření své nabídky služeb. Minulý týden například zveřejnil úmysl zaměřit se na korporátní softwarový trh. Firmám chce nabízet provozování e-mailu, kalendáře a dalších služeb na jejich vlastních doménách, podobně jako to v současnosti nabízí jednotlivcům. Tyto snahy postaví Google, který se v minulosti soustředil na vyhledávání a reklamu, do pozice přímého konkurenta Microsoftu.

Zdroj: BBC

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2210