PDASoft

Proč bude z dalšího iPhonu (skoro) herní konzole
Publikováno: Neděle, 01.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Původně měl být iPhone pohádkovou kombinací iPodu a mobilního telefonu. Od vydání iPhone OS 2.0 s App Store se ale všechno změnilo a iPhone se začal měnit v herní konzoli.Analytici i softwarový vývojáři se shodují na tom, že příští upgrade iPhonu bude zaměřen hlavně na hry. Jsou totiž stále výnosnějším segmentem mobilních multimédií a Apple cítí, že ho má šanci ovládnout. Jasně to vyjádřil Greg Joswiak z marketingového oddělení Applu, když v listopadu 2008 řekl, že iPhone a iPod Touch představují budoucnost hraní.

Proti Sony PSP a Nintendu DS boduje iPhone především snadnou distribucí her přes App Store (Sony se o něco podobného pokouší s PlayStation Store), mnohem kompaktnější konstrukcí, a ovládáním přes multitouch displej a akcelerometr. Už nyní navíc nabídka her v App Store kvantitou výrazně překonává konkurenci. Jen po třech měsících od spuštění App Store bylo ke stažení 1500 her pro iPhone, zatímco pro PSP i Nintendo DS jich podle informací z Wikipedie v tuto chvíli existuje jen něco kolem 600.

Pro iPhone hraje i jeho ohromná prodejnost. Podle předpokladů by jich měl Apple každoročně prodat přes 40 milionů, což by zanedlouho překonalo i úspěch Nintenda DS, které je na trhu od konce roku 2004 a v nejbližší době překoná magickou hranici 100 milionů prodaných kusů. Srovnávat prodej dotovaného telefonu s nedotovanou herní konzolí možná není úplně fér, ale to podstatné ukazuje: počet zákazníků, kteří mohou utrácet za hry pro danou platformu.

Nicméně iPhone na konkurenci v několika důležitých ohledech hodně ztrácí. Chybí mu totiž výpočetní i grafický výkon, a ztrácí i při práci s pamětí. Například PSP má API připravené pro nahrávání komplexních textur, což iPhone prostě nezvládá. Pokud to Apple myslí s iPhone jako herní konzolí vážně, je celkem jisté, že příští verze bude řešit právě tato omezení.

Vylepšená grafika a výkonnější procesor přijdou pravděpodobně s novými ARM čipy, které si Apple sám vyvíjí. Za tímto účelem koupil v dubnu 2008 výrobce polovodičů P.A. Semi kvůli dodávkám čipů pro budoucí iPhony. To jsou však nejspíš jediné zásadní změny, jimiž se nová generace bude lišit od současného iPhone 3G, protože Apple v rámci zachování kontinuity celého sytému a zachování zpětné kompatibility žádné velké novinky do osvědčeného konceptu zavádět nebude. Výjimkou může být snad jen lepší fotoaparát, protože ten stávající už je skutečně hodně pozadu za konkurencí. V této souvislosti se mluví nejméně o 3.5MP s bleskem a snad i možností nahrávat video. Pokud Apple zůstane u zavedené praxe předchozích dvou let, tak se třetí generace iPhone dočkáme někdy v létě tohoto roku. Celkem jistě to bude lepší herní zařízení než současný iPhone 3G, ale dokud bude nabízet jen tisíce nenáročných her pro příležitostné hraní, tak si přízeň náročnějších hráčů nezíská. I ta nejlepší hra pro iPhone je totiž ve srovnání s PSP/DS tituly jako Grand Theft Auto nebo Final Fantasy jen hodně slabá náhražka.

Zdroj: Wired

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3874