PDASoft

Editujeme registry ve Windows Mobile
Publikováno: Čtvrtek, 12.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Pokud se považujete za zručné a zkušené uživatele Windows Mobile a již jste "cosi" o registrech slyšeli, ale pořád se necítíte na kategorii "profi" uživatelů a chtěli byste se o práci a změnách registrů ve Windows Mobile dozvědět více, pak je tento článek právě pro vás.Na začátek mi dovolte malý úvod o tom, co registry vlastně jsou a co dělají. Registry jsou vlastně adresáře, které ukládají informace a nastavení o vašem Windows Mobile přístroji. Obsahují informace a nastavení o veškerém hardwaru, o operačním systému, o většině dalšího softwaru a uživatelská nastavení. Registry obsahují dva základní prvky - „Klíče“ a „Hodnoty.“

Klíče jsou podobné složkám. Na rozdíl od hodnoty může každý klíč obsahovat ještě další podklíče, které se mohou znovu větvit. Klíče jsou řazeny a označovány podobně jako např. složky ve Windows, přičemž zpětné lomítko značí hierarchii jednotlivých úrovní.

Příklad:

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows

Pojďme od zadu. Podklíč Windows za zpětným lomítkem znamená, že je podřazený podklíči Microsoft, který je analogicky podklíčem Software a celý podklíč Software je podřazen pod HKEY_LOCAL_MACHINE.

Hodnoty jsou pak již samotné informace ukládané v jednotlivých klíčích (podklíčích). Jméno hodnoty je často shodné se jménem akce. Hodnota udává, co operační systém provede při jejím vyvolání nějakým programem nebo procesem.

Nyní si krátce řekneme něco o tom, jak jsou registry strukturované. Registr je rozdělený do několika sekcí, chcete-li složek. Jednotlivé sekce jsou pojmenované podle API definice a jejich názvy vždy začínají „HKEY”. Jejich název se často zkracuje na čtyřpísmenné označení (např. zkratka HKLM pro označení HKEY_LOCAL_MACHINE).

Podívejme se nyní podrobněji na registry Trea 800w, které jsou rozděleny do 4 základních klíčů.

 1. HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR) obsahuje informace o registrovaných programech, dále o asociaci typů souborů k jednotlivým aplikacím a objekt OLE Class ID (se kterým ale nebudeme pracovat).

 2. HKEY_CURRENT_USER (HKCU) obsahuje uživatelská nastavení. Tady je uloženo, jak bude přístroj vyzvánět, kterou použije melodii, alarmy (zde se budeme pohybovat často).

 3. HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM) obsahuje zejména systémové informace (zde se budeme pohybovat velmi často).

 4. HKEY_USERS (HKU) schraňuje informace získané při startu systému a jeho běhu (my je nebudeme používat).

Abychom se mohli pustit do úprav registrů, potřebujeme následující tři věci:

 1. Kvalitní zálohovací aplikaci. Osobně používám Sprite backup pro všechny systémové záležitosti. Dále používám Daswire pro zálohování kontaktů, SMS a vyzváněcích melodií, protože Sprite Backup tyto soubory někdy poškodí. V případě jakéhokoli incidentu je dobré mít zálohu po ruce. Je jedno, jaký program k tomu použijete, ale rozhodně zálohujte!

 2. Kvalitní editor registrů. Je jich spousta, já používám PHM RegEdit, protože je zdarma a umí vše, co potřebuji. Ale opět platí to samé – použít můžete jakýkoli jiný program, který vám bude vyhovovat.

 3. Kus papíru a tužku. Pokud něco měníte, vždy si zapište co. Pokud nebude něco fungovat tak, jak si představujete, vždy budete vědět, jak to napravíte a nebudete muset sahat k násilným řešením typu hardreset.

Nyní se můžeme pustit do samotného hackování! Ještě jednou zdůrazním, ať si vše zazálohujete a ujistíte se, že máte dobře nabitou baterii.

Nyní si krok po kroku popíšeme, jak deaktivujeme zvuk a vibraci, které se spustí při připojení USB kabelu nebo nabíječky do přístroje.

Poznámka:
K editování jsem používal výše zmíněný program PHM RegEdit, některé kroky či zkratky by tak mohly být mírně odlišné v závislosti na tom, který program jste zvolili vy.

Deaktivace systémového upozornění na připojení kabelu/ nabíječky:

Operace se bude týkat klíče HKCU/ControlPanel/Volume/.

 1. Spustíme editor registrů.

 2. Otevřeme zde položku „Device.“

 3. Otevřeme druhý klíč v pořadí – HKEY_CURRENT_USER.

 4. Zde vyhledáme klíč s názvem “Volume”(měl by být šestnáctý v pořadí).

 5. Nyní otevřeme samotný klíč „Volume.“ Zde se nachází to, co hledáme.

 6. Najeďte na řádek „ChargerConnectSound.“

 7. V okně ve spodní části displeje by nyní měl být soubor s názvem“ChargerConnect.wav” - najeďte na něj. Vyskočí nové okno. Pod položkou “Value Data” uvidíte „ChargerConnect.wav.“ Smažte ho nebo ho jednoduše zapište do uvozovek. Zápisem do uvozovek docílíte toho, že Windows Mobile budou tento klíč ignorovat. Pokud se následně později rozhodnete tento hack deaktivovat, bude to možno provést velmi snadno.

 8. Své úpravy uložte (tlačítko OK).

 9. Nyní to samé proveďte ve složce „ChargeDisconnect“.

 10. Nyní budete muset dát systému chvíli času, aby registr přepsal. Pak proveďte softwarový reset.

 11. Hotovo! První editace registrů je za námi!

Závěrečná poznámka:

Některé úpravy registrů jsou funkční ihned, některé vyžadují softwarový reset. Pokud provádíte zároveň více úprav, není nutné případný reset provádět po každé úpravě zvlášť, stačí provést jeden na závěr.


Zdroj: Robert Miracle pro MyTreo.netTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3893