PDASoft

Revival - Skvělá pecka pro vaše PDA
Publikováno: Pondělí, 30.06. 2008 - 00:00:00
Téma: Počítačové hry pro PalmOS & Pocket PC


Asi sotva se mezi vámi najde někdo, kdo nikdy nehrál úžasnou strategickou hru Civilization. A hra Revival je více než jen velmi důstojným následovníkem právě této nezapomenutelné legendy.Titul Revival mohou někteří z vás znát z displayů mobilních telefonů, neboť se původně jednalo o hru pro platformu J2ME. Ale rozvoj smartphonů si vyžádal, aby vznikla i notně vylepšená verze právě pro chytré krabičky. Prvním vylepšením, které hráč zaznamená, je rozhodně grafická stránka. Už po spuštění na vás vykoukne krátké renderované intro, jaké bývá zvykem spíše u počítačových her, a hned v zápětí se vám začnou pod hlavní nabídkou představovat jednotky ve zdařilém pixel-artu, který je o mnoho detailnější, než ten z "hloupých" mobilních telefonů.

Až se objeví menu, tak u tak komplexní hry, jakou je Revival, silně doporučuji spustit nejprve tutorial. Výuka je dostatečně podrobná na to, abyste se ve hře neztratili, je navíc provedena formou rozhovoru mezi dvěma postavami, které si rozhodně neberou servítky, a dávají svým humorem celému tutorialu tu správnou šťávu. Bohužel je však tutorial příliš silně uzpůsoben ovládání na numerické klávesnici, a uživatelé s dotykovým ovládáním budou poněkud tápat. Ale dá se to překonat už v úvodu samotném, a do kampaně půjdete řádně připraveni. Když už je řeč o kampani - Revival nepatří zrovna k nejjednodušším hrám, a už vůbec ne k nejrychlejším. Je to prostě Civilization jak se patří, a každé pořádné zahrání si vyžádá nejméně desítky minut. Pro všechny případy si však můžete hru kdykoli uložit.

Pokud by někdo neznal onu klasiku všech klasik, tak herní principy jsou následující. Začínáte někdy v době kamenné s jedinou figurkou, která musí vystavěním měst a budov, podporou vzdělání, vědy a diplomacie, ale také vycvičením řady bojových jednotek, dát vzniknout obrovské mocné civilizaci s technologiemi, které překonávají naše současné možnosti. Hraje se na tahy, a jak se váš lid rozvíjí, trvají tahy déle a déle. Z počátku jsou na několik sekund, ale až začnete ovládat desítky měst a jednotek, už můžete důkladně plánovat, kterak obklíčit nepřítele ze všech stran, nebo třeba co nejefektivněji prodat svou úrodu pšenice. V Každém svém městě můžete vystavět omezený počet budov (maximálně osm), přičemž vaše možnosti závisí na obydlenosti města. Ta zase naopak závisí na sociálním zajištění vašich svěřenců. Do města bez škol a zdravotního zázemí se zkrátka nikdo nenastěhuje. Pokud už je město plné budov a nemůžete stavět dál, nemusíte propadat panice. Až váš výzkum dosáhne potřebné úrovně, můžete vylepšovat budovy stávající, a z dvoutřídky postupně udělat univerzitu nejvyšších kvalit. Jak čas běží, vaše jednotky se ze sedláků v hadrech postupně mění ve futuristické roboty, kteří nepřátelům ukáží, zač je toho loket.

Abych to shrnul. Revival je co do stránky hratelnosti, tak do technického zpracování, velice kvalitním počinem, jemuž bych vytknul jen nedostatky v ovládání, které je zkrátka uzpůsobeno na hraní klávesnicí, a na to dotykové si musí člověk déle zvykat. Pokud nepotřebujete rychlou hru, kterou zabijete pět minut v MHD, můžu Revival směle doporučit.


Kategorie Počítačové hry
Výrobce HeroCraft
Licence Komerční
Verze 1.0
Nároky Palm OS 5.0
Windows Mobile 5.0
Cena 24,94 U$
Download Windows Mobile - 2,4 MB
Palm OS - 2,5 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3477