PDASoft

Apple vs. Palm  Bude soud?
Publikováno: Pondělí, 09.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Dodrží Apple skutečně svá prohlášení o ochraně svého intelektuálního vlastnictví a bude ho bránit všemi možnými způsoby? Budou se společnosti skutečně soudit o patenty?



Jak jste již možná četli nebo slyšeli, během posledních dvou týdnů se rozpoutala (zatím především mediální) bouře o porušování patentů a intelektuálního vlastnictví. Hlavní příčinou se stal nově představený Palm Pre, který podle společnosti Apple porušuje hned několik jejích patentů, především se ale jedná o ten, týkající se dotykového ovládání registrujícího více dotyků zároveň.

Celá kauza začala v momentě, kdy dočasný nejvyšší muž v Apple odpovídal na dotaz ohledně Palmu Pre a poměrně rázným způsob zde zdůraznil, že Apple v žádném případě nebude pouze nečině přihlížet na porušování svých práv a použije všechny cesty k tomu, aby chránil svůj majetek.

Tato poměrně silná slovo vedla mnoho lidí k úvaze, že se Apple připravuje na soudní řízení. Na což tiskový mluvčí Palmu velmi rychle odpověděl, že i kdyby na soud skutečně došlo, příslušní lidé ve společnosti věří, že mají dostatečné prostředky k tomu, aby mu mohli úspěšně čelit.

Osobně musím přiznat, že jsem byl celou touto diskusí již od počátku poměrně šokován. Někteří sice Pre nazývají „imitátorem“ iPhonu, pokud se ale na celou situaci podíváte nezaujatě, tak až na dotykové ovládání podobností zase tolik není. Sám se docela divím i tomu, že Apple vůbec začal mluvit o porušování patentů. Jestlipak spíše nebude něco na tvrzení z druhé strany – že iPhone je pouhou nedotaženou betaverzí Palmu Pre?

Velmi zajímavý je také tento „Microsoft Research document“ svědčící o tom, že multidotykové ovládání ma za sebou již dlouhou historii. Tým kolem Billa Buxtona totiž dokončil některé výzkumy na toto téma již v roce 1984, tedy ve stejném roce, kdy byl světu představen první Macintosh. Navíc si toho byl sám Apple velmi dobře během vývoje iPhone vědom. Sám u iPhone používá některá gesta, která jsou datována do roku 1982 a 1983. Jedná se např. o „pinch gesture,“ které se týká pohybu dvou prstů k sobě.

Další sílu Apple získal po zaregistrování jeho patentu pro „Zařízení s dotykovým displejem, způsobu jeho ovládání a grafického uživatelského prostředí pro rozpoznání příkazů založených na heuristice.“ Ten obsahuje prvky jako vyhledávání kontaktů podle iniciálů, gesta používající dva prsty zároveň nebo rotaci displeje z vertikálního do vodorovného režimu.

Nevím, zda Apple skutečně zahájí nějaká řízení proti novému Pre, ale z předchozích podobných případů je zřejmé, že i kdyby se tak stalo, bude se celý případ táhnout po celá léta, než dospěje k nějakému výsledku, který je navíc sám o sobě velmi nejistý. Navíc je zřejmé, že proti Apple by se pak spojili i další výrobci, protože přístrojů využívajících dotykového ovládání je stále více a více.

Pokud se na to podíváme z jiného úhlu pohledu, je velmi dobré vidět, že Pre je na „radaru“ Apple jako možná hrozba. Je dobře vidět, že se společnosti, které mnoho lidí předvídalo a předvídá velmi rychlý konec, podařilo vytvořit přístroj, který berou vážně i v samotném Apple. Sám jsem zvědavý, co se bude dít v červnu, až se první modely Pre dostanou na trh mezi uživatele.


Zdroj: Andrew pro Treonaut.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3887