PDASoft

Spb Weather 2.0.1 - Počasí na dlani
Publikováno: Čtvrtek, 05.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Správně tedy počasí na glóbu a pak teprve na dlani. Program Spb Weather 2, který v minulých dnech vyšel, má totiž jednu unikátní funkci a to je glóbus. Kromě toho umí samozřejmě zobrazovat předpověď počasí.Úvod

Kdo by nechtěl vědět, jestli bude zítra pršet, jestli bude teplo nebo zima. Výhodné je, když má tuto předpověď neustále po ruce. A k tomu je ideální PDA. Proto existuje velké množství programů, které umožňují zobrazovat předpověď počasí na několik dní dopředu a to jak na obrazovce Dnes, tak v samostatném programu. Za všechny bych vyjmenoval výborný Meteoservis, PocketWeather.

Program Spb Weather 1.x byl jedním z nejlepších programů tohoto typu, který obsahoval základní funkce: předpověď počasí pro libovolné místo na světě, modul pro obrazovku Dnes. Verze 2 však s sebou přinesla unikátní funkci, která tento program odlišuje od ostatních, a tím je glóbus.

Glóbus

Začnu tedy touto novinkou. Program Spb Weather obsahuje glóbus, na kterém si můžete zobrazit různé vrstvy, které se týkají počasí: satelitní snímky, oblohu, teplotu nebo aktuální místa, kde prší.


Glóbus

S tímto glóbem můžete pomocí gest rotovat ve vodorovném i svislém směru. Také si ho můžete přiblížit či oddálit. Bohužel ne příliš, ale pro jednoduchou představu o stavu oblohy v Evropě to stačí. Pokud máte více měst, u kterých sledujete předpověď počasí, můžete si pustit animaci, tj. postupný přechod na všechna města. Další funkcí je možnost nechat si zobrazit, kde je noc a kde den.

Musím říct, že tato funkce je velice efektní. Otázkou je, zda i efektivní. Myslím si, že zobrazení satelitních snímků je někdy důležitější, než samotná předpověď. Člověk, který se v nich vyzná, dokáže počasí odhadnout lépe než lecjaká předpověď. Problém je ovšem s měřítkem zobrazení. Jestliže nedokážu glóbus přiblížit více než na velikost Evropy, těžko ze snímku vyčtu něco o rozdílu počasí mezi Prahou a Olomoucí. Další daní za tuto efektní funkci je pak množství přenášených dat. Zatímco předpověď má něco kolem 10 kB, snímky minimálně 150 kB, ale spíše 200-500 kB. A to je celkem dost. Naštěstí se snímky aktualizují jen na vyžádání.

Prostředí programu

Teď už bych se vrátil k programu samotnému. Jak je v poslední době módou, je celé prostředí programu upraveno pro ovládání jedním prstem.


Program Spb Weather

V dolní části obrazovky najdete čtyři velké ikony, pomocí kterých můžete přepínat jednotlivá města, nastavit zdroj dat pro dané město, zobrazit si glóbus a aktualizovat data.

V horní části je pak předpověď pro aktuální město na pět dní dopředu. Klepnutím na libovolný den se zobrazí podrobnosti.


Předpověď na jeden den

Program také podporuje gesta, tedy pohyb prstem po obrazovce. Můžete tak přepínat jednotlivá města, zobrazovat si další dny. V obrazovce s podrobnostmi k danému dni pak gestem přepínáte jednotlivé dny.

Modul pro obrazovku Dnes

Modul pro obrazovku Dnes vypadá jednoduše, ale přitom přehledně.


Modul pro obrazovku Dnes

Můžete si vybrat z několika zobrazení. Se záložkami, bez záložek, jeden řádek, více řádků, … Pokud program integrujete do Spb Pocket+ nebo Spb Mobile Shell, pak se aktuální stav počasí zobrazí jako ikona záložky. Také je možné program integrovat do Spb Diary.

Instalace

Paradoxně jsem instalaci nechal na závěr. Ne nebojte, je jednoduchá a probíhá naprosto korektně. Jen vás asi při ní zarazí velikost programu. Je to víc než 6 MB. A to je opravdu hodně. Správně bych měl program nainstalovat do paměti RAM, protože chci využívat modul pro obrazovku Dnes. Ale opravdu jsem neměl místo. A tak jsem program nainstaloval na kartu. A v průběhu testování (3 týdny), jsem se nesetkal s jediným problémem. Předpověď počasí se pravidelně aktualizovala, zobrazovala a fungovala.

Závěr

Musím říci, že program Spb Weather 2 je velice kvalitní „rosnička“. Kromě již dříve zmíněných funkcí umožňuje i definici vlastního zdroje pro předpověď počasí. A tak po chvíli testování si můžete vybrat takovou předpověď, která pro vaše místo bude ta nejpřesnější.

Otázkou zůstává, zda je potřeba kvůli předpovědi počasí mít v PDA tak velký program. Glóbus je pěkný, ale z hlediska funkce trochu luxusní. Zůstává tedy na zvážení každého uživatele, zda se mu tento program vyplatí.


Kategorie Volný čas
Výrobce Spb Software House
Licence Komerční
Verze 2.0.1
Nároky Windows Mobile 2003/5/6
Windows Mobile Standard (Smartphone)
Cena 19,95 U$
Download SpbWeather2_setup.exe - 5,7 MB
Hodnocení * * * * *
Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3881