PDASoft

Stylový ''Ethno'' stylus
Publikováno: Neděle, 20.06. 2004 - 00:00:00
Téma: Autorská soutěž - Napište nám o svém PDA


Jak se vyrovnat se ztrátou stylusu a jakým způsobem ho stylově nahradit novým, ještě lepším stylovým stylusem.
MacGyver není jediný, kdo umí používat nůž.


Odvěký problém pédéáček tkví v tom, že stylus není pevně spojen s přístrojem samým. Pochopitelně je to nezbytnost, ale přináší to s sebou i komplikace, které nastanou, když se Palm a stylus rozdělí a vy nevíte, byť jen dočasně, kde se jednotlivé části nachází.

Můj článek tedy pojednává o situaci, když víte, kde je Palm, ale už nevíte, kde je stylus k němu náležející, protože jste ho ztratili (nebo spadl do kanálu nebo jste ho ve vzteku, že vám alien v insaniquariu povraždil všechny rybičky, zlomili a nebo jste se ho zbavili, protože se vám už nelíbil a neshodoval se s ostatními módními doplňky pro aktuální roční období atd.). V opačném případě bych vám už tak lehce neporadil a spíše všem nešťastlivcům doporučil náš e-obchod :-)

Začnu ale jedním příběhem. To jsem tak zkrátka jednoho dne byl na expedici v kraji Železnorudském, kterým jsme putovali již po několik týdnů a do styku s jakoukoliv známkou civilizace jsme pomalu nepřišli již po tři dny (je ale zase pravda, že zas až tak aktivně jsme neputovali:-). Spaní pod širákem, hygiena v horských bystřinách a močení před rozsáhlými panoramaty. Zkrátka idylka, nicméně pro baterii v mém Tungstenu T to moc velká lahoda nebyla a já jsem už netrpělivě čekal, než dorazíme do nějakého tradičního restaurantu s přípojkou elektrického proudu a alespoň trochu ochotným hospodským. Každopádně jsme něco podobného našli ještě před soumrakem toho dne, kdy tomu bylo včera, co se mi definitivně vybila baterka v Palmu. Pivo tam bylo levné, hospodský ochotný a zástrčka dokonce hned u stolu. Moji radost z takové události mi zkazil jen to, že jsem ztratil někde za pochodu stylus, ale protože jsem byl takřka v euforickém stavu, přešel jsem to neštěstí jen mávnutím rukou, ale to jsem ještě nevěděl, jaká obrovská ztráta to byla. Ten večer jsem tedy obsluhoval palma střídavě vidličkou, párátkem a slanou tyčinkou a na budoucnost jsem nemyslil.

Pout po kraji Železnorudském

Nicméně druhý den jsem poznal tíhu existence bez stylusu, když není nic po ruce. Strašné. Po celý následující den byla celá má duše ztrápená a jakoby zahalená v šedý závoj. Celý skutečný svět pro mne začal dostávat šedavé odstíny a zdálo se dokonce, jakoby i slunce nechtělo vylézt zpoza těžké přikrývky mraků a jen zlostně nebo teskně a spíš i nerado osvětlovalo zemi. S duší v tristním a trochu bizarním stavu jsem dorazil na nějakou opuštěnou autobusovou zastávku, kde jen její název dával tušit něco bližšího. Všechny informační tabulky s jízdními řády byly sešlé deštěm a následně vyprahlé sluncem.

Naštěstí jeden kolemjdoucí v podobě staré stařenky s nůší plnou voňavého sena a zástěrou plnou povidlových buchet, nejspíš jen můj přelud, mi pověděl, aniž bych se ho na cokoliv ptal, že to je zvláštní. Prý zde byla i den předtím a to všechny jízdní řády byly zcela nově nalepeny. "Prazvláštní" pronesla babička a jakoby odplula v dál.

Já jsem to ale hned věděl. Bylo to prachobyčejné znamení. Taková předtucha nebo tak něco. Každopádně, ať už to bylo od Boha nebo od ďábla, já jsem hned věděl co mám učinit a hned jsem se toho úkolu ujal. Problesklo mi totiž, že mám na kartě v Palmu veškeré jízdní řády a že by nebyl problém si je vyhledat, nebýt toho že jsem neměl stylus. V jedné kapse jsem ale nahmatal švýcarský armádní nůž ze Švýcarska, ze švýcarské oceli a Švýcary broušený, že jsem si řekl, že si nový stylus namístě vyřežu …

… netrvalo dlouho a nový lepší stylus byl na světě, já jsem se mohl pohodlně podívat do svého Palmu, kdy mi pojede autobus a zdálo se mi také, jakoby se i v mracích protrhla díra a mne ozářil zářivý a barevný sluneční paprsek. Byl jsem šťastný a v duchu jsem děkoval babičce, která mi vnukla ten nápad. Ještě teď v Praze s radostí můj originální stylus vytáhnu a hned se mi zlepší nálada a pokud si s ním ještě zahraji Insaniquarium tak jsem štěstím a radostí přímo opojen.

Ale abych vás jen nenudil vyprávěním, mám pro vás užitečné rady pro výrobu vlastního stylusu, který jsem nazval osobně "Ethno stylus", poté co se mi podařilo několik lidí přesvědčit, že jsem ho koupil za dvě stovky v ethnoshopu.

Tak a zde je podrobný návod:

1. Najděte si vhodnou větev, z které stylus bude. Vhodná je tak o průměru 1,5 - 2 cm, protože většina dřevin má uprostřed dužinu, která se lehce vydrolí a stylus pak je nerovný a slabý. Vhodnější bývají většinou stromy listnaté. Na počátku byla větev
2. Seřízněte větev na plochu o tloušťce o málo větší než průměr plánovaného stylusu a její délku změřte zhruba podle výšky Palmu.

3. Tuto plošku seřízněte z obou stran tak, aby vám vznikla tyčka připomínající stylus a tu odřízněte od zbytku větévky.

Větev poprvé Větev podruhé
4. Teď už je třeba jen stále poměřovat s Palmem, aby byla tloušťka optimální, aby byl co nejdelší a nejrovnější a aby šel dobře z Palmu vytáhnout, ale aby zase nevypadával, což je to nejdůležitější. Na to jsou dvě metody a pokaždé musí být stylus o něco delší než PDA a vyčnívat z něj jako anténa.
  1. Stylus je na konci o hodně delší a tlustší tak, aby se skoro nevešel do drážky na palmu. Je ale delší a tak jde pohodlně vytáhnout a stylus nevypadává.
  2. Stylus je na konci rozšířený a působí na konci drážky jako klín. Při zasouvání je třeba s ním pootočit jako s klíčem aby se zaklínil a nevypadl. Takový stylus potom z palmu ani moc nevyčnívá.

5. Nyní máte prostor pro individuální úpravy, neb je mnoho způsobů, jak ho zkrášlit počínaje různými ornamenty, zbarveními a nálepkami až po vyřezávané ornamenty. A nezapomeňte použít šmirgl papír, aby váš stylus byl elegantně hladký. Pozn.: "Ethno" stylus je třeba nejlépe nabarvit celý lihovkou a pořádně potom utřít do kapesníku aby nebarvil a vypadal jak z ebenového nebo mahagonového dřeva.

Ale nezapomeňte, co máte napsané v návodu od výrobce. "Obrazovky se nesmíte dotýkat ničím jiným než dodávaným originálním stylusem." Věřte mi ale, že dřevěný stylus je ještě pohodlnější než kovovýTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=304