MCards kartičky a zase jen kartičky
Publikováno: Úterý, 05.09. 2006 - 00:00:00 Téma: Články napříč platformami
Asi nejsem jediný, kdo se učí pomocí počítače angličtinu. K tomu jsem si zakoupil program Langmaster a jsem s ním spokojen. Myslím, že podobných programů je na počítači velké množství. Proto jsem čekal, že i na PDA budou nějaké výukové programy. Zkoušel jsem program PocketTeacher. Ten byl pěkný, ale nebylo to přesně to, co jsem přesně chtěl. Teprve nedávno jsem na jednom fóru objevil zmínku o programu MCards.
|
Jak program funguje?
Program je vlastně systém papírových kartiček přenesený do PDA. Každá kartička představuje jeden pojem (slovíčko, frázi, …) s výkladem (překlad). Na kartičce může být i výslovnost. Všechny kartičky jsou rozděleny do několika krabiček boxů. Na začátku jsou všechny kartičky v krabičce číslo 0. Při každém zkoušení je náhodně vybráno 20 kartiček. Program podle předem daného algoritmu volí krabičku, ze kterého budou vybrány kartičky pro testování. Tyto kartičky jsou pak postupně předkládány uživateli. Ten sám ohodnotí, zda danou kartičku uměl či ne. Pokud ji označí za naučenou, přesune se do vyšší krabičky. Pokud si myslí, že tuto kartičku neumí, přesune se zpět do krabičky číslo 0. Takto se postupně naučené kartičky přesunou do krabičky číslo 5. Celý tento systém je vyvinut německým psychologem Dr.Sebastianem Leitnerem. Podrobně je popsán na stránkách www.komenium.cz. Existuje ještě jeden program – PCards, který se od MCards liší právě v systému učení.
Vytvoření kartiček
Samotný program nabízí již několik sad kartiček. Vzhledem k tomu, že se jedná o německý program, jsou tyto sady pro většinu Čechů nepoužitelné. Jak tedy vytvořit svou sadu kartiček? Teoreticky by se to dalo přímo v programu MCards. Zde totiž můžete kartičky editovat, vytvářet a mazat. To je ovšem práce pro velice trpělivého člověka. Například vytvořit si sadu 1 000 anglických slovíček přímo na PDA by byla přímo sysifovská práce. Naštěstí existuje program PrismaCards, kde máte možnost vytvářet celé sady kartiček a velmi pohodlně je editovat. Bohužel tento program není freeware. Stojí 536 Kč. Záleží na každém uživateli, zda mu to připadá hodně nebo málo. Ten, kdo si systém kartičkového učení oblíbí jistě této částky litovat nebude.
Obrázek 1 – Program PrismCards.
Jinou možností, jak kartičky získat, je nahrát si již hotovou sadu přímo z Internetu. Na stránkách www.komenium.cz jsou zatím jen kartičky pro výuku morseovky, periodické tabulky prvků a herních výrazů. Tyto sady jsou zdarma. Zde vidím velkou možnost pro rozvoj tohoto systému. Já osobně bych si klidně zaplatil rozumný peníz za sadu kartiček, které bych potřeboval naučit. Kupříkladu nepravidelná anglická slovesa nebo anglické fráze by se mi určitě hodily.
Já osobně jsem využil pro mne klíčové vlastnosti programu PrismaCards a totiž schopnosti kartičky vytvářet ze souboru. Podporován je prostý text nebo formát csv. Nebyl proto pro mne problém vytvořit si soubor o přibližně 2 000 kartičkách.
Prostředí programu
Obrázek 2 – Program MCards.
Vzhled programu je pro mne trochu zklamáním. Používám systém Windows Mobile 5 na VGA obrazovce. A tady vypadá program poněkud nevzhledně. Ostatně posuďte sami. Na programu je vidět, že byl programován pro Palma a na Pocket PC byl přenesen až později. A se systémem Windows Mobile 5 se tak úplně nevyrovnal. Nejvíce to je vidět na nabídce, která se skrývá pod bílým obdélníkem vpravo nahoře. Teprve po klepnutí na tento obdélník se objeví nějaký text.
Obrázek 3 – Nastavení programu MCards.
Po stránce funkční však programu nemohu nic vytknout. Nestalo se mi, že by mi spadnul nebo prováděl nějaké divné věci. Funguje rychle a spolehlivě. Jediné problémy mám občas s ukončením programu. Ačkoliv používám doporučovaný způsob (tlačítko Done), někdy se stane, že program zůstane v paměti a musím ho násilně ukončit.
Práce s programem
Obrázek 4 – Režim předvádění kartiček.
Práce s programem je velmi jednoduchá. Přímo na úvodní obrazovce si vyberu sadu kartiček, kterou chci používat a klepnutím na tlačítko Open si ji otevřu. Mohu pracovat ve třech režimech. Prvním z nich je předvádění kartiček (Show). V tomto režimu jsou mi předkládány kartičky i s jejich výkladem. V režimu učení (Learn) je mi nejdříve předložen pojem a teprve potom výklad. Poslední režim testování (Test) je obdobný s tím rozdílem, že zde si sám ohodnotím, zda jsem kartičku uměl či ne.
Obrázek 5 – Režim testování.
Program umožňuje několik nastavení. Velmi jsem ocenil možnost časovače. Zde si mohou nastavit časový interval od 1 do 10 sekund, který udává prodlevu mezi zobrazením pojmu a jeho výkladu.
Obrázek 6 – Nastavení časovače.
Další výbornou funkcí je schopnost zaměnit pojem s výkladem. Pro mne to znamená, že slovíčka mohu zkoušet v obou směrech (z češtiny do angličtiny a opačně). Nezanedbatelnou výhodou také je, že celý program je možno také ovládat pomocí hardwarových tlačítek.
Správa kartičkových sad
Program umožňuje jednoduchou správu jednotlivých sad. Stačí si sadu vybrat a stisknout tlačítko Manage. Můžu se podívat, kolik kartiček je ve které krabičce, vybrat si, ze které krabičky se budu učit, popřípadě vymazat celou lekci nebo začít s učením znova. Osobně jsem milovník statistik a tak bych uvítal přehled toho, kolik kartiček jsem se naučil v jaký den a jaká je moje průměrná úspěšnost. Ale tato funkce není životně důležitá.
Obrázek 7 – Správa sady kartiček.
Synchronizace
Celkem jsem se těšil na novou verzi programu PrismaCards, kde byla slibovaná plná synchronizace programu PrismaCards s MCards. Představoval jsem si to tak, že bude možné stisknutím jednoho tlačítka sesynchronizovat kartičkové sady mezi počítačem a PDA. Bohužel to však funguje poněkud kostrbatě. Z počítače do PDA se kartičky exportují. Zpětná synchronizace je vlastně nahrání změn z PDA do počítače. Toto navíc vyžaduje ruční překopírování souborů z PDA do počítače. Na webových stránkách www.komenium.cz je sice vylepšený návod na synchronizaci, ale přesto mi to přijde trochu nešikovné.Za sebe musím říct, že mi toto až tak moc nechybí, protože používám kartičky pouze v PDA pomocí programu MCards. Program PrismaCards pak používám výhradně pro vytváření sad kartiček, i když bych mohl provádět výuku a testování přímo v tomto programu.
Závěr
Program MCards jsem si zvykl používat a musím říct, že je výborný. Práce s ním je jednoduchá a přehledná. Co mi na něm vadí, je vzhled. Kdyby program vypadal jen trochu lépe, mohl bych o něm mluvit jen v superlativech.
Nejvíce mi však chybí vytvořené sady kartiček, které bych si mohl stáhnout a používat. Možná je to tím, že jsem již od přírody pohodlný, ale myslím si, že nás bude víc.
|