PDASoft

Mort Buttons  Když tlačítka nestačí
Publikováno: Úterý, 12.09. 2006 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Podobně jako u počítače i u svého PDA jsem stál před základním problémem: jak co nejpohodlněji spouštět programy. Samotný operační systém Windows Mobile nabízí tlačítko Start – Programy – …Tedy ne zrovna pohodlnou cestu. Jinou možností je použít nějaký spouštěč programů a umístit zástupce vybraných programů na plochu. To už je pohodlnější, ale musím k tomu použít stylus a pokud již mám nějaký program spuštěný, musím se dostat na plochu. Další možnost je použití hardwarových tlačítek. To je asi nejpohodlnější. Jenže jich je pouze pět. Pokud použiji systém klepnutí a držení, mám k dispozici deset akcí. Pokud vám tento počet nestačí, můžete použít program MortButtons.Základní popis programu

Předem bych chtěl zdůraznit, že tento program se asi nebude líbit všem. Někdo si prostě na něj nezvykne a raději bude používat jinou možnost spouštění programů. Filozofie je vlastně celkem jednoduchá: pro každé hardwarové tlačítko můžete nadefinovat až 7 akcí, např. spuštění programu, zavření programu, rotaci obrazovky, … Akci pak vyvoláte opakovaným stisknutím příslušného tlačítka. Problém je, jak si zapamatovat, pod jakým tlačítkem je příslušná akce a na jaké pozici. Je to jako s klávesovými zkratkami; někdo si na ně zvykne a už by se bez nich neobešel, někdo je zásadně nepoužívá. Stejně tak si musíte zvyknout na MortButtons.

Nastavení programu

Základem všeho je nastavení programu. K tomu slouží program MortButtons Setup.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Tento program slouží k nastavení programu MortButtons. Základem je definice jednotlivých nabídek (tlačítko Edit menus).

Klikni na obrazek pro zvetseni

V tomto okně je k dispozici několik nabídek. Nás budou zajímat nabídky MortButton1 – MortButton5. Je jich pět pro pět tlačítek. Chcete-li nastavit akce pro libovolnou nabídku, klepněte na její název a pak na tlačítko Set entries.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Zde nadefinujte jednotlivé akce – položky. Důležité je pořadí položek. Ta, která bude nahoře, bude spuštěna jedním klepnutím, druhá pak na druhé klepnutí atd. Zajímavé je také možnost změnit orientaci obrazovky při spuštění programu.

Jakmile nastavíte požadované nabídky, můžete se zabývat vzhledem a činností vlastního programu. Toto lze definovat pro každou nabídku zvlášť (tlačítko Menu settings) nebo jednotně pro všechny nabídky. Podívejme se na nastavení celého programu. K tomu slouží tlačítko Display v hlavním okně nastavení.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Zde můžete nastavit vzhled (různé skiny jsou k dispozici na této stránce). Dále můžete nastavit velikost. Zajímavý je i styl zobrazení. Mě osobně se nejvíc líbí možnost nastavit okno jako průhledné (volba Transparent). V tom případě jsou vidět pouze tlačítka.

Poslední důležité nastavení se týká spuštění programu. Nachází se pod tlačítkem Activation.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Důležité je rozhodnout se, zda chcete, aby se akce prováděli pouze stisknutím tlačítka. Tehdy nastavte prodlevu (pole Auto start timeout). Prodleva by měla být taková, abyste stihli stisknout tlačítko tolikrát, kolikátá je akce v pořadí nabídky. Prodleva může být v rozmezí 0,5 sekundy až 5 sekund. Je potřeba si délku prodlevy prakticky vyzkoušet. Pro mě je nejlepší ta nejkratší, aby spouštění zbytečně netrvalo. Za půl sekundu stisknu maximálně čtyři stisky. Pokud bych tedy požadoval více akcí, musel bych zvolit delší prodlevu.

Druhou možností je nastavit v poli prodleva hodnotu „none“. V tomto případě se po stisknutí tlačítka zobrazí nabídka akcí, která zůstane zobrazena tak dlouho, dokud si jednu z nich nevyberete. Někomu možná bude tato možnost vyhovovat více.

Poslední věcí, kterou musíte udělat, je přiřadit jednotlivé nabídky k tlačítkům. Toto proveďte pomocí nastavení tlačítek.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Funkce

Pokud jste vše nastavili, můžete začít s programem pracovat. Stačí stisknout libovolné tlačítko a provede se akce, která byla k němu přiřazena. Samozřejmě, pokud chcete vyvolat akci, která se nachází až na třetím místě, musíte tlačítko stisknout třikrát za sebou. Pokud máte nastavenou prodlevu, musíte toto stihnout v daném časovém limitu. Potom se akce provede.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Zkušenosti

Musím říct, že zvyknout si na MortButtons chvíli trvá. Musíte si především zapamatovat, kde kterou akci máte a jakou rychlostí tisknout tlačítka, aby byl stisk zaznamenán. Pokud vás to neodradí, bude pro vás program velmi užitečný.

Výhodou je také to, že program je freeware a tedy zdarma. Navíc na domovských stranách programu je kompletní manuál, možnost stažení skinů.


Kategorie Utility
Výrobce Mirko Schenk
Licence Freeware
Verze 2.31
Nároky Pocket PC
Cena Zdarma
Download MortButtons231.exe , 297 kB
Hodnocení * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2229