PDASoft

Bubble Babble - Logický rychlík pro lingvisty
Publikováno: Pondělí, 21.07. 2008 - 00:00:00
Téma: Počítačové hry pro PalmOS & Pocket PC


Mějte se na pozoru! Přichází další logická hra s bublinkami. Ale tentokráte nebudeme skládat dohromady skupiny stejných barev, nýbrž anglická slova.Jak už jsem naznačil v anotaci, navzdory názvu před námi nestojí miliontá variace na pestrobarevné Puzzle Bobble, nýbrž poměrně originální hříčka. Pokud bych ji přesto měl k něčemu připodobnit, asi by to byla hra Bookworm. I zde totiž máte k dispozici písmena, a musíte složit platná slova. V Bubble Babble však nejste omezeni podstatnými jmény, a písmena se nemusí vzájemně dotýkat. Prostě si jen bublinky s nimi musíte včas odchytávat, aby vám nevyplavaly nad hladinu. Bublinky pak na sebe můžete buď lepit, nebo je vsunovat mezi již slepené. S ovládáním vás ale důkladně seznámí rybka jménem Wordsworth Smartygills v obsaženém tutorialu, takže se přesuneme k herním módům.

Prvním režimem je Challenge. V Challenge se postupuje po úrovních, a v každé máte omezený čas. Ten přibývá s každým poskládaným slovem, a skutečně není ve vašem zájmu jej nechat příliš klesat, protože zatímco limit se nemění, musíte v každé další úrovni stihnout více a více slov (jejich délka naštěstí postup neovlivňuje, ale zásadně se projevuje u skóre). Druhým režimem je Target, který vám vždy vyplaví pouze přesný počet bublinek, a vy musíte sestavit slovo, které vám rybka zadá, dříve, než vyplavou na hladinu. Ale vzhledem k tomu, že můžete bubliny stahovat dolů, trpí tento režim podobným nešvarem, jako třeba puzzlový mód ve skvělé hře od téže firmy - Chuzzle. Je totiž skoro nemožné prohrát, a tak spíše hru ukončíte sami, než abyste postupovali po stovkách levelů (ale nemýlím-li se, váš postup zůstane uložen, a můžete se později vrátit). Ovšem je fakt, že po důkladném hraní si osvojíte hláskování i těch nejdivnějších anglických slov. Na opačný problém pak narazíte u módu Mystery. Tam dostanete několik bublin, a vašim úkolem je složit libovolné slovo, které splňuje minimální zadanou délku. A to už chce pekelnou slovní zásobu, protože stačí jediná chyba, a se vší parádou končíte. No a konečně Freeplay - tam si můžete osvojovat cizí řeč podle libosti, protože volná hra není omezena časem. Jinak je totožná s Challenge.

Vedle skládání slov můžete také potkat různé bonusy, či naopak ohrožení. Bonusem mohou být barevné násobiče bodů, hvězdice zastávající funkci žolíka, popř. takzvané Today's word, které vám rybka prozradí v menu, a jehož sestavení v libovolném režimu vynáší nemalý počet bodů. Ohrozit vás může pichlavá ryba, jejíž přehlédnutí vás někdy stojí pořádný počet bodů, pokud vám třeba zničí předpřipravenou skupinu písmen, ke které jste chtěli přilepit už jenom jediné. Pokud si jí všimnete, stačí do ní ťuknout, a rychle odpluje pryč. Vedle toho všeho si můžete udržovat sbírku mušlí. Mušli dostanete za splnění některého specifického úkolu - např. za sestavení slova delšího devíti znaků.

Bubble Babble je graficky velmi zdařilá, a současně zábavná hříčka, která vám může mimo jiné pomoci provětrat znalosti anglického hláskování a slovní zásoby. Hodí se jak pro dlouhé hraní třeba při poslechu muziky před spaním, tak i pro krátké jízdy hromadnou dopravou. Rozhodně se však nehodí pro angličtiny zcela neznalé, protože pouhým hraním Targetu se toho asi mnoho nenaučíte.


Kategorie Počítačové hry
Výrobce Astraware
Licence Komerční
Verze 1.00
Nároky Palm OS 5.0
pocket PC 2003/SE
Windows Mobile 5.0
Windows Mobile Smartphone
Cena 19,95 U$
Download Palm OS - 974 kB
Pocket PC - 5,1 MB
Smartphone - 5,1 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3514