PDASoft

Agile Messenger 3 - ICQ klient pro mobilní telefony
Publikováno: Neděle, 18.03. 2007 - 00:00:00
Téma: Smartphone a vše kolem něj


Hbitý (nebo bystrý atp.) posel, tak se jmenuje další prográmek pro komunikaci přes celou řadu IM protokolů, mezi něž patří všem dobře známé ICQ, MSN, ale i v Evropě méně známé AIM, Yahoo a nejnovější Google talk. Ale má své jméno právem? Do rukou se mi dostala pro recenzi verze pro Symbian 9.1 UIQ3, takže majitelé telefonů s tímto systémem (například Sony Ericsson P990i, M600i a W950i) zpozorněte!Klikni pro zvetseni obrazku Instalaci nemá cenu popisovat – naprosto standardní jako všechny ostatní symbianové aplikace – poslat do telefonu, klepnout a je jedno, kam se aplikace uloží, jestli do paměti telefonu, nebo na paměťovou kartu. Po spuštění se objeví první obrazovka s několika důležitými věcmi – výběr protokolů, ke kterým se chcete připojit, druh připojení a zákaznické identifikační číslo, které se použije při koupi plné verze přes stránky výrobce.

Hned na první obrazovce bych ale chtěl poukázat na první drobnost, která mě na programu zamrzela. SE P990i si automaticky vybírá dostupné připojení z preferované skupiny – prostě seznam vlastních wifi přípojných bodů, typů gprs připojení a co je dostupné, přes to se připojí podle nastavené priority. U AgileMessengeru si člověk vybere jedno připojení a toho se to drží – když jsem doma, kde mám wifi a pak jdu pryč, musím ICQ vypnout a zapnout, abych znovu vybral typ připojení, když tak neudělám, spadnu do offline a nic se s tím samo neudělá. Ale nevadí, naklikám si, že chci připojit ICQ, AOL a MSN, dám „connect“, vyplním informace o účtech a po chvilce naskočí jednoduché prostředí samotného programu.

Kontakty jednotlivých protokolů jsou rozlišeny barvami, stav kontaktů poměrně srozumitelnými ikonkami, jednotlivé konverzace jsou na záložkách, podobně jako jsou řešená nastavovací okna ve Windows. Nová zpráva se ohlásí pop-upovou zprávičkou přes všechno a k tomu se ohlásí zvukem, který si je možné vybrat (takže nic nebrání downloadu klasického o-ouch z internetu a je vyřešeno). Nová konverzace se také objeví v seznamu kontaktů uplně nahoře pod heslem „Chat with Jirka“ (třeba ) a další ikonkou u kontaktu.

Klikni pro zvetseni obrazku

Pozitiva

Ale abych se dostal od nudného popisování programu, který vypadá v podstatě jako každý druhý IM klient ke zvláštnostem a srovnáním s ostatními… Věc, která se mi vyloženě líbí, je funkčnost filetransferu! Snad nikdy se mi to nepodařilo na telefonu rozběhnout, tady to jde. Je možné poslat jakýkoliv soubor uložený v telefonu, nebo vyfotit nový obrázek, ale tady narážíme na další problém! Zvolíte vyfotit, otevřete uzávěrku fotoaparátu a AM se pohádá s vnitřní aplikací fotoaparátu, bum, chyba, ICQ down! Ale co už je uložené, to se poslat dá.

Další věc, která je fajn, ale měla by být samozřejmostí, je práce s kontakty ve smyslu přidávání, přejmenovávání, zjišťování informací o neznámém kontaktu (třeba IM+ to neumí).

Klikni pro zvetseni obrazku

Negativa

Ale aby nebylo té chvály moc, začnu si stěžovat. Asi nejvíce mě zklamalo to, že program nejde minimalizovat. Když stisknu všudypřítomnou šipku zpět, vyhodí mě to z programu zpět do menu. Když z menu dám šipku zpět, abych se dostal do stand-by módu (rozuměj, pohledu na plochu ), hodí mě to zpátky do messengeru. Znovu zpět, menu, zpět, icq…nezmizí a nezmizí. A nebo naopak, když chci například spustit kalendář, nebo nějakou hru, zároveň s messengerem, messenger to vzdá a zmizí. Možná je to povahou někdy trošku nestabilního P990i, ale nefunguje to a to zamrzí, protože málokdy jen chatuji.

Malinká drobnost, která taky otráví (protože 45 babek je 45 babek…) je ta, že když mám sundaný nebo otevřený flip (při zavřeném AM není ani zobrazený v menu! ) a aktivované automatické zamykání klávesnice, po odemčení se zapne psaní znaků, místo písmenek ( a to není fér ).

A další stížnost – proč se to pořád odpojuje?? Prakticky můžu messengera používat jen když mám telefon položený na stole a píšu na něm jako na stroji, ale jakmile si ho vezmu do dlaně, poodejdu od wifi bodu, nebo prostě jen o malinko klesne kvalita signálu, všechno se odpojí (jiné messengery ne, takže to asi není jen telefonem ). Pravidelně se odpojím po jedné napsané zprávě. Smůla a reconnect…

Závěr

Celkově je ale Agile Messenger jednou z těch lepších voleb pro ICQ klienta. Kdo se k němu dostane nějak výhodně, určitě ho nemá cenu mazat, ale nevím, jestli bych zrovna dával tolik peněz za ICQ… Zklamaní nad bystrostí tohoto poslíčka? No jo, já vím... ale co je dokonalé...


Kategorie Komunikace
Výrobce AgileMobile
Licence Komerční
Verze 3
Nároky UIQ3
Series 60v3, v2, v1
Windows Mobile 5.0
Windows Mobile Smaprtphone 2002/03
Cena 44,95 U$
Download DOWNLOADS
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2581