PDASoft

Mundu IM V4  Jeden z nejlepších kecálků pro Palm OS
Publikováno: Středa, 21.03. 2007 - 00:00:00
Téma: Software pro PalmOS & Pocket PC


Před asi půl rokem nám palmistům Nokia zabila nejlepší program pro IM, VeriChat. Jeho nástupcem se staly dva. IM+ a Mundu IM. Mundu IM donedávna zaostával za svým soupeřem v základních vlastnostech, ale verze 4 přináší mnohá zlepšení, a tak zde máme nového krále IM programů pro Palm OS.Začněme teda shrnutím toho co vlastně byli nedostatky předchozí verze, a srovnáme si verzi 3 s aplikací IM+. Potom se podíváme jak vše napravil Mundu IM ve verzi 4.

Mundu IM V3 byl poměrně schopný kecálek, měl spoustu funkcí. Ale právě to ho i degradovalo, protože přes množství funkcí neuměl ty nejzákladnější. Verze 3 uměla sice oproti IM+ přenos souborů, ale zaostávala výrazněji. Například neuměla u ICQ zobrazovat jména, v konverzacích zobrazovala jen čísla, a tak jste docela těžko poznali kdo vám to vlastně píše. Navíc rozhraní třetí verze bylo sice líbivé, ale poněkud krkolomné (na rozdíl od IM+ které má sice jednoduché rozhraní, ale daleko přehlednější). To není vše, Mundu IM prostě trpělo spoustu drobnými nedostatky otravujících uživateli život. Ale soudruzi z Geodesic si vzali výtky uživatelů k srdci a stvořili Mundu IM V4, kde se pokusili napravit všechny chyby napáchané ve verzi 3.

První čeho si všimnete ve verzi 4 je, že je kompletně přepracované uživatelské rozhraní. Je nejenom líbivé, ale i se s ním příjemně pracuje. Spoustu věcí je zde skvěle vyřešeno. Jak seznam kontaktů, tak okno konverzace je pěkně navrženo.

Seznam kontaktů je již prostě seznam, žádné zbytečné obrázky a tlačítka jako ve verzi 3, jen nahoře lišta s nastavením zobrazení, a t je celé, a tak to má být. Totéž konverzace, pouze nahoře jméno osoby se kterou si píšete, a dole pár ikonek. Oproti verzi 3 velké zlepšení, protože nyní je prostor na výpis pokecu mnohem větší, vidíte s kým mluvíte (jméno, nejenom číslo). Jediné co bych změnil je asi řazení konverzací, vyřešil bych to záložkami jako v IM+, ne zbytečným rozbalovacím menu, ale ro už je opravdu jen drobný detail. Stejně jako předchozí verze, i tato podporuje formátování testu při odesílání, což považuji za plus, ale sám ho nepoužívám. Další užitečná pomůcka je „Rychlý text“. Je to v podstatě seznam vět které často používáte, který můžete sami editovat. Jako jediný nedostatek při konverzaci považuji málo smajlíků :-) Jako velký přínos považuji přenos souborů. To je jediné co mi na IM+, který používám, chybělo.

Mundu IM V4 podporuje stejně jako jeho předchůdce protokoly MSN, AIM, Yahoo, ICQ, Jabber, a nově i GTalk. Ještě bych uvítal podporu Skype protokolu, bohatě by mi stačily textové zprávy. Ale jelikož Skype je projekt velice uzavřený, tak se asi ztěží někdy dočkáme, že by nějaká jiná firma vydala program který by komunikoval, byť jen částečně, přes Skype.

Závěr

Mundu IM V4 vám nemohu jinak než doporučit. Je to skvělý IM klient, momentálně asi nejlepší pro Palm OS. Ale pokud již máte licenci na IM+, nevidím důvod, proč přecházet na Mundu IM, protože Mundu má oproti IM+ navíc pouze přenos souborů, a líbivější vzhled. Ale pokud se chystáte si nějakého IM klienta pro vašeho milááááška koupit, rozhodně byjste měli zvážit investici do Mundu IM V4, protože je „nejlepší“.

Úplně na konec vám ještě mohu nabídnout pseudočeštinu na tohoto klienta. Protože se mi nepodařilo najít všechny texty použité v aplikaci, tak je to spíše AngloČeština.


Kategorie Internet
Výrobce Geodesic Information Systems Ltd.
Licence Komerční
Verze 4
Nároky Palm OS 5.2
Windows Mobile Smartphone
Cena 11,00 U$
Download Palm OS - 956 kB
Windows Mobile Smartphone - 1,2 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2586