PDASoft

Koupí Motorola Palm?
Publikováno: Sobota, 23.09. 2006 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Po delší době to opět vypadá, že by společnost Palm, Inc. mohla změnit majitele. Koupit by jí mohla Motorola, která se už v minulosti neúspěšně snažila získat PalmSource. Nyní by to mohla zkusit na hardwarovou polovinu bývalé korporace v době, kdy finanční vásledky Palmu nejsou nikterak příznivé a na trh se chystají hned dvě nová Trea…Podle zprávy finančního analytika Jonathana Hoopese z ThinkEquity by mohla být společnost Palm, Inc. na prodej. K tomuto závěru dospěl poté, co Motorola nedávno oznámila zakoupení jiného výrobce handheldů, Symbol Techniologies. Tato transakce podle něj zvyšuje pravděpodobnost, že si Motorola nebo jiná společnost uvědomí hodnotu Palmu a koupí ho. Další důvod pro pohlcení Palmu Motorolou vidí Hoopes v tom, že nákup Symbolu jí nebude stačit k tomu, aby dosáhla svého cíle vytlačit Research In Motion z exkluzivního postavení na trhu

Na druhou stranu je však nutné zdůraznit, že ačkoli se zvěsti o prodeji Palmu několikrát objevily už v minulosti, nikdy nedošlo k jejich naplnění.

Pro Hoopesův názor naopak hovoří fakt, že současní akcionáři Palmu by výhodnou nabídku rozhodně uvítali. Například začátkem tohoto roku vybízel mark Nelson, člen představenstva a majitel osmiprocentního podílu v Palmu, k tomu, aby společnost hledala kupce.

Hoopesovo přesvědčení, že se Palm stane kořistí Motoroly nebo někoho podobného, je i důvodem, proč ThinkEquity investorům nedoporučuje prodávat akcie Palmu navzdory tomu, že jeho management nedávno oznámil horší ekonomické výsledky, než z jakými se původně počítalo.

Počátkem tohoto měsíce Palm zveřejnil předběžné finanční výsledky pro uplynulý kvartál, a ty jsou už druhé čtvrtletí po sobě horší než původní odhady analytiků. Za čtvrtletí, které skončilo prvního září, měl Palm podle červnových odhadů vydělat něco mezi 380 a 385 miliony USD, ale nakonec to bude jen něco mezi 354 a 356 miliony. Třicetimilionový rozdíl je způsoben nižším objemem prodaných smartphonů Treo, které v současné době tvoří většinu příjmů společnosti.

Šéf Palmu Ed Colligan v této souvislosti uvedl, že jeho společnost bude na vývoj trhu stojící za nepříznivými výsledky reagovat dvěma novými přístroji. Tím prvním je WM Treo 750v pro sítě GSM / UMTS, které bylo veřejnosti představené 12.9. a jako první ho kolem roku začne v Evropě prodávat Vodafone. Druhým chystaným modelem bude s největší pravděpodobností jeho levnější verze s Palm OS označovaná jako Nitro, která se podle nejnovějších informací bude prodávat za cenu pod 200 USD jako Treo 680. Telefon s tímto názvem se totiž nachází v testech rychlosti amerického operátora Cingular. Rychlost připojení Trea 680 podle tohoto testu odpovídá technologii EDGE, z čehož lze usuzovat, že se low-endové Treo bude od modelu 750v kromě horšího fotoaparátu (0.3 místo 1.3 MP) a chybějícího IR portu lišit i absencí 3G – Treo 750v umí UMTS a podle Jasona Langridge, který se na svém blogu odvolává na vedoucího inženýra z Palmu, půjde upgradovat i na HSDPA.

Oba chystané smartphony jsou podle Colligana určeny pro globální trhy a během několika měsíců by se měly objevit v nabídce dvaceti operátorů po celém světě.

Pokud by se Hoopesova teorie potvrdila, nebylo by to poprvé, co se Motorola o Palm zajímá. Před rokem to vypadalo, že chce koupit PalmSource, ale ten nakonec získal japonský ACCESS. Spojení Motoroly s Palmem navíc vede až daleko do minulosti – až do roku 2002 používaly prakticky všechny Palmy procesory Motorola DragonBall MX1.

Prameny: PDAStreet, PDA 24/7, Jason Langridge’s weblog

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2251