PDASoft

Válka mezi klasickými PDA a komunikátory
Publikováno: Čtvrtek, 07.09. 2006 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Doba pokročila a na klasická PDA nám pomalu, ale jistě sedá prach. Do popředí se derou komunikátory (PDA s GSM funkčností), PDA s integrovaným GPS a komunikátory s integrovaným GPS. Ale na úkor čeho? Displej ustupuje "klávesničce", rozlišení zůstává QVGA kvůli ceně. Výkon jde dolů kvůli životnosti baterie.



PDA, jako samostatné přístroje, už nelákají tolik příznivců jako dříve. Ne nadarmo se říká devatero řemesel, desátá bída. Ano, PDA umí vše, ale aby to uspokojilo náročného uživatele, musí být kapesní počítač "postavený" k jednomu určitému účelu. Snaží-li se zvládnout vše, jde vždy o kompromis. Je to jako s dinosaury, je nutná specializace, jinak nám vyhynou. Na trhu se objevují dva druhy nových zařízení.

První druh

První jsou PDA obohacené o integrovanou GPS. Začal s tím již ASUS (nejnovější je MyPal A636N), velmi povedená integrovaná GPS se skrývá i ve Fujitsu-Siemens LOOX N560. Tahle PDA na výkonu nijak neztrácejí, nemusí šetřit baterii. GPS přijímač zapnete jen ve chvíli, kdy ho skutečně potřebujete a jen na tak dlouho jak potřebujete. Navíc se jedná o přijímač, nic se nevysílá a proto jeho spotřeba není tak strašně vysoká. (Pro ilustraci - moje externí GPS si řekne o 70-80mA. Na 10h provozu by vám stačila 800mAh baterie.) Ale i v případě GPS je tu jeden kompromis. Zmizel CF slot, snad kvůli místu. Lze to ale připsat všeobecnému trendu, který s využitím CompactFlash pro budoucí PDA nepočítá.

Druhý druh

Úplně jiný charakter mají PDA, která se specializují na GSM komunikaci. Jádrem pudla je výdrž při nepřetržitém provozu. Komunikátor nelze úplně "uspat", musí udržovat spojení s GSM sítí, musí být připravený na příchozí hovory, SMS. Musí na ně reagovat a samozřejmě po dobu hovoru také vysílat. Vysílání poměrně hodně konzumuje energii z baterie. Hlavní problém je ale to, že je systém (byť jen částečně) neustále "vzhůru" a bere si nepřetržitě určitou porci energie. Aby se dosáhlo dostatečně šetrného provozu, je jádrem komunikátorů vždy o něco slabší procesor, který má nižší spotřebu.

Displeje komunikátorů se stávají druhým kompromisem. Typicky jde o QVGA, tedy 320x240, nebo jeho čtvercovou variantu 240x240. Kdysi nádherná podávaná. Kdo však měl nějaký čas v ruce skutečné VGA (640x480), ten ví o čem mluvím. Na to si prostě zvyknete! Menší rozlišení znamená nižší spotřebuj a nižší nároky na výkon grafiky (a na výkon vůbec), takže jeden z důvodů je další úspora energie. Navíc nižší rozlišení je nesrovnatelně snazší vyrobit, takže cena komunikátoru se dá stlačit pod 20 tisíc korun.

Další dobrý důvod proč šetřit na displeji je klávesnička. Na přední stranu přístroje se musí vejít pod displej také malá, ale úplná alfa-numerická klávesnička. Osobně ji dobře znám z Trea, psát se na ní dá palcema celkem pohodlně, ale když můžu, připojím si externí klávesnici. U komunikátoru by klávesnice být měla (když už chcete komunikovat), dá se ale řešit i jako výsuvná v těle přístroje. Stále jsou to však palce, kterými píšete. Takto řeší klávesnici například T-Mobile MDA nebo stroje Qtek a další. Malou klávesnicí pod displejem jsou kromě Trea vybaveny modely HP hw65xx a hw69xx nebo nový FS LOOX T830.

Hybridní druh

Posledně jmenované komunikátory integrují také GPS přijímač, takže jsou vlastně takovými hybridy mezi telefonem, GPS navigací a kapesním počítačem. Pokud se spokojíte s nižším výkonem a bude vám stačit displej máte v dlani, vše, co kdy můžete potřebovat.

Osobně si však myslím, že tento kompromis je stále dost bolestivý. Vlastním Treo 650, osvědčený to stroj. Jako mobilní telefon mi naprosto postačuje, obstojí i jako organizer nebo MP3 přehrávač, výdrž je neskutečná. Dál ale jeho funkce pokulhávají. Displej je malý, rozlišení kruté a o výkonu se zde snad ani nedá mluvit. Žádné WiFi. Jako PDA mi proto slouží iPaq hx4700, který naplňuje mou představu o PDA - VGA displej o úhlopříčce 10cm, výkonný procesor i grafika, luxusní hořčíkové "šasi"... Co mi u něj ale chybí je GSM komunikace. Vzhledem k výkonu a displeji bych ale chtěl nemožné. Nemožné? No jistě, stačí mít telefon s Bluetooth a vše je vyřešeno. To ale není ono, musíte pak sebou nosit jak telefon tak PDA - dvě zařízení a starat se o komunikaci mezi nimi. Jde to i jinak? Jde z PDA udělat GSM komunikátor?

JDE! Ale...

Většina již používaných PDA, tedy ta trochu starší generace (jako HP-iPaq hx4700, FS-LOOX, Dell Axim v5*), má slot pro paměťové karty CompactFlash (type II). PDA lze tedy rozšířit pomocí GSM/GPRS modulu pro CF slot. Ten je ale spíš určený pro dočasné připojení. Lze jím rozšířit PDA na GSM komunikátor, který bude k síti GSM připojený celý den? Co spotřeba, jak dlouho to baterie vydrží? Co software, jaký bude nejvhodnější? Bude to celé fungovat?

Právě jsem strávil jeden týden testováním řešení, jak ze "staršího" PDA, udělat GSM komunikátor snů - vysoký výkon, obrovský VGA displej. Konkrétně mě zajímalo jak v iPaqu hx4700 bude fungovat CF modem Enfora GSM0110. Více se dozvíte v následujících dnech na PDASOFTu. Nepůjde jen o obyčejný test zařízení. Je to vyčerpávající odpověď na otázku - jde z PDA udělat pomocí GSM modulu komunikátor? Stručně vám mohu odpovědět, již nyní - JDE! Ale...







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2218