PDASoft

Krátké zkušenosti s novým internetovým prohlížečem Bolt
Publikováno: Čtvrtek, 12.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Bolt Browser je zatím posledním přírůstkem v kategorii internetových prohlížečů pro mobilní přístroje, který se snaží co nejvíce přiblížit klasickým internetovým prohlížečům tak, jak je používáme na stolních počítačích. A to jak věrným zobrazením a rozložením stránek, tak i rychlostí vykreslování a načítání. Testování probíhalo na BlackBerry Curve 8900.Samotný začátek nebyl vůbec dobrý. Jako obvykle jsem úplně nejdřív zamířil na stránky PDA 24/7 a čeho jsem se nedočkal? Prohlížeč stránku prostě nedokázal načíst. Ať jsem zkoušel, jak jsem zkoušel, výsledku jsem se nedočkal. To bylo určitě zklamání. Navíc žádný jiný prohlížeč zde neměl žádný problém.

Poté jsem vyzkoušel web www.bbc.co.uk. Výsledek byl skvělý. Zobrazení bylo velmi podobné běžnému počítači, ale v plném okně způsobovalo spoušť kontrolní okénko. Existuje možnost zvětšení, ta je ale velmi zdlouhavá, protože jednotlivé stupně jsou větší vždy jen nepatrně. Zvětšování je tedy např. oproti klasickému BlackBerry prohlížeči či prohlížeči na iPhone docela otravný.

Výrobce se chlubí těmito vlastnostmi svého prohlížeče:

  • Podpora plnohodnotného zobrazení známého z PC na všech typech mobilních telefonů
  • Žádný webový obsah není přeformátován, měněn či odstraněn
  • Načítání stránek je rychlejší než u konkurenčních prohlížečů
  • Patentovaná technologie pro navigaci a zobrazení umožňuje rychlejší pohyb
  • Redukce přenášených dat v poměru 23:1
  • Spotřebuje pouze 1/3 energie oproti konkurenčním prohlížečům

Domnívám se, že vše výše zmíněné může být pravda, jen bych trochu nesouhlasil s rychlostí načítání a renderování plnohodnotných webů. Zobrazeny jsou okamžitě, najednou, ale až po určité chvíli stahování. Třeba se to ale časem zlepší a pak budeme moci Bolt Browser srovnávat i s takovým rychlíkem, jako je Opera Mini. Operu Mini ale již nyní používá několik milionů lidí a dohnat ji bude velmi složitým úkolem vyžadujícím si nejenom čas, ale i investice.

Některé funkce mě ale skutečně zaujaly. Například Split Screen. Velmi užitečná funkce, která vám umožní se na stejnou stránku dívat ve dvou odlišných oknech. Jedno z oken nabízí zvětšený pohled, zatímco to druhé dává komplexní přehled. Nejsem si ale jistý, že tato funkce bude dobře pracovat na všech přístrojích.

Také funkce pro vyhledávání zadaného textu na stránce je samozřejmostí v běžných stolních internetových prohlížečích, zdaleka tak samozřejmá ale ještě není u prohlížečů pro mobilní zařízení. Ve výbavě Bolt Browseru ale neschází a nabízí vlastnosti, díky kterým bude pro většinu uživatelů jistě zcela vyhovující.

Závěr

Bolt Browser má v současném stádiu vývoje daleko k dokonalosti, je ale teprve na začátku a určitě se bude dále zlepšovat. Potenciál je ale obrovský a určitě má na to stát se jedním z nejlepších prohlížečů ve své oblasti.


Zdroj: Shaun pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3894