PDASoft

Travel Genius  Znáte svět?
Publikováno: Pondělí, 08.12. 2008 - 00:00:00
Téma: Počítačové hry pro PalmOS & Pocket PC


A opět jedna „inteligentní“ hra. Tentokrát ale nejde o IQ, nýbrž o znalosti zeměpisu. Sice i z toho program počítá IQ, ale je to spíše „zeměpisný kvocient“.Úvod

S ruskou firmou Herocraft jsem se ještě nesetkal (společnost HeroSraft se specializuje především na počítačové hry a aplikace pro mobilní telefony. pozn. šéfredaktora). Byl jsem proto zvědavý, jak vypadá jejich novinka, Travel Genius. Vzhledem k tomu, že mám rád kvízové hry a k zeměpisu nemám velký odpor, byl jsem si celkem jistý, že se mi hra bude líbit.

Grafika

Jako první bych se zde zmínil o grafickém prostředí celé hry. Je to sice věc osobního vkusu, ale mě se prostě líbí. Už okno, ve kterém si vybíráte jednotlivé kvízy, je moc pěkné. Připomíná knihovnu, ve které jsou umístěny předměty, pomocí kterých spouštíte jednotlivé hry.


Výběr kvízů

Kvízy

Po spuštění programu si můžete zvolit buď standardní režim hry nebo časový. Ten druhý je obohacen o bonusové body za čas. Po zvolení módu se dostanete do knihovny, kde si můžete vybírat jednotlivé kvízy. Když některý úspěšně splníte, získáte nejen body, ale i možnost vybrat si další kvíz. Těch je ve hře celkem dost. Od těch jednodušších až po ty složité, u kterých se na dlouho zaseknete.


Mapa

Všechny kvízy jsou založeny na stejném principu. Máte za úkol určit místo, kde se nachází nějaká pamětihodnost, stát, kterému patří určitá vlajka, … A to klepnutím na jeden z devíti dílů mapy. Většinou se po prvním klepnutí mapa přiblíží a vy musíte zvolit ještě podrobnější čtverec. Takto je vám v každém kvízu předloženo 7 otázek. Pokud ho zvládnete úspěšně, můžete hrát dál. Pokud odpovíte špatně příliš mnoho otázek, hra pro vás končí.

Statistiky a skóre

Po skončení hry se zobrazí tzv. Diagram postupu. Jestli jsem dobře pochopil jeho konstrukci, tak se zde zeleně zaznamenává procentuální úspěch u otázek různých úrovní. Z toho se pak počítá vaše IQ. Výsledky se také porovnávají s různě modelovanými osobami: vědec, mladý cestovatel, turista.


Hodnocení

Jinou zajímavou možností je porovnat vaše výkony s ostatními hráči. Musíte k tomu mít připojení k internetu. Pak už jen stačí zesynchronizovat vaše výsledky se světovým žebříčkem a hned vidíte, jak na tom jste.


Světový žebříček

Závěr

Program se mi velmi líbí. Je jednoduchý, snadno pochopitelný. Pokud chcete dosáhnout dobrého výsledku, nutí vás hrát hry, ve kterých si nejste až tak jistí. A tím se učíte. A to je asi hlavní smysl celé hry.

Co bych hře naopak vytknul, je určitá stereotypnost. Jelikož jsou všechny kvízy založeny na stejném principu, časem se omrzí. Vůbec by neškodilo, kdyby zde bylo více herních principů.

Program je lokalizovaný do češtiny a odpadá tak problém s anglickými názvy měst a států.


Kategorie Počítačové hry
Výrobce HeroCraft
Licence Komerční
Verze 1.0
Nároky Pocket PC
Windows Mobile Smartphone
Palm OS 5.0
Cena 15,95 U$
Download Windows Mobile - 9,7 MB
Palm OS - 4,9 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3780