PDASoft

GiiNii Movit - Dva tablety s Androidem
Publikováno: Sobota, 10.01. 2009 - 01:10:55
Téma: Zaměřeno na Linux


Na CES se představila dvojice mobilních zařízení s Androidem od relativně neznámého amerického výrobce GiiNii. Jsou bez telefonního modulu a konkurovat by mohly iPodu Touch nebo Nokii N800.Základní myšlenka za GiiNii Movit je v podstatě jednoduchá – malý tablet (nebo chcete-li Mobile Internet Device) na platformě Android pro řádění na webu, chatování, VOIP, a přehrávání videa. Připojení k internetu je realizováno přes WiFi, ale protože je ve výbavě i Bluetooth 2.0 (primárně kvůli A2DP), bude jistě možné k připojení využít i vhodný mobilní telefon. Zatímco hardwarová výbava a v podstatě ani použitý software nejsou ničím výjimečné, zajímavá je koncepce, kdy si zákazník může vybrat verzi Movit Mini s displejem 4.3’’ (480x272) nebo Movit Maxx s větší sedmipalcovou obrazovkou se zatím neznámým rozlišením. U obou je tradiční rezistivní dotykové rozhraní bez technologie multitouch. Zklamáním je i malá interní paměť 256MB, takže uživatel bude muset mít většinu dat na microSD kartě. Designem se Movit Mini hodně blíží Nokii N800 a Movit Maxx vypadá (alespoň podle obrázků na stránkách výrobce) jako dost neforemná obluda s obrovským a totálně nevyužitým rámem kolem displeje. Movit Maxx ale půjde na trh až někdy později během tohoto roku, tak s ním snad GiiNii do té doby ještě něco udělá.

Ve stádiu prototypu je i Movit Mini, ale ten na rozdíl od většího sourozence už vypadá i docela použitelně. Rozměry, konstrukcí, i softwarem se nejvíce podobá už zmíněné linuxové Nokii N800, která má ale mnohem vyšší rozlišení (800x480 oproti 480x272). Prototyp předvedený na CES má podle serveru Gizmodo skvělou softwarovou klávesnici vhodnou i pro ty největší prsty, ale dotykový displej zdaleka nereaguje tak dobře jako kapacitivní displej u T-Mobile G1.

O úspěchu nebo neúspěchu GiiNii Movit rozhodne především cena. Ta je u modelu Mini stanovená na 149 USD (podle současného kurzu zhruba 3000 CZK), což je znatelně méně než nejlevnější iPod Touch a dokonce o polovinu méně než za kolik se prodává Nokia N800. S konečným verdiktem ale budeme muset počkat až na finální zpracování sériových kusů a důležitou roli bude hrát i další vývoj Android Marketu.

Prameny: Engadget, Gizmodo, GiiNii

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3837