PDASoft

Jde z PDA udělat GSM komunikátor?
Publikováno: Pondělí, 11.09. 2006 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


...aneb účelový test CF modulu Enfora GSM0110, zapůjčený firmou Sunnysoft. Současný trend ve světě PDA směřuje k integraci GSM komunikátoru v kapesním počítači, což sebou přináší úspory hlavně na displeji a na procesoru. Zaměřil jsem se proto na myšlenku rozšíření PDA na GSM komunikátor pomocí CF karty. Konkrétně o rozšíření iPaqu hx4700 o CF modem Enfora GSM0110. Bude tohle spojení použitelné jako mobilní telefon?Sloučení mobilního telefonu a kapesního počítače je vždy kompromisem mezi životností baterie a výkonem procesoru, mezi cenou a rozlišením displeje, mezi velikostí displeje a přítomností klávesničky. Zkrátka příliš mnoho kompromisů najednou. Samozřejmě si můžete bohatě dopřát všeho, ale zaplatíte za to penězi a velikostí zařízení... viz. Qtek 9000.

Vlastním iPaq hx4700, vzhledem k současné generaci PDA, se jedná o starší model, ještě vybavený CF slotem (type II). Díky tomu lze rozšířit o GSM modul. Vybral jsem model Enfora GSM0110, který je na českém trhu dostupný za 5 až 6 tisíc korun. Mým hlavním cílem bylo upravit tohle "combo" tak, aby se co nejvíce přiblížilo funkčnosti klasického mobilního telefonu.

Enfora GSM0110

Jedná se o GPRS modem určený do CF (type II) slotu. V části, která se vsouvá dovnitř PDA najdete zásuvku pro SIM kartu. Zasouvat modul do CF slotu jde trochu stuha, k jeho vyjmutí pak budete muset použít značnou sílu ...a také opatrnost. Pokud odklopíte otočnou anténku, objeví se vstup pro handsfree. Jedná se o klasické handsfree, jaké seženete v každém obchodě s mobilními telefony - "pecka" do ucha a mikrofon na kabelu, připojení - třípólový jack. Výrobce často udává, že toto handsfree není součástí balení, ale v mém balení bylo. Na boku modulu je mikrospínač. Pokud ho na 2 vteřiny přidržíte, lze modul manuálně zapnout/vypnout, jinak vše řídí obslužný software v PDA.

Hovory

Enfora nepoužívá pro hovory vnitřní audiosystém PDA, ale pouze vlastní. Pokud tedy budete chtít volat, lze to vždy jen s připojeným HandsFree! Tohle je kámen úrazu a představa klasického mobilního telefonu v tomto místě dostává obrovské trhliny. Pokud často voláte, pak pro vás bude časté připojování hadnsfree zřejmě nepohodlné. Výjimkou zde budou snad jen řidiči profesionálové. :) Pokud vás v tuto chvíli napadlo použít Bluetooth handsfree sadu, rovnou vám řeknu, že to nelze. (Jediné řešení, které mě napadá je za použití pájky, cínu a přidrátovat výstup z Enfory k reproduktoru a mikrofonu PDA.)

SMS

Krátké textové zprávy jsou bez problémů. Enfora standardně bliká zeleně - každých 6 vteřin. Pokud vyhledává síť (po zapnutí modulu nebo při startu obslužného programu) bliká rychle. Pokud přijme zprávu, rozbliká se červeně a SMS uloží na SIM kartu. Pokud se obslužný program chová pasivně, musíte manuálně zadat stažení SMS. Pokud je SW aktivní převezme SMS rovnou (Enfora nebude blikat červeně) a oznámí přijetí nové zprávy uživateli.

Výdrž

Alfa a omega. Tady je jádro pudla! Základní problém - pokud klasicky vypnete PDA, Enfora se odpojí a přestane fungovat. Vy ale potřebujete, aby byla "vzhůru" a přijímala hovory a SMS. Navíc při opětovném zapnutí PDA se musí přihlásit k síti GSM a tohle vysílání vás stojí energii. Řešení - vypínat jen displej. Naprogramoval jsem si tlačítko na boku iPaqu (jinak určené pro hlasový záznam) jako "Screen Toggle". Místo skutečného vypínače pak používám jen ten "displejový". Systém je tak stále v běhu, což znamená jistou zátěž pro baterii, ale nic tak hrozného.

Větší problém je, že CF slot "žere". V popisu Enfory stálo, že má nízkou spotřebu, ale kolik přesně, to už jsem nikde nedopátral. Nejlepší metoda jak se to dozvědět, je vyzkoušet. Pokud mi Enfora vydrží na příjmu nějakých 12 hodin v kuse (např. od 9h ráno do 21h večer) na jednu baterii, můžu si ji večer nabít a druhý den ráno bude opět schopná provozu. Nebudu vás už dlouho napínat. Testoval jsem několikrát a vždy mi vyšlo okolo 7h na 1800mAh baterii, při běžném psaní SMS, na svém PDA jsem si během dne i poctivě zahrál. Takže můj odhad spotřeby Enfory je nějakých 150-180mA. Pro iPaq je k dostání i baterie s dvojnásobnou kapacitou 3600mAh, kde by teoretická doba provozu stoupla na nádherných 14 hodin! ...

Ještě malý detail, pokud klesne baterie pod 10%, systém odpojí SD a CF slot automaticky.

Signál

Anténa je otočná v kolmé rovině k PDA o 360 stupňů (v některých polohách za slabého skřípání ). Nejlepší příjem je zajištěn, pokud je anténa ve svislé poloze. Zaznamenal jsem, že pokud mám anténu správně ve svislé poloze, příjem signálu je na 100% (5 čárek). pokud ji však přiklopím k tělu modulu, klesne na 60% (3 čárky). Signál je důležitý hlavně pro GPRS, kde rychlost připojení prudce klesá se silou signálu. Žádné výrazné obtíže se signálem jsem nezaznamenal, pokud je anténa ve svislé poloze, je příjem na výbornou.

Software

Standardně je dodáván BVRP Pocket PhoneTools, který Enforu GSM0110 přímo podporuje. Instalovat doporučuji do RAM, ve Flash paměti mi nefungoval úplně správně. S Enforou si rozumí a funguje s ní bezproblémově až na jeden "bug". Nelze regulérně ukončit hovor. Programové tlačítko na to je, ale nefunguje správně. Program se od modulu jakoby odpojí, ale hovor neukončí. Řešil jsem to stiskem tlačítka na boku modulu, což Enforu manuálně vypne.

Dodávaný software neumí "doručenky", takže nevíte jistě zda adresát vaši zprávu obdržel. Lze to řešit přidáním speciálního řetězce ( např. *n# pro Vodafone) na začátek SMS, pokud chcete být informováni o doručení.

Závěr

Používat zde popisované "combo" jako mobilní telefon je opravdu jen pro silné povahy. Ve srovnání s GSM telefony se zde o výdrži nedá prakticky hovořit. Používání handsfree při každém hovoru může být časem dost nepohodlné.

Na druhou stranu, kde jste naposledy viděli telefon se 4 palcovým VGA displejem, který pod kapotou skrývá 624Mhz XScale procesor. Pokud více píšete SMS než voláte a večer se typicky vracíte domů, kde můžete PDA zapojit do nabíječky, může pro vás být podobný "hybrid" použitelný.

přístroj HP iPaq hx4700 + Enfora GSM0110
kategorie hybridní komunikátor
specifikace PDA Intel XScale PXA270 (624MHz)
64MB RAM / 128MB FlashROM
10,1cm VGA (640x480) displej
IrDa, BT, WiFi; SDIO, CF type II
OS WinMobile2003SE
specifikace GSM modulu GPRS / CSD (GSM) modem
850/900/1800/1900 MHz
GPRS MC 8, MC 10 (4+2), MC 12, Class B, CS1- CS4
Hlas AMR, EFR, FR, HR
SMS příjem i vysílání, Text, PDU, MO/MT
dodávaný SW BVRP Pocket Phone Tools
(přímo podporuje tento GSM modul)
výdrž na baterie 1800 mAh - 7h
3600 mAh - 14h (odhad)
pozitiva výborný VGA displej
silný procesor
negativa výdrž na baterii
nutnost používat handsfree pro hovory
neumí EDGE
chcete-li vyndat SD, musíte modul vysunout

Rád bych tímto poděkoval firmě Sunnysoft, jmenovitě panu Jakubu Hoplíčkovi, za zapůjčení GSM modulu Enfora pro recenzi, kterou jste si právě přečetli.

Další fotografie

Dodávaný software jsem příliš dopodrobna nerozebíral, vydalo by to na samostatnou recenzi, snažil jsem se pouze upozornit na nedostatky. Pokud byste měli o takovou recenzi zájem, dejte mi prosím vědět, rád ji pro Vás napíši.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2227