PDASoft

Access představil ALP v3.0 a ALP mini
Publikováno: Sobota, 25.10. 2008 - 00:00:00
Téma: Zaměřeno na Linux


ALP, pokračovatel Palm OS z dílny japonského Accessu, podle všeho ještě zcela neumřel. Tento týden byla v Tokiu představena už třetí verze Access Linux Platform s vylepšeným uživatelským rozhraním a kompatibilitou s LiMo.Vedle normální verze ALP představil Access ještě ořezanou verzi tohoto systému nazvanou ALP mini. Ta je určená pro běžné mobilní telefony, low-endowé smartphony a další přístroje jako například navigace, PMP nebo set-top boxy. Na rozdíl od plnohodnotného ALP však nemá zpětnou kompatibilitu s Palm OS a nepodporuje ani nativní linuxové aplikace. ALP mini se vyvinul z Linuxu od China MobileSoft, který koncem roku 2004 koupil tehdy ještě PalmSource, než byl v roce 2005 pohlcen Accessem. Access přidal svůj uznávaný prohlížeč Netfront, Javu, nástroj na vývoj widgetů a další komponenty z ALP. Zatímco ALP mini je už hotový a k dispozici výrobcům hardwaru, datum vypuštění ALP v3.0 zatím Access nestanovil.

Pokud jde o mobilní telefony, tak Access oznámil, že japonský operátor NTT DoCoMo bude ALP používat jako nástupce pro svou otevřenou linuxovou platformu MOAP/L (telefony Panasonicu a NEC) a snad začne první 3G telefony s ALP prodávat ve druhé polovině příštího roku. Tedy za předpokladu, že příchod ALP nebude opět o několik měsíců (nebo let) odložen, jak tomu bylo dosud zvykem. Do stejné kategorie spadá i další ALP telefon Edelweiss určený pro Ruský trh, jehož existence je sice oficiálně potvrzená, ale informace o jeho ceně, datu zahájení prodeje, nebo operátorech, kteří ho budou nabízet, zatím zcela chybí.

Access tedy nezklamal a opět jsme se od něj dočkali obvyklé várky odvážných plánů a neurčitých slibů bez jediné konkrétní informace o skutečném uvedení ALP na trh. Po třech letech od spojení s PalmSource tak nástupce legendárního a kdysi tolik úspěšného Palm OS stále ještě není na trhu, a vzhledem ke konkurenci od Androidu, Windows Mobile a iPhonu se člověk skoro diví, že Accessu jeho obdivuhodně bezvýsledné snažení ještě vůbec stojí za to.

Zdroj: Palm Infocenter

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3697