PDASoft

OWARI  Herní klasika z Afriky
Publikováno: Pondělí, 18.09. 2006 - 00:00:00
Téma: Recenze počítačových her pro Palm


Toto cizokrajně a tajemně znějící slovo je název jedné staré hry, která se v mnoha různých obměnách hraje po celé Africe. Patří do skupiny tzv. Mankalových her, které mají za cíl sebrat co nejvíce soupeřových kamenů. Říká se, že ji hráli králové v Ghaně, aby ukázali své strategické schopnosti. Na první pohled vypadá Owari jednoduše jako některé jiné deskové hry, ale její pravidla Vám v praxi dají zabrat.Každý hráč má 6 jamek, spodních nebo horních obsahujících na začátku hry vždy 4 kameny, do kterých po jednom vkládá kameny (původně to byly semínka). Hráč, který začíná hru vybere všechny kameny z kterékoli své jamky a rozdělí je po jedné do dalších jamek proti směru hodinových ručiček. Jestliže hráč položí poslední kámen do prázdné jamky, jeho tah končí. Je-li to však jamka protihráče a jsou v ní už nějaké kameny, a to buď dva nebo tři, vybere celý obsah této jamky. Pokud další sousední jamka splňuje tytéž kritéria, jsou kameny opět jeho. Takto je možno sesbírat obsah až pěti jamek. Pokud hráč položil tolik kamenů (více než 11), že se vrátí k jamce, ve které začal, přeskočí ji.

Pokud Vašemu protihráči došly kameny, musíte mu jeden dát, pokud je to možné. Tento stav je ve hře ošetřen hláškou, která Vám nedovolí pokračovat dál bez splnění tohoto pravidla.

Hra je v několika jazykových mutacích, na tomto serveru je přeložena i do češtiny. Obrázky ze hry ukazují několik fází vlastní hry.

Na začátku nové hry je možné nastavit jak chytře bude Palm proti Vám hrát, je možná hra i dvou hráčů střídavě na jednom Palmu.

Pokud se teprve tuto hru učíte a pronikáte do jejích tajů, jsou k dispozici dva volitelné cheaty, a to Tip (zobrazí nápovědu pro Váš tah) a volba Zpět (možnost vrácení posledního tahu). Hra také obsahuje skóre, které je možné smazat. V paměti hra zabere jen 16kB a měla by jít spustit i na starších Palmech. Testoval jsem ji na svém Zire31. Další informace o pravidlech této hry v českém jazyce najdete na: www.deskovehry.info. Přeji všem příjemnou zábavu!


Kategorie Počítačové hry
Výrobce Andy Rabagliati
Licence Freeware
Verze 1.2
Nároky Palm OS 3.5
Cena Zdarma
Download owari12.zip, 43 kB
Hodnocení * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2240