PDASoft

BlackBerry 8800g II.
Publikováno: Úterý, 21.08. 2007 - 00:00:00
Téma: Autorská soutěž - Napište nám o svém PDA


V dnešním pokračování o zajímavém smartphonu BlackBerry 8800g se dozvíte v čem je jiný oproti jiným modelům PDA a smartphonů a praktické zkušenosti z užívání tohoto přístroje.Co odlišuje BlackBerry od jiných PDA?

Což o to, tohle jsou sice zajímavé vlastnosti, ale ty má v podstatě jakékoli PDAčko. Proč si tedy uživatelé BlackBerry pořizují? Je to okamžitý přístup k schránce na Exchange serveru, což pro zaměstnané managery může znamenat hodně. Zařízení totiž umí prohlížet PDF dokumenty a Office dokumenty v přílohách e-mailů a na tyto e-maily také odpovídat. Uživatel je tedy stále online.

Dále lze BlackBerry používat jako mobilní telefon, se všemi výhodami, které z toho plynou. Další z výhod je integrovaný GPS modul, který sice není mezi vlastnostmi uvedenými na stránkách O2, ale v zařízení je přítomen. Dle rychlosti odezvy odhaduji, že není SiRF III, sice to není špička, ale postačí pro běžnou orientaci. Mapy si zařízení stahuje pomocí GPRS/EDGE připojení ze serveru, což jeho provoz výrazně prodražuje. Alespoň že stahuje vždy jen mapu pro aktuální pozici. Dále jsou mapy ve srovnání s jinými navigačními programy (TomTom Navigator, apod.) nepříliš podrobné. Pozn.: nenechám vás na pochybách, data si nechá operátor VELMI dobře zaplatit.

Co ale pokládám za velkou nevýhodu, je nestandardní operační systém, BlackBerry OS. Lze do něj sice nahrávat aplikace, ale pouze Java a z internetu, pokud tedy nemá člověk zavaděč aplikace ve formátu AIX nebo ALX. Tím je funkčnost BlackBerry okleštěna na komunikátor s výhodou online ve spojení se schránkou, případně na občasné použití GPSky.


Instalace aplikace Java stažené do BlackBerry z Internetu


Instalace pokračuje po poklikání


Seznam aplikací Java v zařízení


Tato instalace je již v pořádku a hotová

Odinstalace/smazání dat aplikací:

Na poslední obrazovce vyberte Upřesnit:

A pokračujete dále dle potřeby.

Aktualizace firmware

Může se stát, že budete potřebovat zaktualizovat firmware svého BlackBerry. Co s tím?

  1. Nainstalujte poslední verzi BlackBerry Desktop software
  2. Nainstalujte požadovanou verzi firmware
  3. Ve Správci plochy udělejte kompletní zálohu zařízení
  4. Ukončete Správce plochy
  5. Z c:program filescommon filesresearch in motionapploader smažte (přejmenujte) soubor vendor.xml
  6. Připojte BlackBerry k USB a spusťte Správce plochy
  7. Potvrďte upgrade firmwaru

Instalace firmware:

Trvá to dlouho...

Následně se BlackBerry opětovně spojí s BlackBerry Enterprise Serverem a proběhne aktivace. Hotovo. Jednoduché.

Reset BlackBerry

Pokud byste potřebovali BlackBerry zcela vymazat, cesta je snadná: trackballem vyberete Aplikace, poté Možnosti -> Možnosti zabezpečení -> Obecná nastavení. Zde tlačítkem BlackBerry vyberete možnost „Vymazat handheld“.

Výdrž baterie byla velmi vysoká, zařízení při nepoužívání vydrží víc než týden, při používání (e-maily, GPSka) samozřejmě méně. Multimédia (přehrávání muziky a filmů, prohlížení obrázků) fungovala výtečně. Příjemné ve spojení s výdrží baterie. BlackBerry bohužel nezvládlo zobrazení titulků ani filmů ve formátu AVI s kodeky novějšími než DivX4, ve formátu MPEG, WMV a MOV.

Co se nepovedlo

Osobně se mi nepodařilo na BlackBerry zprovoznit vytáčené připojení pomocí BlueTooth, častý požadavek uživatelů – pochopitelné, když už mají komunikátor, tak proč pro připojení notebooku na internet nosit kabel či další zařízení? Dle informace od techniků operátora to ale není možné, blokováno firmware. Dalším lapsem byla snaha o zprovoznění Java programu GiboSMS, který používám pro odesílání SMSek. Nepodařilo se mi odeslat jedinou zprávu, ať jsem dělala, co jsem dělala. Nu což, další mínus. Asi jsem chtěla příliš.

Zařízení bohužel disponuje pouze USB1.1, takže si při uploadu většího objemu dat chvíli počkáte. Druhou možností je data na microSD kartu natáhnout v externí čtečce.

Závěr

BlackBerry je výtečné zařízení pro nenáročného uživatele, kterému postačí online přístup k e-mailům, jednoduchá GPSka a možnost mít vše v jednom společně s mobilním telefonem. Za cenu zařízení bych však čekala víc.


Váš OloušekTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2882